2. trimester gebelerde bakteriyel vaginozisin gebelik üzerine etkileri
The effects of symptomatic bacterial vaginosis in the second trimester of pregnancy on pregnancy outcome
- Tez No: 963346
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CÜNEYT EFTAL TANER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ege Doğumevi ve Kadın Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bakteriyel vajinozis varlığı ile gebelik sonuçları arasındaki korelasyonu değerlendirmek için prospektif kohort çalışması tasarlandı. Çalışmaya vajinal akıntısı olan gebeliğin ikinci trimesterindeki 192 gebe kadın dahil edildi. Çalışma grubu, bakteriyel vajinozis varlığı pozitif olan 50 gebe kadından oluşuyordu. Bakteriyel vajinozisi olmayan 138 gebe kadın kontrol grubunu oluşturdu ve her iki grup gebelik sonuçları açısından karşılaştırıldı. Doğum zamanlaması, koryoamniyonit, yara enfeksiyonu veya doğum sonrası endometrit varlığı gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark göstermedi (p > 0,05). Hem erken doğum eylemi hem de erken membran rüptürü insidansları, bakteriyel vajinozisli hasta grubunda anlamlı olarak daha yüksek bulundu (p < 0,05). Gebeliğin ikinci trimesterinde bakteriyel vajinozis varlığı, erken membran rüptürü ve erken doğum oranlarını artırır. Gebeliğin diğer komplikasyonları da sayıca benzer bir artış gösterdi, ancak bu rakamlar istatistiksel olarak aralarında anlamlı bir korelasyon olduğunu kanıtlamak için yetersizdi. Çok daha büyük ölçekli yeni bir çalışma grubunun da bu komplikasyonlarda önemli bir artış göstereceğini varsayıyoruz.
Özet (Çeviri)
A prospective cohort study was designed to evaluate the correlation between the presence of bacterial vaginosis and pregnancy outcomes.192 pregnant women in the second trimester of pregnancy with vaginal discharge were included in the study.The study group consisted of 50 pregnant women positive for the presence of bacterial vaginosis. 138 pregnant women without bacterial vaginosis constituted the control group and both groups were compared in respect to the pregnancy outcomes.Neither the timing of the delivery nor the presence of chorioamnionitis, wound infections or postpartum endometritis showed a statistically significant difference between the groups (p > 0.05).