Neonatal term sıçanlarda oluşturulan hipoksik iskemik ensefalopati modelinde intraperitoneal olarak uygulanan baklofenin beyin hasarına etkisi
- Tez No: 163814
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ESAT ADIGÜZEL, PROF.DR. HACER ERGİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
7. ÖZET Yenidoğanlarda önemli bir mortalite ve morbidite nedeni olan perinatal hipoksik-iskemik ensefalopati (HİE), term bebeklerde 2-4/1000, prematürelerde %60'lara ulaşan sıklıkta görülebilmektedir. Beyinde HİE'nin erken döneminde lokal olarak artan inhibitor nörotransmitter y- amino butirik asit (GABA) beyin oksijen kulammım ve asfiksinin etkisini azaltmaktadır. GABAb reseptör agonistlerinin santral kas gevşetici etkisi, nikotin, opiyad bağımlılığım ve ağrıyı azaltıcı etkisi, bilinmektedir. Bir GABAb reseptör agonisü olan baklofenin HİE'deki etkisi bilinmemektedir. Bu çalışmada term yenidoğan sıçanlarda oluşturulan HİE modelinde i.p. uygulanan baklofenin beyin zedelenmesine etkisi araştırıldı. Çalışmada 13 günlük, her iki cins, 9-13 g ağırlığında 24 Wistar sıçan dört gruba ayrıldı: İlaç verilmeyip sol boyuna cerrahi girişim uygulanan sıçanlar sham grubunu (n=6), HİE sonrası i.p. % 0.9 NaCl uygulanan sıçanlar HİE-kontrol (HİE- K) grubunu (n=6), hipoksi-iskemiden 5 dakika sonra i.p. 2mg/kg ve 4mg/kg baklofen uygulanan sıçanlar HİE-baklofen2 (HİE-B2) (n:6) ve HİE-baklofen4 (HİE-B4) (n=6) gruplarım oluşturdu. Modifiye Levine modeli kullamlarak HİE oluşturulan sıçanlar 8. günde (postnatal 21. gün) dekapitasyon ile sakrifiye edildi. Hipokampus CAİ, CA2, CA3 startum piramidale ve girus dentatus stratum granülare alanlarım içeren horizontal kesitler sistemik rastgele örnekleme yöntemiyle Hematoksilen-Eozin ile boyandı. Total nöron sayılan optik parçalama yöntemiyle sayıldı. Toplam nöron sayısı ortalaması sham grubunda 495 654 ± 65 848, HİE-K grubunda 215 522 ± 33 844, HİE-B2 grubunda 438 584 ± 54 962, HİE-B4 grubunda 429 210 ± 45 195 saptandı. Nöron sayısı ortalaması HİE-K grubunda sham grubuna göre belirgin azalmış (p=0.001); HİE-B2 ve HİE-B4 gruplarında HİE-K grubundan belirgin yüksek (p=0.001) bulundu. Sham ve baklofen grupları arasında nöron sayısı ortalaması bakımından istatistiksel anlamlı fark bulunmadı (p>0,0125). 59Bu çalışma term neonatal sıçanlarda oluşturulan hipoksik iskemi modelinde erken baklofen tedavisinin nöroprotektif etkili olduğunu gösterdi. Baklofenin klinik kullanımı için ileri çalışmalara ihtiyaç vardır. 60
Özet (Çeviri)
8. SUMMARY Perinatal hypoxic-ischemic brain damage remains a major cause of acute mortality and chronic neurologic morbidity in infants and children. Statistics suggest an incidence of systemic asphyxia in 2-4/1,000 full-term infants and an incidence that approaches 60% in low birth weight (premature) newborns. During the early phases of brain injury local release of the neurotrasmitter GABA increases; these changes reduce cerebral oxygen demand, transiently minimizing the impact of asphyxia. GABAb receptor agonists display a number of pharmacological effects, including central muscle relaxation, suppression of cocaine, nicotine, and opioid self-administration, antinociception. Baclofen is a selective agonist for GABAb reseptores and effect on the hypxic ischemic encephalopaty (HIE) has not been known. The aim of this study is to investigate the effect of intrapritonal administered baclofen on brain damage in hypoxic- ischemic encephalopathy model of neonatal rats. Twenty four Wistar rat pups of either sex, aging postnatal 13. day and weighing between 9-13 gr were included in this study. The experimental study included four groups: 1- underwent the sham operation (sham group,n=6), 2- HIE received intraperitoneal 0,1 ml volume of saline just after the 5 min hypoxia (HT£-control), 3- HIE received intraperitoneal 0,1 volume (2mg/kg) of baclofen just after the 5 min hypoxia (HIE-B2), 4- HIE received intraperitoneal 0,1 volume (4mg/kg) of baclofen just after the 5 min hypoxia (HIE-B4). A modification of Levine preparation was used to develop neonatal hypoxic-ischemic encephalopaty. On the 8 day (postnatal 21 day), the rats were decapitated, the brains were removed by craniotomy, sectioned horizontaliy through the hippocampus CA1, CA2, CA3 stratum priamidale and gyrus dentatus stratum granulare fields according to the Systemic Randomed Samphing Strategy method and stained by H&E. The total pyramidal neurons were counted by Optic Fractionation Method. The present results showed that the number of neurons in the hippocampus CA1, CA2, CA3 stratum priamidale and gyrus dentatus stratum granulare fields in 61sham group was 495 654 ± 65 848. HIE-control decreased the neuronal number to 215 522 ± 33 844 (P0,0125). The present study indicates that baclofen is an effective neuroprotective agent in the neonatal rat model of hypoxic-ischemic encephalopaty when administered after the end of the hypoxic exposure. However in order to use the baclofen clinically futher studies are needed. 62