Organ spesifik kontrast madde (mangafodipir trisodyum) ile pankreas malign kitlelerinin değerlendirilmesi
Evaluation of pancreas malign masses with organ specific contrast media (mangafodipir trisodium)
  1. Tez No: 163601
  2. Yazar: YASİN ARĞIMAK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. BİLGE ÇAKIR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyodiagnostik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
ÖZET Radyolojideki hızlı gelişmeler teknoloji ve ilaç sektörünün işbirliği ile paralellik göstermektedir. Pankreas görüntülemesinin teknik ve anatomik nedenlerle zorluğu yanı sıra, pankreas tümörlerinde yaşam süresinin kısalığı tanısal önemi daha da arttırmaktadır. Çalışmamızın amacı, yeni bir organ spesifik ajan olan Mangafodipir trisodyum'un (Mn-DPDP, Teslascan) pankreası tutan malign kitleleri belirlemedeki yerinin rutinde kullanılan MRG sekanslarını karşılaştırarak kantitatif olarak değerlendirilmesidir. Çalışma kapsamına alınan ve pankreas tümörü tanımlanan 17 hasta T1A Spin Echo, yağ baskılı T1A Spin Echo ve T1A Gradient Echo sekansı ile incelendi.
Özet (Çeviri)
EVALUATION OF PANCREATIC MALIGN MASSES WITH ORGAN SPECIFIC CONTRAST MEDIUM (MANGAFODIPIR TRISODIUM) SUMMARY Rapid developments in radiology show the result of cooperation between technology and the drug industry. It stresses the importance of this new technique in pancreas imaging and improves survey of pancreas masses. The aim of our study is to compare qualitatively routinely used MR sequences in determining pancreas malign masses to the new contrast agent called Mangafodipir trisodium. The seventeen subjects in whom pancreas tumours were detected in the course of the study were examined with three T1 weighted MR seqeuences. They were diagnosed through pathological assessment or additional imaging methods. We expressed in percentages the increase in contrast-noise ratios after administration of contrast medium in three sequences. We tried to determine whether these increases were meaningful or not and how they related to each other.