Geleneksel tedavi yöntemlerine dirençli siğillerde intralezyonel PPD'nin etkinliğinin plasebo ile karşılaştırılması
- Tez No: 163629
- Danışmanlar: DOÇ.DR. DENİZ YÜCELTEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Dermatoloji, Dermatology
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Dermatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
ÖZET Siğil toplumda sık rastlanan, insan papillomavirüslerin {Human papillomaviruses: HPV) neden olduğu bulaşıcı bir hastalıktır. Türk toplumunda yüksek tüberkülin pozitifliği nedeniyle geleneksel tedavi yöntemlerine dirençli siğillerde intralezyonel PPD (purified protein derivative) injeksiyonu ile kliniğimizde yapılan açık uçlu bir çalışmanın sonucu hastaların %60'ı PPD tedavisinden faydalanmıştır. Amacımız, randomize, çift kör, prospektif bir çalışmayla, geleneksel tedavilere dirençli siğillerdeki PPD tedavisinin etkinliğini plasebo ile karşılaştırmaktır. En az bir geleneksel tedavi yöntemine dirençli, son bir aydır siğil tedavisi almayan, PPD indürasyonu >5 mm olan, 12 yaş ve üzeri toplam 55 hasta çalışmaya alındı. Hastalar randomize olarak 2 gruba ayrıldı. Bir gruba PPD, diğer gruba ise plasebo olarak serum fizyolojik uygulandı. Her hastada bir hedef siğil belirlendi ve intralezyonel injeksiyon sadece hedef siğile uygulandı. Siğilin büyüklüğüne göre belirlenen doz ile 2 hafta arayla 4 injeksiyon şeklinde yapıldı. Klinik değerlendirme, bazalde, her klinik vizitte ve tedavi kesildikten 2 ay sonra siğil yüzey büyüklükleri ölçülerek yapıldı. Kırkbeş hasta 2 aylık tedavi ve 2 aylık takip dönemini tamamladı. PPD grubunda ortalama hedef siğil büyüklüğü tedavi başlangıcında 34,86 ± 30,58 mm2'den tedavi sonunda 13,55 ± 21,71 mm2'e düştü. Plasebo grubunda ortalama hedef siğil büyüklüğü 48,65 ± 62,08 mm2'den tedavi sonunda 23,96 ± 21,45 mm2'e düştü. Siğil büyüklüğündeki düşüş, her iki grupta da istatistiksel olarak anlamlıydı. PPD ve plasebo gruplarında siğil büyüklüğündeki bazale göre ortalama % değişim sırasıyla % 61,15 ± 34,00 ve % 50,76 ± 56,54 idi. İki tedavinin etkinliği karşılaştırıldığında, istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmadı ve PPD tedavisi plasebodan daha etkili değildi. Tedavi, her iki grupta da oldukça iyi tolere edildi. Yan etkiden dolayı ayrılan hasta olmadı. Sonuç olarak, PPD tedavisinin dirençli siğillerde etkili ve güvenli bir tedavi seçeneği olduğunu ancak etkinliğinin plasebonunkinden istatistiksel olarak farklı olmadığını söyleyebiliriz. ANAHTAR SÖZCÜKLER: siğil, tedavi, tüberkülin
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT Wart is an infectious disease quite commonly encountered in the community, caused by human papillomaviruses (HPV). Due to high tuberculine skin test positivity in Turkish population, we have previously performed an open-label study with intralesional injection of tuberculin and 60% of patients with warts resistant to conventional treatments have benefited from the treatment. Our purpose was to compare the efficacy of PPD with placebo in the treatment of warts resistant to conventional treatments in a randomized, double-blind, prospective study setting. Fifty-five patients 12 years or older with warts resistant to at least one conventional treatment modality who have had no wart treatment in the last one month and with a PPD induration equal or more than 5 mm were enrolled into the trial. Patients were randomized into two treatment groups. PPD was used in one group and isotonic saline was used as placebo in the other group. A target wart was determined in each patient and intralesional injections were done only to that wart. Four injections with 2 weeks interval were applied with the dose determined according to wart size. Clinical assessments were done using the wart surface area which was measured at baseline and each clinical visit and 2 months after cessation of treatment. Fourty-five patients completed the 2 month treatment and 2 month follow up period. In PPD group, mean target wart size at baseline was 34,86 ± 30,58 mm2 and decreased to 13,55 ± 21,71 mm2. In placebo group, mean target wart size at baseline was 48,65 ± 62,08 mm2 and decreased to 23,96 ± 21,45 mm2 at the end of the treatment. The decreases in wart size with the treatment in both groups were statistically significant. The mean % change in the wart size with respect to baseline was % 61,15 ± 34,00 and % 50,76 + 56,54 in the PPD and placebo groups respectively. When the efficacy of two treatments were compared, there was no statistically significant difference. As a result, PPD treatment was found to be no more effective than placebo. Treatments were quite well tolerated in both groups. No patient withdrew due to side effects.IV In conclusion, we can say that PPD is an effective and safe treatment option in resistant warts but its efficacy is not statistically different from placebo. KEYWORDS: wart, treatment, tuberculin