Akne hastalarının lezyon yerlerinden, sağlıklı derilerinden ve burunlarından izole edilen propionibacterium acnes suşlarının antibiyotik duyarlılıklarının araştırılması
- Tez No: 163628
- Danışmanlar: PROF.DR. GÜNER SÖYLETİR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 43
Özet
ÖZET Akne tedavisinde antibiyotik kullanımı önemli yere sahiptir, ancak kullanılan antibiyotiklere karşı P. acnes' de 1970 'lerden itibaren başlayan direnç problemi günümüzde özellikle A.B.D ve Avrupa' da tehlike oluşturmaya devam etmektedir. Türkiye' de bu konu ile ilgili ulaşılabilen çalışmanın olmaması nedeniyle bu çalışmada en azından bölgesel bazda dirençli P. acnes suşların oranının araştırılması amaçlanmıştır. Yaşlan 14 ile 28 arasında değişen 40 akne hastasından 111 P. acnes susu izole edilmiş ve akne tedavisinde sıklıkla kullanılan eritromisin, klindamisin, tetrasiklin, doksisiklin antibiyotiklerinin yanı sıra azitromisin, roksitromisin ve fusidik asit antibiyotiklerinin de duyarlılıkları agar dilüsyon yöntemiyle araştırılmıştır. Sonuç olarak suşlarm 13 (%11,7) ünde direnç saptanmış olup bunların sadece 4 (%3,6) ünde tek antibiyotiğe direnç gözlenmiştir, geriye kalan 9 (%8) susta ise fusidik asit hariç neredeyse test edilen tüm antibiyotiklere direnç saptanmıştır. Her ne kadar çalışmamızda literatürdeki diğer çalışmalara göre daha düşük oranda dirençli P. acnes izolatı bulunmuş ise de daha önce antibiyotik kullanımı olan hasta suşlanmn eritromisin, klindamisin,azitromisin ve roksitromisin MÎK 90 değerlerinin, antibiyotik kullanmayan hasta suşlarına göre en az 3 dilüsyon fazla olduğu izlenmiştir. Çalışmada literatürü destekler şekilde eritromisin-klindamisin direnci bir arada ve tetrasikline göre daha yaygın bulunmuştur. Suşlarm izolasyon yerleri ve MİK değerleri arasında herhangi bir anlamlı ilişki saptanmamıştır. Azitromisin için E test ve agar dilüsyon yöntemleri karşılaştırılmış ve E test ile elde edilen MİK değerlerinin agar dilüsyona göre 10 kat daha düşük olduğu gözlenmiştir. Türkiye' nin genelinde yapılacak daha geniş kapsamlı araştırmalarla ülkemizdeki dirençli P. acnes oranının saptanması ve gelecekte bizim için de muhtemel problem olacak olan bu konuda önlemlerin alınması gerekmektedir. u
Özet (Çeviri)
İNGİLİZCE ÖZET (ABSTRACT) Antibiotic therapy has a great importance in acne treatment. However the resistance problem for P. acnes has been threating since 1970s especially in U.SA and Europe. As there is no available studies about the current situation in Turkey, we wanted to research the resistant P. acnes ratio at least in our region. For this purpose we isolated 1 1 1 P. acnes isolates from 40 acne patients within the ages 14 to 28 and studied their antibiotic susceptibilities with agar dilution method for the following antibiotics : erythromycin, azithromycin, roxithromycin, clindamycin, fiisidic acid, tetracycline and doxycycline As a result we found the resistance at 13 (%1 1,7) isolates, 4 of which were resistant to only one antibiotic, remaining 9 isolates were resistant to nearly all the antibiotics tested other then fusidic acid. Although the resistant P. acnes ratio was found to be lower in our study than the literature, MIC 90 values of erythromycin, azithromycin, roxithromycin, clindamycin antibiotics from the isolates of the patients who used antibiotics previously were found to be 3 dilutions greater than the values of isolates from patients who did not use antibiotic. Like the literature the erythromycin and clindamycin resistance were found together and more commonly than tetracycline resistance. There was no correlation between the isolation region of the isolates and their MIC values. Azithromycin resistance was studied with 2 different methods for 17 isolates and MIC values of E test method were found to be 10 times lower than the values obtained by agar dilution method. The widespread studies are needed about this issue in Turkey in order to know the true situation and prevent the resistance problem before becoming more serious as in the other countries. in