Uzun süreyle oral çinko sülfat kullanılan yaşlı farelerde timusta meydana gelen histolojik değişikliklerin ışık mikroskobu ile araştırılması
The light microscobic changes of the thymuses of the oid mice using long time oral zinc sulphate
- Tez No: 163701
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN CÜCE
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
6. ÖZET Uzun Süreyle Oral Çinko Sülfat Kullanılan Yaşlı Farelerde Timusta Meydana Gelen Histolojik Değişikliklerin Işık Mikroskobu İle Araştırılması Hazırlayan: Dr. Mehmet Berk Torun Danışman: Prof. Dr. Hasan Cüce Selçuk Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Histoloji - Embriyoloji Anabilim Dalı İmmün sistem ve onun güçlendirilmesine yönelik çalışmalar son yılların en ilgi çekici konularından olmuştur. Timus immün sistemin en önemli organlarından birisidir. Puberteden sonra hızla gerileyen timus T lenfositlerin farklılaşması ve gelişmesinin oluştuğu organdır. Çinko üç yüzden fazla enzimin fonksiyonu için gerekli olan esansiyel bir elementtir. İmmün sistem fonksiyonlarında önemli yer tutar ve eksikliğinde önemli immün sistem fonksiyon bozuklukları oluşur. Bu fonksiyon bozukluklarının çoğu çinko verilmesiyle düzelmektedir Çinkonun oral olarak verilmesiyle timusta belirgin bir büyüme olmaktadır. Çalışmamızda 18 aylık yaşlı Balb/c farelerine ( n=17) iki ay süreyle içme sularıyla beraber 10 mg/kg çinko sülfat verilmiş ve normal miktarda çinko içeren diyetle beslenen kontrol grubu ile (n=17) karşılaştırılmıştır. Normal miktarda çinko içeren diyetle beslenen farelere ilave çinko verilmesiyle timusta meydana gelecek değişikliklerin araştırılması amaçlanmıştır. Sekiz hafta sonunda deney grubundaki farelerin timuslarında kontrol grubuna göre hacim ve ağırlık artışı tespit edilmiştir. Timuslardaki ağırlık artışı istatistiksel olarak anlam taşımamaktadır. Ancak timuslardaki hacim artışı istatistiksel olarak anlamlıdır (p= 0,022). Timusun histolojik incelemesinde kontrol grubuna göre belirgin farklılıklar yoktur ve bağ doku oluşumu görülmemiştir. Sonuç olarak çinko immün sistem üzerine olumlu etkiler yapmakta ve timus boyutunda belirgin değişiklikler oluşturmaktadır. Uygulanacak çinko dozu ise muhtemel toksik etkiler düşünülerek iyi hesaplanmalıdır. 65
Özet (Çeviri)
7. SUMMARY The Light Microscobic Changes of The Thymuses of The Old Mice Using Long Time Oral Zinc Sulphate Author: Dr. Mehmet Berk Torun Advisor: Prof. Dr. Hasan Cüce The Meram Medical College of The Selçuk University, Histology - Embriyology Department Immune system and the researchs to make it more powerful are the most interesting subjects in the recent years. Thymus is one of the most important organs of the immune system. T cells growth and diferantiate in thymus and thymus rapidly involutes after puberty. Zinc is an essential molecule and more than 300 enzymes need zinc for functioning. Zinc has an important role for the immune system functions and immune system disfunctions occurs in the zinc deficiency. Zinc supplementation repairs most of this disfunctions. The oral zinc supplementation significantly regrowths thymus. In our study we supplied zinc sulphate (10 mg/kg) to the 18 months old Balb/c mice (n=17) with tap water and compared them with a control group (n=17) which fed with normal zinc contained diet. We planned to researc the changes of the thymuses of the mice, by adding extra zinc to their normal zinc contained diet. After eight weeks the zinc supplemented mice thymuses increases of weight and volume than the control group. The increase of thymus weights are not mainful statistically but the increase of thymus volumes are statistically mainful (p=0,022). The histological study doesn't shows significant changes from the control group. As a resault zinc possitively effects the immune system and makes significant changes in the thymus dimensions. The doses of zinc must be carefully planned for the possible toxic effects. 66