Klasik kuvvetlendirme egzersiz program ile kassal endurans eğitiminin kronik bel ağrısı üzerine etkisi
Effect of classic strenght exercise programs with muscle endurance training on chronic back pain
- Tez No: 163656
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. YÜCEL YILDIRIM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
ÖZET KLASİK KUVVETLENDİRME EGZERSİZ PROGRAMI İLE KASSAL ENDURANS EĞİTİMİNİN KRONİK BEL AĞRISI ÜZERİNE ETKİSİ Uzm.FztSevtap Uçurum Kronik bel ağrısı endüstrileşmiş ülkelerde özrün ve iş gücü kayıplarının en yaygın nedenlerinden biridir. Bugüne kadar bel ağrısının tedavisi için kas kuvvetini arttırmaya yönelik bir çok egzersiz programı geliştirilmiştir. Bununla beraber son dönemde yapılan çalışmalar bel ağrısının önlenmesinde ve tedavi edilmesinde, tekrar oluşma riskinin azaltılmasında kassal kuvvetin yanı sıra enduransın da önemli olduğunu ortaya koymuştur. Çalışmamız 1 Ocak 2003- 30 Ocak-2004 tarihleri arasında İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Fizik Tedavi Polikliniğine başvurup kronik bel ağrı tanısı alan ve konservatif tedavi önerilen 40'ı kontrol 37'si deney grubu olmak üzere 77 hasta ile gerçekleştirilmiştir. Her iki gruba da germe egzersizleri uygulanmış, kontrol grubuna kuvvetlendirme egzersizleri, deney grubuna endurans egzersizleri eklenmiştir. Her iki gruba da tedavi sonrasında hotpack uygulaması yapılmış.postür ve lumbal bölgeyi desteklemeye yönelik koruyucu önerilerde bulunulmuştur. Hastalar haftada üç gün altı hafta boyunca programa alınmışlardır. Tedavi öncesi, 3. hafta ve 6. haftalarda karın-sırt kaslarının endurans ölçümleri, ağrı ve dizabilite değerlendirmesi, egzersizin ne şiddette algıladığını gösteren Borg skalası,kalp hızı, kan basıncı ve solunum frekansı değerlendirmeleri yapılmıştır. Her iki grubun tedavi öncesi, 3. ve 6.
Özet (Çeviri)
SUMMARY EFFECT OF CLASSİC STRENGHT EXERCJSE PROGRAMS VVİTH MUSCLE ENDURANCE TRAİNİNG ON CHRONİC LOW BACK PAİN Uzm Fzt Sevtap Uçurum Chronic low back pain is the most widespread cause of social and work disabilty in industry. Until today too many exercise program was developed in order to increase muscle strenght for the treatment of low back pain. However the studies that are performed nowadays considers that endurance training is also important as well as muscle strengt inpreventing and treating the low back pain and in decreasing the risk of recurrece. The studytook place between January 2003- Jenuary 2004 at Izmir Atatürk Education and Research Hospital Physical Therapy Department. 77 patient who had chronic low back pain and who were suggested conservative treatment participated in this study and were divided into two groups. 40 patient entered the control group, 37 patient entered the experimental group.Stretching exercises were performed at each group, but strenghting exercises were added to kontrol group and endurance exercises were added to experimental group. Hotpack and protectine information about how to support posture and lumbal region was given to both of the groups after the treatment. Patients were asked to exercise three times a week for six weeks. Abdominal and back endurance, pain and disability, Borg scale, heart rate, bload pressure and breating was assesed at the begining, 3th and 6th weeks.