Zoledronik asidin cerrahi osteosentez yapılan intertrokanterik femur kırıklarında mortalite ve iyileşme üzerine etkisi
The affect of zoledronic acid on mortality and recovery after surgical fixation of intertrochanteric femur fractures
- Tez No: 416311
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM TUNCAY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bezm-i Alem Vakıf Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 165
Özet
AMAÇ: Çalışmamızda Zoledronik asitin osteoporoz tedavisindeki etkinliğini ve intertrokanterik kırık cerrahisi sonrasındaki etkilerini araştırmayı amaçladık. MATERYAL-METOD: Cerrahi olarak tedavi ettiğimiz 65 yaş üstü intertrokanterik femur kırığı olan hastaları 1 yıl boyunca randomize, prospektif olarak izledik. Kemik mineral yoğunluğu ölçümü sonrasında hastalarımızı iki gruba ayırdık; post-operatif 5 mg/yıl iv zoledronik asit verilen 56 (%49) hasta ile 58 (%51) hastalık kontrol grubu. Bir yıllık mortalite ile birlikte, Harris Kalça skoru ve Merle d?Aubigne kalça skoru ile fonksiyonel sonuçlar değerlendirildi. Ayrıca yaş, cinsiyet, taraf, ek hastalık, ameliyata alınma zamanı, anestezi tipi, yapılan ameliyat, ameliyat sonrası komplikasyonlar ve takip sürelerine göre kategorize edilerek incelendi. Çalışmaya ikiden fazla komorbidite yaratacak ek hastalığı olanlar dahil edilmedi. BULGULAR: Hastaların 70 (%61,4)?i kadın, 44 (%38,6)?sı erkek ve ortalama yaşı 78,56 (65-93) idi. Evans-Jensen sınıflamasına göre 24 hasta( %21,1) Tip 2, 28 hasta (%24,6) Tip 3, 16 hasta (%14) Tip 4 ve 46 hasta (%40,4) Tip 5 kırık olarak değerlendirildi. 38 hastaya(% 33,3) DHS, 76 hastaya (%66,7) PFN uygulandı.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: In our study, we aimed to investigate the effectiveness of zoledronic acid in the treatment of osteoporosis and the effect after intertrochanteric hip fracture surgery. MATERIAL-METHOD: We have observed surgically-treated patients over the age of 65 with the intertrochanteric femoral fractures during one year as randomized prospective. After the measurement of bone mineral density, we have divided our patients into two groups: 56 (49%) patients treated with post-operative 5 mg/year iv zoledronic acid and control group of 58 (51%) patients. Functional results were evaluated with one-year mortality and Harris Hip and Merle d'Aubigne Hip scores. In addition, the difference between the two groups have been categorized and analyzed according to age, sex, side, co-morbid disease, time of surgery, type of anesthesia, the type of surgery, post-operative complications and follow-up periods. Patients with additional diseases that will create more than two co-morbidities were not included in the study. FINDINGS: The average age of the patients were 78,56 (65-93). According to Evans-Jensen classification, 24 patients (% 21,1) were evaluated as Type 2 fracture, 28 patients (% 24,6) as Type 3 fracture, 16 patients (% 14) as Type 4 fracture, and 46 patients (% 40,4) as Type 5 fracture.