Servikal uzunluk ve bakteríyel vaginosisin preterm eylemdek] prediktif degeri
Predictive value of cervical length and bacterial vaginosis in preterm action
  1. Tez No: 709762
  2. Yazar: CEMİL KARAKUŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MİNE ÜNER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bizim amacımız transvaginal sonografi ile ölçülenlen servikal uzunluğun ve BV(bakteriyel vaginosis) enfeksiyonu varlığının, prematür eylemde prediktif değerini araştırmak ve bakteriel vajinosis enfeksiyonu prematür eylemde tedavi edilmeli midir? sorusuna cevap aramak ve bu konuda fikir oluşturmaktır. Çalışmamıza 270 gebe dahil edildi. 2. trimesterda gebeler servikal kültür ve vajinal pH ölçümü için muayeneye çağrıldı. Kültür alındıktan sonra TVUSG ile serviks uzunluğu mm olarak kaydedildi. 271 gebenin % 9.4'ü preterm doğum yaptı. Bakteryel vajinozis tespit edilen gebelerin bir grubuna 500 mg metranidazol tedavisi verildi. Çalışma 255 hasta ile tamamlandı. Servikal uzunluk ortalama. 40.68 mm idi. Servikal kültürlerin %76 sında üreme olmadı. Servikal uzunluk 35 mm ve üzeri 204 gebe 38 hafta üzeri doğururken, servikal kanal uzunluğu 25 mm altında olan 7 hasta 35 hafta altında doğum gerçekleşti. Servikal uzunluğu normal olan gebelerin %90'ı 37 hafta ve üzeri doğum yaptı.Sonu olarak preterm doğum a ısından yüksek riskli hastaları tedavi ederek engellenen preterm doğumlar obstetrisyenlerin hastaya ve topluma bu alandaki en büyük faydaları olmuştur.
Özet (Çeviri)
Our aim is to investigate the predictive value of cervical length measured by transvaginal sonography and the presence of BV (bacterial vaginosis) infection in premature labor and to evaluate an answer to the question of whether bacterial vaginosis infection should be treated in premature labor and to form an opinion on this issue. 270 pregnant women were included in our study. In the second trimester, pregnants were called for examination for cervical culture and vaginal pH measurement. After the culture was taken, the length of the cervix was recorded in mm with TVUSG. 9.4% of 271 pregnant women gave birth preterm. 500 mg metronidazole treatment was given to a group of pregnant women with bacterial vaginosis. The study was completed with 255 patients. Cervical length was 40.68 mm in average. There was no growth in 76% of cervical cultures. While 204 pregnant women with a cervical length of 35 mm and above gave birth at 38 weeks, 7 patients with a cervical canal length of less than 25 mm gave birth under 35 weeks. 90% of the pregnant women with normal cervical length gave birth at 37 weeks or more. As a result, preterm births prevented by treating high-risk patients for preterm birth have been the greatest benefits of obstetricians to the patient and society in this area.