2. trimester gebelerde bakteriyel vaginozis ve servikal uzunluk ölçümünün preterm eyleme etkisi
- Tez No: 163617
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET GÜLKILIK
 - Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
 - Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
 - Yıl: 2005
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Sağlık Bakanlığı
 - Enstitü: SSK İst. Bakırköy Doğ. Kadın ve Çoc. Has. Eğt. ve Arş. Hast.
 - Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 67
Özet
2. Trimester Gebelerde Bakteriyel Vaginozis ve Servikal Uzunluk Ölçümünün Preterm Eyleme Etkisi. Amaç: Toplumumuzdaki gebelerde Bakteriyel Vaginozis insidansını ve ortalama servikal uzunluğu araştırmak.bu parametrelerin preterm eylem öngörüsündeki değerini belirlemek. Gereç ve Yöntem: Bakırköy Doğumevi Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim Hastanesi Gebe Polikliniğine rutin kontrol için başvuran ve akıntı şikayeti mevcut 16-24.gestasyon haftası arasında bulunan 130 gebe çalışma kapsamına alındı.Tüm gebelerden ayrıntılı anamnez alınarak daha önce preterm doğum hikayesi bulunan ve bilinen preterm doğum risk faktörü taşıyan gebeler çalışmaya dahil edilmedi.Ayrıca transabdominal ultrasonografi ile fetal değerlendirme ve gestasyonel hafta tayinleri yapıldı.Vaginal sürüntü örnekleri alındı, phölçümü yapıldı ve aynı seansta servikal uzunluk ölçümleri kaydedildi.Alınan sürüntü örnekleri istanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi Klinik Mikrobiyoloji ve Infeksiyon Hastalıları Kliniğinde Gram boyaması ile incelenerek Nugent kriterleri kullanılarak Bakteriyel Vaginozis tanısı kondu.Çalışmaya aldığımız tüm gebelere tekrar ulaşarak gebelik takipleri ve doğum bilgileri hakkında ayrıntılı bilgi alındı. Sonuç:Bilgilerini kaydederek çalışma kapsamına aldığımız akıntı şikayeti mevcut 130 gebemizin 19'unda BV saptanmış(%1 4,6), preterm eylem 9 gebemizde gerçekleşmiştir.(%6,9)BV müspetliğinin kısalmış servikal uzunluk veya preterm eylemle istatiksel anlamlılığı bulunmamıştır.Uluslarsarası literatürde kabul edilen kısalmış servikal uzunluk ile preterm doğum ilişkisinin çalışmamızda belirlenememiş olmasını sonuçlanan preterm doğum sayısının azlığı ile açıklayabiliriz. 52
Özet (Çeviri)
Effect of Bacterial Vaginozis and Cervikal Length on Preterm Delivery in Second Trimester. Objective:Our aim in to find out the incidence of bacterid vaginozis and search for the mean cervical length and parameters to the prediction of preterm delivery. Material&Method:130 pregnant women in 16-24 gestasyoniel week who apply to Bakırköy Hospital clinic for routine control are included in our study.All women are investigated for detailed medical history, and patients with premature delivery history or of with any risk for premature delivery are excluded from the study.In addition to this,fetal well being and gestasionel week approvel have been done by transabdominal ultrasonografi. Vaginal brush samples have been takes and Ph values have been calculated.In the same session cervical length measurement are evaluated. Vaginal samples that have been taken are investigated in Microbiology -infection disease clinic of Istanbul Hospital, Gram staining are performed and with the Nugents criteria Bacterial Vaginosis diagnosis have been pointed out.All patients that we include in our study were called late on and their pregnancy follow up and delivery information have been take up in detailed manner. Result:Of 130 women that we include our study in only 19 have bacterial vaginosis (%14,6) an in this group only 9 have undergone preterm delivery.(%6,9)İn this manner we are not able to find out statistical significant relationship between BV and cervical length on preterm delivery.Cervical length and preterm delivery relation that have been approved by the internationel studies we not significant in our resourch nevertheless we can relate this result to the preterm delivery that is found lower than expected. 53