Basketbol sporunun 7-12 yaşlarındaki erkek çocuklarındaki boy-kilo ve vücut yağ oranına etkisi
Basketball sport's effect 7-12 age at the boys length, weight and body's oil ratio
- Tez No: 163757
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. YALÇIN KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
6.ÖZET S.Ü. Sağlık Bilimleri Enstitüsü Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Anabilim Dalı YÜKSEK LİSANS TEZİ / KONYA-2005-HAZİRAN Özgür GÜLCÜLER Danışman Yrd. Doç. Dr. Yalçın KAYA Basketbol Sporunun 7-12 Yaşlan Arası Erkek Çocuklarındaki Boy, Kilo Ve Vücut Yağ Oranına Etkisi Araştırmada, Konya G.S.I.M. kış okulları basketbol branşında yer alan, yaş ortalamaları 10,33 olan 24 sporcu denek olarak ve Konya Yavuz Selim İ.Ö.O. 'da okuyan yaş ortalamaları 10,72 olan 22 öğrenci kontrol grubu olarak seçilmiştir. Yapılan çalışmanın amacı; aktif olarak spor yapan ve spor yapmayan 7-12 yaşlan arası erkek çocuklarındaki boy, kilo ve vücut yağ oranının altı haftalık bir süre içerisindeki gelişiminin karşılaştırılarak iki grup arasındaki farkı tespit etmek ve basketbol sporunun bu çocukların gelişimine etki edip etmediğini, etkiledi ise ne kadar etki ettiğinin ortaya konulması, dolayısıyla tüm spor kamuoyuna bu konuyla ilgili bilimsel ve sağlıklı sonuçlar sunmaktır. Bulguların analizinde; minitap programı uygulanmış, grup içi istatistiklerde simple t 1, gruplar arası istatistiklerde ise simple 1 2 testi yapılmıştır. Elde edilen sonuçlarda; deney grubunu oluşturan sporcuların uygulama öncesi (ön test) boy ortalamaları 139,33±8,51 iken uygulama sonrası (son test) 141,21±8,83 olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
7. SUMMARY S.Ü. Health Science Institue Physical Education and Sports Teaching Science MASTER THESIS / KONYA-2005-JUNE Özgür GÜLCÜLER Advisor Assis. Prof. Dr. Yalçın KAYA Basketball Sport's Effect 7-12 Age at the Boys Length, Weight and Body's Oil Ratio In this investigation: 24 sportsman who located in substructure of“Konya G.S.l.M winter school baskeball”and the age average 10,33 selected as a subject and 22 student in Konya Yavuz Selim İ.Ö.O whose age average 10,72 selected as a control group. The aim of the investigation: Determine the differences between the two groups who do the sports active or not active between the age of 7/12,comprasion of the boys' height,kilo and fat rate among each other and presenting a scientific and healthy results to the public opinion about the effect of playing basketball on the development of children's body or not. In the analysis of the findings: the“minitap”programme has been employed and while simple tl test has been applied for intra-group statistics, simple 1 2 test has been applied for inter - grougs statistics. In the obtained results; though the sportsmen forming the experimental group had an avarage length of 136, 33 ± 8,51 before the prelimenary test, they tunred out to be 141,21 ± 8,83 after the final test. Results have proved to be statistically meaningful (p < 0,01). While the students forming the controlling group had an avarage lengoth of 135,86 ± 6,95 before the prelimenary test, they turned out to be 137,23 ± 6,56 after the final test. The results have proued to be statistically meaningful. It seems that while the sportsmen forming the experimental group nad an avarage body weight of 33,50 + 8,22 before the prelimenary test, they got an avarage body weight of 34,96 ± 8,01 after the final test. The results have proved to be statistically menaningful (p < 0,05). Although the students forming the controlling group had an avarage body weight of 29,23 ± 5,85 36before the prelimenary test, theş turned out to be 30,36 ± 6,21 after the final test. It seems that the results are statistically menanigful (p < 0,01). It seems that while the sportsmen forming the experimental group had an avarage corporal fat of 29,71 ± 20,59 before the prelimenary test, they turned out to have an avarage corporal fat of 32,24 ± 20,31 after the final test. It seem that there are no statistically meaningful differences among the results (p < 0,01). Although the students forming the controlling group had an avarage corporal fat of 19,75 ± 12,87 before the prelimenary test, they turned out to have 24,91 ± 17,40 after the final test. It seems that the results are also statistically meaningful (p < 0,01). As fort he statistics obtained from intergroups comparisons; it seems that while the sportsmen forming the experimental group had an avarage length of 139,33 ± 8,51 beore the prelimenary test, prelimenary test. It seems that there are no statistically meaningful differences among the results (p < 0,05). It seems that although the students forming the experimental group had an avarage length of 141,21 ± 8,83 after the final test, the students forming the controlling group had an avarage length of 137,23 ± 6,56 after the final test. It seems that there are no statistically menaningful differences among the results (p < 0,05). It seems that while the sportsmen forming the experimental group had an avarage body weight of 33,50 ± 8,22 before the prelimenary test, the students forming the controlling group had an avarage body weight of 29,23 ± 5,85 before the prelimanry test. It seems that there is also statistically a meaningful difference among the results (p < 0,05). It seems that although the sportsmen forming the experimental group had an avarage body weight of 34,96 ± 8,01 after the final test, the studentb forming the controlling group had an avarage body weight of 30,36 ± 6,21 after the final test. It seems that there is also no statistically a meaningful difference among the results (p < 0,05). It seems that while the sportsmen forming the experimental group had an avarage corporal fat of 29,7 ± 20,6 before the prelimenary test, the students forming the controlling group had an avarage corporal fat of 19,7 ± 12,9 before the prelimenary test. It seems that there is no statistically a meaningful difference among the results (p < 0,05). It seems that while the sportsmen forming the controlling group had an avarage corporal fat of 32,2 ± 20,3 after the final test, the students forming the controlling group had an avarage corporal fat of 24,9 ± 17,4 after 37the final test.