Kreatin yüklemenin sporcu performansına etkisi
The effects of creatine supplemenatatin on athlete performance
- Tez No: 163695
- Danışmanlar: PROF. DR. SUZAN YALÇIN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Besin Hijyeni ve Teknolojisi, Food Hygiene and Technology
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Besin Hijyeni ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
6. ÖZET S.Ü. Sağlık Bilimleri Enstitüsü Besin Hijyeni ve Teknolojisi (VET) Anabilim Dalı DOKTORA TEZİ / KONYA-2005 Erkan Faruk ŞİRİN DANIŞMAN Prof. Dr. Suzan YALÇIN Kreatin Yüklemenin Sporcu Performansına Etkisi Bu çalışmanın amacı ergojenik yardımcı olarak kullanılan kreatin monohidrat'm (CrFkO) uzun süreli (6 hafta) yüklemenin sporcu performansına (bisiklet ergometresinde anaerobik performans ve izokinetik güç ölçümünde toplam iş üretimi) etkisinin belirlenmesidir. Araştırmaya yaşlan 20-27 arasında değişen 38 kişi katılmıştır. Araştırmaya katılan denekler aktif spor yapan sporculardan seçilmiştir. Deneklerin yaş ortalamaları kreatin grubu 23.3 ± 2.2 yıl, plasebo grubu 22.7 ± 1.6 yıl, boy ortalamaları kreatin grubu 176.5 ± 8.6 cm, plasebo grubu 173.1 ± 5.5 cm, vücut ağırlıkları ortalamaları kreatin grubu 79.8 ± 5.8 kg, plasebo grubu 79.8 ± 4.2 kg, haftalık et tüketimi kreatin grubu 4.6 ±1.8 kez, plasebo grubu 4.3 ± 2.8 kez ve haftalık balık tüketimi kreatin grubu 1.6 ± 1.2 kez, plasebo grubu 1.2 ± 1. 1 kez olarak belirlenmiştir. Araştırmaya başlamadan önce, araştırma grubunu oluşturan deneklere, çalışmanın amacı, olası riskleri açıkça belirten bir yazılı izin belgesi okutularak gönüllü olanların onaylan alınmıştır. Herhangi bir sağlık problemi olan denekler araştırmaya kabul edilmediler. Deneklerin beslenme alışkanlıklarını belirlemeye yönelik bir beslenme anketi uygulanmıştır. Böylece gruplar arası beslenme farklıhklan ortadan kaldınlmaya çalışılmıştır. Bu çalışmada yükleme protokolü; kas kreatin seviyelerim yükselttiği bildirilen (Volek ve ark. 1 999) ve egzersiz testi öncesi ve sonrasında pik gücü (peak power) olumlu yünde arttırdığı saptanan (Volek ve ark. 2003) yükleme yöntemi tercih edilmiştir. Araştırma bulgulanna göre; izokinetik egzersizde kreatin grubunda tüm denekler için tüm setlerde yüklemeden sonra toplam iş üretimi arttı. Birinci ve beşinci setlerde 68yükleme öncesi ve sonrası değerler arasındaki fark istatistiksel olarak anlamlı bulundu. Kreatin grubunda yükleme öncesi (Yönc)'nden 15. güne göre değişimde bütün setlerde istatistiksel olarak anlamlı bir fark tespit edilmiştir. Aynı şekilde yükleme öncesinden 50. güne göre değişimde ise istatistiksel olarak önemli bir fark tespit edilmemiştir. Plasebo öncesi ve sonrasında her 5 sette, toplam iş üretim değerleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmadı. Plasebo grubunda yükleme öncesi (Yönc)'nden 15. güne göre değişimde bütün setlerde istatistiksel olarak anlamlı bir fark tespit edilmemiştir. Aynı şekilde yükleme öncesinden 50. güne göre değişimde ise istatistiksel olarak önemli bir fark tespit edilmemiştir. Araştırmanın göze çarpan bulgularında biri, uzun süreli (50 gün) kreatin yüklemenin, maksimal istemli diz ekstansiyonu sırasında kas total iş üretimi değerlerine etkisi olmamıştır fakat yükleme öncesinden 15. güne göre değişimde anlamlı gelişmeler görülmüştür. Bu da total iş üretiminde, uzun süreli yüklemeler yerine iki haftalık yüklemelerin daha olumlu sonuçlar verdiği sonucunu ortaya çıkarmıştır. Bu çalışma belirlenmiş aralıklarla 6 haftalık bisiklet ergometresinde oluşan anaerobik performans etkilerini ölçmekte ve kreatin monohidrat yüklemesini plasebo grubu değerleriyle karşılaştırmaktır (Kreatin n = 18, Plasebo n = 20). Denekler çeşitli sayılarda 10 sn'lik maksimal sprint setlerini haftada 3 kere olmak üzere vücut ağırlıkları (VA) / 100 g 'lık dirençle yapmışlardır.
Özet (Çeviri)
7.SUMMARY S.Ü. Sağlık Bilimleri Enstitüsü Besin Hijyeni ve Teknolojisi (VET) Anabilim Dalı DOKTORA TEZİ / KONYA-2005 Erkan Faruk ŞÎRÎN DANIŞMAN Prof. Dr. Suzan YALÇIN The effects of Creatine Supplementation on Athlete Performance The purpose of this study is to find the effects of Creatin Monohydrate (CrH20) on athlete performance(anaerobic performance and isokinetic power measured in cycle ergometer as a total workout) used as an ergogenic aid in long-term (6 weeks) supplementation. There are 38 participants willing to join to the study. Their ages are between 20 and 27. All of them are choosed from active athletes. The average age of Creatin group is (Cr) 23.3 ± 2.2 years old, and the placebo group is (P) 22.7 ±1.6 years old.The average height of Creatin group is (Cr) 176.5 ± 8.6cm, and the placebo group is (P) 173.1 ± 5.5 cm, the average weight of Creatin group is (Cr) 79.8 ± 5.8, and the placebo group is (P) 79.8 ± 4.2 kg. Weekly meat consumption of Creatin group is (Cr) 4.6 ±1.8 times, and the placebo group is (P) 4.3 ± 2.8 times. Weekly fish consumtion of Creatin group is (Cr) 1.6 ± 1.2 times, and the placebo group is (P) 1.2 ± 1.1 times. Before the study, the participants are given a written content including the purpose of the study and probable risks that may happen in study process. All of the participants joined the study with their own wills and signed the written content. The participants with the health problem are removed from the study. A nutrition survey is applied, to find the nutritional habits of the participants. So with the use of this survey, we tried to remove the nutritional differences between two groups. From the findings of this study; all the participants' in the creatin group have increased the total workout production in all cycles of isokinetic exercise. The difference between the values in the first and fifth cycles, (both before and after loading) are 70statistically significant. In the creatin group the difference between before loading and 1 5th day values are statistically significant. But the difference between beforle loading and 50th day values does not have statistical difference. In plasebo group, before and after values in all 5 cycles, there is no statistical difference between the total workout production values. There is also no statistical difference between the before loading and 15th day values. As the same there is no statistical difference betweeen the before loading and the 50th day values. The most important finding in this study is that, there is no affect of long term creatin loading (50 days) on maximal voluntary knee extansion, as a total muscle workout values. But the change in values before loading day and 15th day are significantly improved. And so we understand that, for getting better results in total workout production, we better use two weeks period loading instead of long term loading. This study measured anaerobic performance at selected intervals during six weeks of sprint training on a cycle ergometer, and compared the effects of creatine monohydrate supplementation (Cr:n=19) with placebo values (P:n=20). Subjects performed variable numbers of sets of 10 s maximal sprints during three sessions each week, against a resistance of 1 00 g/kg of body mass.