Periontitsli bireylerde nöroimmunomedyitörlerin dişeti bağ dokusu düzeylerinin incelenmesi
Evaluation of the gingival connective tissu levels of neuroimmunomediators in patients with periodontitis
- Tez No: 163657
- Danışmanlar: PROF.DR. ERHAN FIRATLI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 163
Özet
6. ÖZET Toplumda en sık görülen enfeksiyöz karakterdeki hastalıklarından bir tanesi olan periodontal hastalıklar, dişler ve periodonsiyumu etkileyen, konak savunma elemanlarının mikrobiyal faktörlerle giriştikleri mücadele sonucunda ortaya çıkan, iltihapsal bağışık yanıtın görüldüğü kronik hastalıklardır. Tüm enfeksiyöz hastalıklarda olduğu gibi, periodontal hastalıkların da oluşabilmesi için mikroorganizmalara ve hastalığa eğilimli bir bireyin konak yanıtına ihtiyaç vardır. Periodontal hastalıkları diğer enfeksiyöz hastalıklardan ayıran en önemli özellik, enfeksiyon etkeni olan bakterilerin iyileşme ile birlikte yok edilememesi veya ortamdan tamamen uzaklaştırılamamasıdır. Bu hastalıkların etyolojisine yönelik günümüze kadar çeşitli çalışmalar yapılmıştır. Son dönemlerde özellikle nöroimmunogenetik çalışmaların ön plana çıktığı görülmektedir. Nöropeptidler, merkezi ve periferik sinir sisteminden salgılanan, organizmanın gelişimi, ergenliği, üremesi, rejenerasyonu ve beslenmesinin yanı sıra immun sistem üzerine de etkileri olduğu bilinen moleküllerdir. Bu peptidler, duyusal bilginin periferik sinir sisteminden merkezi sinir sistemine doğru iletilmesinde görev almaktadırlar. Periferde yer alan peptiderjik liflerden salınan nöropeptidler çeşitli iltihapsal hücreler, sitokinler ve mediyatörler üzerine doğrudan veya dolaylı yollarla etki ederek lokal doku yanıtının belirlenmesine katkıda bulunmaktadırlar. Bu araştırmanın amacı periodontal hastalıklar esnasında ortaya çıkan immun yanıtın bir parçasını oluşturan nöropeptidlerin dişeti bağ dokusu düzeylerini incelemek, ve şu ana kadar bazı yönlerinin açıklanması yetersiz kalmış veya açıklanamamış olan periodontal hastalıklarda nörojenik iltihabın rolü üzerine gelecekteki çalışmalar için bir model oluşturmaktır. Çalışmamızda lokalize agresif periodontitisli (LAP) 20, generalize agresif periodontitisli (GAP) 20 ve kronik periodontitisli (KP) 20 birey deney grubunu, periodontal ve sistemik yönden sağlıklı 22 birey ise kontrol grubunu oluşturmuştur. Bu bireylerin dişeti bağ dokusundaki SP, CGRP, NKA, VIP, NPY, CD4, CD8, CD32, PDGF ve TGF-B1'e özgü monoklonal antikor ekspresyonlarının birbirleri ve periodontal parametrelerle olan ilişkileri değerlendirilmiştir. SP, CGRP, VIP ve NPY pozitif boyanan hücrelerin yüzde ve yoğunlukları yönünden gruplar arasında anlamlı farklar bulunmamıştır. LAP grubunda NKA'ya ait yüzde değerlerinin GAP, KP ve kontrol grubuna göre; yoğunluk değerlerinin ise KP ve kontrol grubuna göre anlamlı derecede yüksek olduğu belirlenmiştir. GAP grubuna ait NKA değerlerinin KP grubuna göre anlamlı derecede yüksek olduğu görülmüştür. CD4 ve CD8 pozitif lenfositlerin boyanma yüzde ve yoğunlukları yönünden gruplar arasında herhangi bir fark bulunamamıştır. CD32 pozitif hücrelerin boyanma yüzde ve 123yoğunlukları yönünden agresif periodontitis grupları ile KP grubu arasında anlamlı farklar görülmüştür. Grup içi karşılaştırmalarda, gerek nöropeptidler arasında gerekse de nöropeptidler ile diğer monoklonal antikorlar arasında çok çeşitli ilişkiler saptanmıştır. LAP grubunda SP ile CGRP, NPY ve CD4 arasında; CGRP ile NPY ve CD4 arasında; VIP ile NPY arasında ve CD4 ile CD8 arasında istatistiksel olarak anlamlı korelasyonlar belirlenmiştir. GAP grubunda SP ile CGRP, CD4 ve CD8 arasında; CGRP ile NPY, CD4, CD8 ve PDGF arasında; VIP ile NKA, NPY, CD4, CD8 ve CD32 arasında; NKA ile NPY arasında; NPY ile CD4 ve PDGF arasında; CD4 ile CD8, CD32, PDGF ve TGF-p-ı arasında; CD8 ile TGF~Pı arasında ve PDGF ile TGF-Pı arasında istatistiksel olarak anlamlı korelasyonlar görülmüştür. KP grubunda SP ile CGRP, VIP ve CD4 arasında; CGRP ile NKA, NPY, CD32, PDGF ve TGF-p! arasında; NKA ile CD4, CD8, CD32 ve TGF-Pt arasında; NPY ile CD32, PDGF ve TGF-pı arasında; CD4 ile CD8 arasında; CD8 ile CD32 arasında; CD32 ile TGF-pı arasında ve PDGF ile TGF-pt arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişkiler saptanmıştır. Kontrol grubunda SP ile CGRP, NKA, NPY, CD4, CD32, PDGF ve TGF-Pı arasında; CGRP ile NPY, CD32, PDGF ve TGF-pı arasında; VIP ile NPY ve PDGF arasında; NKA ile CD4, CD8, PDGF ve TGF-p-ı arasında; NPY ile CD4, PDGF ve TGF- Pı arasında; CD4 ile CD8, CD32, PDGF ve TGF-Pi arasında; CD32 ile TGF- Pı arasında ve PDGF ile TGF-Pı arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişkiler görülmüştür. Sonuçlarımız literatürde yer alan diğer çalışmalar ile karşılaştırıldığında benzerlikler ve farklılıklar olduğu görülmüştür. Periodontal hastalık patogenezinde rol oynayan nöropeptidlerin dişeti bağ dokusunda, bu kadar geniş çaplı olarak ele alınması sonuçlarımızın güvenilirliğini artırmaktadır. Çalışmamız, bu özellikleri nedeniyle, günümüze kadar periodontoloji özelinde oldukça sınırlı olarak ele alınmış bu konu için bir model oluşturmaktadır. Konunun daha da aydınlanması için gelecek çalışmalara ihtiyaç duyulmaktadır. 124
Özet (Çeviri)
7.SUMMARY Periodontitis is an inflammatory disease of the periodontal tissues which is characterized by loss of supporting periodontal fibers and the alveolar bone of the effected teeth. The immunoinflammatory response to microbial factors is initiated by a small group of predominantly gram-negative anaerobic bacteria that colonize in the subgingival area. Although the bacteria are essential, they are insufficient for the disease to occur. Various studies concerning the etiology of periodontal diseases were established. Recently there is an increase in neuroimmunogenetic studies. Neuropeptides are a group of molecules synthesized either centrally or peripherally, which have effects on growth, regeneration, reproduction, puberty and nutrition of the organism as well as the immune system. They are responsible for the transduction of the sensory information from the periphery to the central nervous system. Neuropeptides released from the primary sensory neurons in the periphery act on various inflammatory cells, cytokines and mediators directly or indirectly for regulating the local tissue response. The aim of the present study is to evaluate the levels of various neuropeptides in the gingival connective tissue as a part of the immune response in periodontal disease and to identify the role of neurogenic inflammation for generating a model for further studies. Our study group consisted of 20 localized aggressive periodontitis (LAP), 20 generalized aggressive periodontitis (GAP) and 20 chronic periodontitis (CP) patients, while systemically and periodontally healthy 22 subjects were included in the control group. The correlation among SP, CGRP, NKA, VIP, NPY, CD4, CD8, CD32, PDGF and TGF-pi specific monoclonal antibody expressions and their relationship with clinical periodontal parameters were evaluated. Significant differences were not observed for SP, CGRP, VIP and NPY among groups. In LAP group the percentage values for NKA were significantly higher than GAP, CP and control group; while the intensity values were higher than KP and control group. NKA+ cell counts were significantly higher in GAP group when compared with CP group. There was no statistically significant difference for CD4+ and CD8+ lymphocytes among groups whereas significant differences were observed for CD32+ cell levels between aggressive periodontitis and CP groups. Various significant relationships were detected among neuropeptides and other monoclonal antibodies when each group were taken alone into consideration. 125In LAP group significant correlations between SP and CGRP, NPY, CD4; between CGRP and NPY, CD4; between VIP and NPY; and between CD4 and CD8 were detected. In GAP group significant correlations between SP and CGRP, CD4, CD8; between CGRP and NPY, CD4, CD8, PDGF; between VIP and NKA, NPY, CD4, CD8, CD32; between NKA and NPY; between NPY and CD4, PDGF; between CD4 and CD8, CD32, PDGF, TGF- Pi; between CD8 and TGF-p!; and between PDGF and TGF-Pi were evaluated. In CP group significant correlations between SP and CGRP, VIP, CD4; between CGRP and NKA, NPY, CD32, PDGF, TGF-Pi; between NKA and CD4, CD8, CD32, TGF-p-,; between NPY and CD32, PDGF, TGF-pi; between CD4 and CD8; between CD8 and CD32; between CD32 and TGF- Pi; and between PDGF and TGF~Pi were detected. In control group significant correlations between SP and CGRP, NKA, NPY, CD4, CD32, PDGF, TGF-Pi; between CGRP and NPY, CD32, PDGF, TGF-p!; between VIP and NPY, PDGF; between NKA and CD4, CD8, PDGF, TGF-pi; between NPY and CD4, PDGF, TGF-p!; between CD4 and CD8, CD32, PDGF, TGF- Pi; between CD32 and TGF-pi; and between PDGF and TGF-Pi were detected. When we compare our findings with the studies in literature, some agree with our findings while some disagree. Since the main source for neuropeptides, gingival connective tissue, was considered in this study, its results seems to be more reliable than other studies. Because of these features, our study generates a model in this field. Further studies are needed to identify the details of the subject. 126