Servikal headgear kullanımı ile dentofasiyal yapılarda ortaya çıkan değişimler ve bu değişimlerin kondil posizyonu üzerindeki etkilerinin değerlendirilmesi
The changes occurred with the use servical headgear on dentofacial structures and of the effects of these changes on condylar position
  1. Tez No: 163698
  2. Yazar: AHMET BÜYÜKERKMEN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ZAFER SARI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
7. SUMMARY THE CHANGES OCCURRED WITH THE USE OF SERVİCAL HEADGEAR ON DENTOFACİAL STRUCTURES AND THE EVALUATION OF THE EFFECTS OF THESE CHANGES ON CONDYLAR POSITION Cervical headgear is a commonly used device for molar distalization in Orthodonthy clinics. Purpose of this study was to asses the effects of cervical headgear to the dentofacial structure. For this purpose evaluate lateral, frontal, cephalometric x-rays and models of the jaws to see the differences between condylar position by help of a MPI device on centric occlusion and centric contact. 56 subjects ( 43 female, 13 male) with Angle class II malocclusion attended to this study. Lateral, frontal and cephalometric x-rays, dental models and MPI recordings were collected for each subject. Lateral cephalometric radiographs evaluated by 13 calculations for structural bone changes, 16 calculations for dental changes and 2 calculations by soft tissue changes. To asses the expansion effects of cervical headgear 3 calculations were made on frontal cephalometric radiographs and 5 calculations were made on dental models. MPI device was used to find the percentile difference between sagittal, vertical and lateral position of both condyles compared to centric contact and centric occlusion. Mini tab Statistic software was used to evaluate the statistics before and after treatment (paired t-test) and between groups (Student t-test). Results of this study showed that effects of using a cervical headgear were prevention of maxillary growth, clockwise rotation of mandibula and palatina plane, increase in upper and lower front face dimensions, retrusion in lower incisors, distal tipping and excursion in upper molars in addition to distal movement, distal tipping in lower teeth. We observe 1036. ÖZET S.Ü. Sağlık Bilimleri Enstitüsü Ortodonti Anabilim Dalı DOKTORA TEZÎ/KONYA-2005 Ahmet BÜYUKERKMEN Danışman Doç. Dr. Zafer SARI SERVİKAL HEADGEAR KULLANIMI İLE DENTOFASİYAL YAPILARDA ORTAYA ÇIKAN DEĞİŞİMLER VE BU DEĞİŞİMLERİN KONDİL POZİSYONU ÜZERİNDEKİ ETKİLERİNİN DEĞERLENDİRİLMESİ Araştırmanın amacı; molar distalizasyonu için ortodonti pratiğinde sıklıkla kullanılan servikal headgear apareyinin dentofasial yapılara olan etkilerini lateral, frontal, sefalometrik filmler ile alçı modeller üzerinde belirlemek ve belirlenen bu etkilerin sentlik ilişki konumu ile alışılmış kapanış konumu arasında kondil pozisyonunda bir fark oluşturup oluşturmadığım MPI cihazı yardımıyla ortaya koymaktır. Bu çalışma, Angle Sınıf II maloklüzyona sahip oldukları belirlenen 43 bayan, 13 erkek toplam 56 bireyden elde edilen lateral ve frontal sefalometrik filmler ile ortodontik modeller 101
Özet (Çeviri)
6. ÖZET S.Ü. Sağlık Bilimleri Enstitüsü Ortodonti Anabilim Dalı DOKTORA TEZÎ/KONYA-2005 Ahmet BÜYUKERKMEN Danışman Doç. Dr. Zafer SARI SERVİKAL HEADGEAR KULLANIMI İLE DENTOFASİYAL YAPILARDA ORTAYA ÇIKAN DE?İŞİMLER VE BU DE?İŞİMLERİN KONDİL POZİSYONU ÜZERİNDEKİ ETKİLERİNİN DE?ERLENDİRİLMESİ Araştırmanın amacı; molar distalizasyonu için ortodonti pratiğinde sıklıkla kullanılan servikal headgear apareyinin dentofasial yapılara olan etkilerini lateral, frontal, sefalometrik filmler ile alçı modeller üzerinde belirlemek ve belirlenen bu etkilerin sentlik ilişki konumu ile alışılmış kapanış konumu arasında kondil pozisyonunda bir fark oluşturup oluşturmadığım MPI cihazı yardımıyla ortaya koymaktır. Bu çalışma, Angle Sınıf II maloklüzyona sahip oldukları belirlenen 43 bayan, 13 erkek toplam 56 bireyden elde edilen lateral ve frontal sefalometrik filmler ile ortodontik modeller 101increase at transversal plane in nasal cavity, jugular process, and distance between upper canine and upper molars in addition to distance between lower molars. In spite of dentofacial effects of cervical headgear we couldn't find a statistically meaningful change on the condyle position compared to centric contact-centric occlusion. However we observe that on sagittal plane there was a slight increase in percentage in subjects' difference exceeding 2mm's. 104