Kardiyovasküler hastalıklarda homosistein ve IGF düzeyleri ile B kompleks vitaminlerinin etkisinin araştırılması
Investigation of homocystein and insulin-like growth factor (IGF) levels in cardiovascular diseases with effects of B vitamins complex
  1. Tez No: 163700
  2. Yazar: BAHADIR ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ MUHTAR TİFTİK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
6.0ZET S.Ü. Sağlık Bilimleri Enstitüsü Biyokimya (TIP) Anabilim Dalı DOKTORA TEZİ / KONYA-2005 Bahadır ÖZTÜRK Danışman Prof.Dr. Ali Muktar TİFTÎK Kardiyovasküler Hastalıklarda Homosistein ve IGF Düzeyleri İle B Kompleks Vitaminlerinin Etkisinin Araştırılması Metionin aminoasidinin metabolizması esnasında ara ürün olarak oluşan bir aminoasit olan homosisteinin ve insüline-benzer büyüme faktörü (IGF) 'nün kardiyovasküler hastalıklardaki rolleri son yıllarda yapılan çalışmalarla daha da iyi anlaşılmaya başlanmış ve bu konudaki araştırmalar artmıştır. Yapılan çalışmalarda kan homosistein düzeyinin normalin üzerinde olmasının, damar yapısını hasara uğrattığına ve aterojenik olayları başlattığına, kardiyovasküler hastalıklarda rolü olduğuna dair veriler ortaya konmuştur. Diğer bazı çalışmalarda IGF'nin kalp gelişimi ve fonksiyonundaki etkileri, kardiyovasküler hastalıklarla ilişkisi anlaşılmaya çalışılmış, etki mekanizması hala net olarak ortaya konamamış olsa da, elde edilen veriler anlamlı bulunmuştur. Bu çalışmada, koroner arter hastalığı olan ve olmayan vakalarda B vitaminleri kompleksi kullanılmasının homosistein ve IGF kan düzeylerine etkisinin araştırılması amaçlandı. 48Çalışma, koroner arter hastalığı efor testi veya koroner anjiografi ile tespit edilmiş, yaşlan 44-68 arasında değişen, 5'i kadın, 15'i erkek olmak üzere 20 hasta ve l'i kadın 6'sı erkek, yaşları 30-52 arasında değişen, sağlıklı, daha önceden kardiyak şikayeti bulunmayan toplam 7 kontrol vakası üzerinde gerçekleştirildi. Hasta ve kontrol grubundaki deneklere B vitaminleri kompleksi olarak 2 ay süreyle, günde 1 adet Bemiks draje (eczacıbaşı) ağız yoluyla verildi. B vitamini verilmeye başlanmadan önce ve 2 aylık dönemin sonunda olmak üzere her iki gruptan ikişer kez açlık kanı alındı. Kan örneklerinde homosistein ve IGF-I'in yanı sıra, trigliserid, kolesterol, LDL, HDL, AST, ALT ve LDH düzeyleri de tayin edildi. Kan homosistein düzeylerinin hem hasta hem de kontrol grubunda B vitaminleri kompleksi uygulaması sonrasında azaldığı, ancak her iki gruptaki azalmanın da istatistiksel olarak anlamlı olmadığı gözlendi.
Özet (Çeviri)
7.SUMMARY The roles of homocystein -an intermediate product forms during methionine metabolism- and insulin-like growth factor (IGF) in cardiovascular diseases have been understood much better via some studies reported in the last couple of years. In those studies, data were established about the effects of higher than normal blood homocystein levels. Those effects were mentioned as damage on blood vessels, initiation of atherogenesis and in turn, induction of cardiovascular diseases. In some other studies, effects of IGF on cardiac maturation and functions, and relation of IGF with cardiovascular diseases were investigated. Data obtained from those studies were significantly contributive however, was not enough to explain the exact mechanisms of effects of IGF. The aim of this study was to establish the effects of B vitamins complex on blood homocystein and IGF levels in patients with coronary artery disease (CAD) and in healthy individuals. 20 patients (age range: 44-68; sex: 5 female, 15 male) who were diagnosed to have CAD with either cardiac performance tests (treadmill) or coronary angiography constituted the patient group. Control group was consisted of 7 healty individuals (age range: 30-52; sex: 1 female, 6 male) who had no cardiac complaints until then. As B vitamins complex, one Bemiks drj (eczacibasi) per day for two months were administered (orally) to the subjects in both groups. Fasting blood samples were obtained before vitamin B administration period and at the end of two months period from all of the subjects in both groups. In addition to homocystein and IGF-I levels, triglyceride, cholesterol, LDL, HDL, AST, ALT and LDH levels were also assayed in blood samples. 51Blood homocystein levels were found to be decreased after vitamin B administration period in both groups however, the differences within groups were not statistically significant.