40 yaş ve üstü gebelerde maternal ve perinatal sonuçlar
  1. Tez No: 163618
  2. Yazar: VARUJAN MAĞAR
  3. Danışmanlar: DR. CEMAL ARK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Bakırköy Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Eğt. ve Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
AMAÇ:2004 yılında T.C.Sağlık Bakanlığı Bakırköy Doğumevi Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim Hastanesinde yaklaşık 20000 gebeden 40 yaş ve üstünde olan 337'sinde ; gebelik komplikasyonları, preeklampsi, kronik hipertansiyon, diyabet, intrauterin gelişme geriliği.maternal anemi.infertilite öyküsü, kötü obstetrik öykü, erken membran rüptürü, postpartum kanama, ablasyo plasenta.plasenta previa, intrauterin fetal ölüm, maternal mortalite ve morbidite, perinatal mortalite ve morbidite, APGAR skorları, prematür eylem, prematür doğum.yenidoğanlarda görülen doğumsal anomaliler, doğum şekli, bebeğin doğum tartısı incelenmiş ve bu gruptan elde edilen veriler, 40 yaş altında randomize seçilmiş 266 gebenin oluşturduğu kontrol grubunun bulguları ile karşılaştın İm ıştır. YÖNTEM VE GEREÇLER: İstatistiksel değerlendirmede verilerin normal dağılımlarını incelemek için Kolmogroff - Smirnoff testini ;veriler arasındaki farkları incelemek için student t testini, ki kare (X2) ve Mann-Whitney -U Test yöntemi kullandık, p £0,05 olan sonuçlar anlamlı kabul edildi. BULGULAR:40 yaş üstündeki doğumlar tüm doğumların %1,6'sını oluşturmaktadır.ileri yaş gebeliklerinde kronik hipertansiyon, preeklampsi.preterm eylem ve doğum, erken membran ruptürü.intrauterin fetal ölüm, sezaryen ile doğum, beşinci dakika APGAR skorunun 7 ve altında olması genç yaş grubuna göre istatistiksel olarak daha sık gözlendi. Diyabet, postpartum kanama, anemi, doğum ağırlığı, yenidoğanda doğumsal anomali açısından istatistiksel olarak anlamlı fark bulunamadı. Ablasyo plasenta, myoma uteri.plasenta previa koryoamniyonit için yorumda bulunmak için de daha fazla olguya gerek duyuldu. TARTIŞMA:Bazı bulgularımız literatürdeki diğer çalışmalarla çelişmektedir.Ancak verilerimiz 40 yaş ve özellikle üstündeki kadınlarda, perinatal ölüm oranı, perinatal ölüm, intrauterin fetal ölüm, neonatal ölümde, preterm doğum oranı, düşük doğum ağırlığı, preeklampsi.gestasyonel hipertansiyon verilerinde benzer sonuçlar verdi. SONUÇ :Yaşlı kadınların gebelik komplikasyonları ve bebeklerinin doğum sonuçları konusunda daha fazla çalışma yapılmalı ve buradan hareketle daha iyi yönetim protokolleri geliştirilmelidir. Raporlanmış olan veri bütünlüğü arttıkça, orta yaş kadın ve gebelerin, gebelik ve doğum konusunda daha çok bilgisi olacaktır.
Özet (Çeviri)
AIM:ln Republic of Turkey, Ministry of Health, Bakırköy Maternity, Woman and Child Illnesses Hospital, 337 women at the age and over 40 out of approximately 20000 women had gestation complications, preeclempsia, diabetes, intrauterine, growth retardation.maternal anemia.history of infertility, bad obstetric history, preterm rupture of membranes, postpartum bleeding, placental abruption.placenta previa, intrauterine fetal death, maternal mortality and morbidity, perinatal mortality and morbidity, APGAR scores, premature birth.congenital anomalies, type of birth, birth weights are examinated.Collected datas were compared with the data of the control group consisting of 266 randomly selected pregnant women the under age of 40. MATERIALS AND METHODS: We used Kolmogroff - Smirnoff test in order to investigate the normal distribution of the data; and we used student t test, chi square (X2) test and Mann-Whitney -U Test method in order to investigate the differences between the datas. Results that were p £0,05 were accepted as significant. RESULTS: Births over the age of 40 makes up 1,6% of the total births. Chronic hypertension, preeclampsia, preterm birth, premature rupture of the membranes, intrauterine fetal death, birth with cesarian section, scores of 5 minute APGAR as 7 or below were more observed more often at the older age pregnancies. No statistical differences could be found on diabetes, postpartum bleding, anemia, birthweight, congenital anomalies. More data were needed in order to make any comments on placental abruption, leiomyomatosus uteri, placenta previa and chorioamnionitis. DISCUSSION: Some of our findings are in contrast to the studies in the literature. However, our findings gave similar results on perinatal death rate, intrauterin fetal death, neonatal death, preterm birth rate.low birth weighted infant, preeclampsia, gestational hypertansion data for 40 years and especially older women. CONCLUSION :More research has to be done on gestation complications of older women and the infant birth results and hence beter management protocoles must be improved. As the integrity of the reported data is increased, older women will and pregnant women will have more information on pregnacy and birth.