Kronik hepatit b'ye bağlı karaciğer fibrozisinin evrelemesinde hepatosit spesifik kontrast madde ve difüzyon ağırlıklı manyetik rezonans görüntülemenin rolü
The role of diffusion weighted and hepatocyte specific magnetic resonance imaging in hepatic fibrosis grading due to hepatitis B
  1. Tez No: 704481
  2. Yazar: UMUT PERÇEM ORHAN SÖYLEMEZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞÜKRÜ MEHMET ERTÜRK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Giriş: Karaciğer fibrozisi; ekstraselüler matriks proteinlerinin birikiminin yol açtığı kronik hasar nedeni ile oluşan ve kronik karaciğer hastalıklarının çoğunluğunda karakteristik olan bir durumdur. Karaciğer fibrozisine yol açan en sık etken kronik viral hepatitlerdir. Hastalığın erken tanısı, klinik ve tedavi yaklaşımlar açısından önemlidir. Fibrozisin derecesini ve oranını saptamak kanser gelişimini ve prognozunu öngörmede önemlidir bunun için altın standart karaciğer biyopsisidir. Ancak invaziv bir işlem olan biyopsi hemoraji ve infeksiyon gibi komplikasyonları beraberinde getirmekte dolayısıyla işlemi hasta takibinde dezavantajlı kılmaktadır. Bu nedenle non-invaziv metodlar, radyolojik görüntüleme yöntemleri araştırma aşamasındadır. Difüzyon ağırlıklı MR görüntüleme doku su moleküllerindeki protonların artmış ya da azalmış mikroskopik randomize difüzyon hareketlerinin ölçümü temeline dayanan fonksiyonel görüntüleme tekniğidir. Karaciğer fibrozisinin DAG ile evrelendirilebileceği görüşü, fibrozisin yol açtığı ekstraselüler kollajen miktarındaki artışın su moleküllerinin hareketini kısıtlayıp difüzyonda kısıtlanmaya yol açacağı gerekçesine dayanır. Gadoksetik asit(Primovist;Bayer Schering Pharma,Berlin,Germany); hepatosit spesifik bir kontrast. Fibrozisin gösterilmesinde duyarlılığa sahip olarak bildirilse de özellikle erken evre fibrozisin saptanmasında MR ve BT'nin yeterli duyarlılığa sahip olmadığı belirtilmiştir. İ.v enjeksiyon sonrası 10-20 dk içerisinde büyük oranda normal fonksiyon gören hepatositler tarafından alınır ve safra yoluyla atılır. Amaç: Karaciğer fibrozisinin evrelenmesinde hepatosit spesifik kontrast madde verilerek çekilen dinamik kontrastlı MR görüntülerde hepatobilyer fazda karaciğer parankiminin sinyal intensite ölçümlerinin ve standardize edilmiş parametrelerle çekilen difüzyon ağırlıklı MR görüntüleme yoluyla hesaplanan ADC ve Fa değerlerinin patolojik HAİ skoru ile korelasyonunun araştırılması, invaziv olmayan bu yöntemlerin karaciğer biyopsisine alternatif olarak hastalığın tanısı, evrelenmesi ve takibinde klinik uygulamada kullanımının değerlendirilmesidir. xii Hastalar ve Metod: 2011-1013 yılları arasında kronik hepatit B nedeni ile karaciğer biyopsisi yapılmış patolojik olarak HAİ skorları rapor edilmiş hastalardan Primovistli üst batın MR çekimi gerçekleştirilmiş ve difüzyon sekansı görüntülemeye eklenmiş 29 hastada ADC, Fa, karaciğer kontrastlanma indeksi ölçümleri yapılarak bu değerlerin HAİ skoru ile korelasyonu Spearman korelasyonu ile hesaplandı. Daha sonra, hastalar, fibrozis evre 1 ve 2 (grup A),evre 3 ve üzeri (grup B) olarak sınıflandırıldı. Grup A ve grup B ; ADC, Fa ve kontrastlanma indeksi açısından student-t test ile karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
Introduction: Hepatic fibrosis ,which is characteristic for most of the chronic liver diseases occurs because of the chronic damage of hepatic paranchyma results from the progressive deposition of extracelluler matrix proteins. The progresive process of fibrosis causes ;hepatic disfunction,portal hypertension and cirrhosis. Early diagnosis of the heptic fibrosis and inflamation is very important for clinical approach and treatment. To determine of the stage and rate of the fibrosis can help to predict the development of cancer and prognosis. The actual approach to fibrosis relies on semikantitative pathologic scoring system so that liver biopsy.But in long term follow-up liver biopsy isn't appropriate because of the complication risk. Diffusion weighted imaging is a functional imaging technique and a sensitive tool for characterizing the microscopic motion of water molecules.). The accumulation of extracelluler collagen as happens in liver fibrosis may restrict proton motion and lead to reduced diffusion. Gadoxetic acid (Gd-EOB-DTPA) (Primovist;Bayer Schering Pharma,Berlin,Germany) is a liver specific MRI contrast agent. Objectives: Purpose of this study was to evaluate the correlation between diffusion weighted MRI, contrast enhanced MRI and modified histological hepatic activation index in hepatic fibrosis. xiv Patients and Methods: Patients with hepatitis B who underwent liver biopsy have been examined. From these patients who have gadoxetic acid enhanced MRI and diffusion weighted MRI in PACS system have included the study. In 30 patients ADC, Fa, paranchymal signal intensity of liver in contrast enhanced dynamic series, was calculated. The signal intensity of liver was defined by using ROI measurements before contrast agent injection and hepatobiliary phase(20 minutes after the injection).