Nonalkolik steatohepatitli hastalarda dispeptik yakınmalar nedeniyle proton pompa inhibitör kullanımının etkilerinin gözlenmesi
Observation of proton pump inhibitor use due to dispeptic complaints in non alcoholic steatohepatitic patients
  1. Tez No: 325351
  2. Yazar: NURHAN ÖNAL KALKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Dahiliye Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Hastalıkları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Nonalkolik yağlı karaciğer hastalığı (NAYKH) son yıllarda en sık görülen karaciğer hastalığı olması nedeni ile büyük önem kazanmıştır.NAYKH basit bir karaciğer yağlanmasından nonalkoliksteatohepatit(NASH), fibrozis ve sonunda karaciğer sirozuna kadar ilerleyebilen geniş bir hastalık grubunu içermektedir.Son yıllarda NAYKH ve onun ciddi formu olan NASH'in patogenezinde insülin direnci ile yakın bir ilişki olduğu gösterilmiştir. İnsülin pankreasın beta hücreleri tarafından salgılanan anabolizan bir hormondur. Gastrinin pankreas beta hücrelerinden insülin salgısını arttırıcı etkisi bilinmektedir. Biz bu çalışmada Proton pompa inhibitörlerlerinin hipergastrinemi yaparak insülin direnci ve hepatosteatoz üzerine etkilerini gözlemlemeyi amaçladık. Çalışmaya steatohepatit tanısı konan 42 hasta dahil edildi.42 hastadan 17 tanesi sadece diyet tedavisi ile 25 tanesi ise eşlik eden dispeptik şikayetleri nedeni ile diyet+PPI tedavisi ile 2 ay boyunca takip edildi. Hastaların tedavi öncesi ve sonrası biyokimyasal ve antropometrik ölçümleri yapıldı. Sadece diyet tedavisi ile takip edilen olgularda tedavi sonrasındaki: total kolesterol (p:,009), LDL (p:,007), kilo (p:,004), bel çevresi (p:,006), BMİ (p:,026) ve USG (P:,003)değerlerindeki düşüş anlamlı olarak azaldı. PPİ+Diyet alan hastaların tedavi sonrasındaki ALT (p:,005), AST(:,009) ,total kolesterol (p:,020), LDL (p:,031), bel çevresi (p:,008) ve USG (p:,001) değerlerindeki düşüş anlamlıydı. Diyet grubunda 2 aylık tedavi sonrasında ortalama HOMA-IR daki artış, diyet+PPIgrubundaki HOMA-IR artışından fazla olup aralarındaki fark istatistiksel olarak anlamlı bulundu (p:0,02).Sonuç olarak diyet tedavisine eklenmiş 2 aylık Pantoprazol tedavisinin steatohepatitli hastalarda insülin direncinde artış yapmadan, karaciğer enzimlerinde anlamlı düzelmeler sağladığı gözlendi.
Özet (Çeviri)
Non alcoholic fatty liver disease (NAFLD) has gained a lot of attention due to being the most common liver disease lately. NAFLD includes a wide spectrum of diseases from simple fatty liver to non alcoholic steatohepatitis (NASH), fibrosis and finally to liver cirrhosis. In the recent years, it has been shown that the pathogenesis of NAFLD and the serious form of it, NASH and insulin resistance are closely related. Insulin is an anabolizing hormone released from pancreatic beta (ß) cells. Gastrin is known to increase insulin secretion from beta cells. In this study of ours, our objective was to observe the effect of proton pump inhibitor drugs on insulin resistance and steatohepatitis via causing hypergastrinemia.42 patients diagnosed with steatohepatitis were included in the study group. 17 of 42 were followed only on diet, 25 were followed on both diet and proton pump inhibitor drugs because of having co-existing dyspeptic complaints for 2 months. Pre and post treatment biochemistry and anthropologic measurements were obtained from all patients. The following values belong to the 17 patients followed only on diet:total cholesterol (p= 0.009), LDL (p= 0.007), weight (p= 0.004), waist circumference (p= 0.006), BMI (p= 0.026) and USG (p= 0.003) all of which were post treatment, prominently decreased values.The following values belong to the 25 patients, followed on both proton pump inhibitor drugs and diet: total cholesterol (p= 0.02) AST (p= 0.009) ALT (p= 0.005), LDL (p= 0.031), waist circumference (p= 0.008) and USG (p= 0.001) all of which were post treatment, prominently decreased values. The increase in HOMA score was apparently higher in diet only group in comparison to diet + PPI group and the difference in between values were accepted to be statistically significant (p= 0.02). In conclusion, 2 month Pantoprazol use in addition to diet treatment caused significant liver enzyme improvement in steatohepatitis disease group.