Zoledronik asitin distraksiyon osteogenezis ve fiksatörle ilişkili osteoporzis üzerine olan etkisnin incelenmesi
Effect of zoledronic acid on distractrion osteogenesis and fixatorrelated osteporosis
  1. Tez No: 163696
  2. Yazar: ALİ ALPER PAMPU
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. DOĞAN DOLANMAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
7. SUMMARY The aim of this study is to evaluate the effect of zoledronic acid (ZA) during mandibular lengthening with distraction osteogenesis (DO) on mineralization of newly formed bone and osteoporosis caused by the tensile strength within surrounding bone in terms of densitometry and histomorphometry. In this study, 18 white young adult New Zealand rabbits were used. Animals were randomly divided into two groups. The experimental group were administered intravenous 0.1 mg/kg ZA diluted in 15 ml saline while control group rabbits were given saline only infusion during operation. DO was performed to left mandible by using a custom-made distractor. After a latency period of five days, the mandibles were lengthened 0.5 mm every 12 hr for five days. Distraction device was left in place for 32 days after lengthening period. Following the consolidation the animals were sacrificed. Regenerate and pin area bone mineral density (BMD) and bone mineral content (BMC) were evaluated by Dual Energy X-Ray Absorbtiometry after specimens were prepared. The specimens were then examined histomorphometrically.
Özet (Çeviri)
6. ÖZET Bu çalışmanın amacı mandibulanın distraksiyon osteogenezis ile uzatılması sırasmda sistemik olarak uygulanan zoledronik asitin (ZA) yeni oluşan kemiğin mineralizasyonu ve çevre kemikte gerilime bağlı oluşan osteoporozis üzerine etkisini densitometrik ve histomorfometrik olarak değerlendirmektir. Bu çalışmada 18 adet beyaz genç erişkin Yeni Zelanda tavşanı kullanıldı. Hayvanlar rastgele seçilerek iki gruba ayrıldı. Deney grubuna intraoperatif olarak 0.1 mg/kg ZA 15 mi serum fizyolojik ile seyreltilerek intravenöz olarak, kontrol grubuna ise aynı miktarda sadece serum fizyolojik verildi. DO uygulaması hayvanların mandibula sol taraflarına özel yapım bir distraktör yerleştirilerek gerçekleştirildi. Beş günlük latent periyottan sonra mandibula 12 saat ara ile günde 2 kez ve 0.5 mm oranında günlük 1 mm olacak şekilde uzatma yapıldı. Distraksiyona beş gün süreyle devam edildi. Distraksiyon aygıtı uzatma işlemi bitiminden sonraki 32 gün süreyle yerinde bırakıldı. Konsolidasyonun sonunda hayvanlar sakrifiye edildi. Örnekler hazırlandıktan hemen sonra rejenerat ve pin bölgeleri kemik mineral yoğunluğu (KMY) ve kemik mineral içeriği (KMİ) Dual Enerji X-Ray Absorbtiometri yöntemi ile değerlendirildi. Daha sonra örnekler ayrıca histomorfometrik incelemeye tabi tutuldu.