Helicobacter pylori enfeksiyonunun gastrik epitelyal apoptozis üzerindeki etkisi
The effect of helicobacter pylori infection on gastric epithelial apoptosis
  1. Tez No: 163909
  2. Yazar: HAKAN DURSUN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. NİHAT OKÇU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Gastroenteroloji, Mikrobiyoloji, Gastroenterology, Microbiology
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
ÖZET HELICOBACTER PYLORI ENFEKSİYONUNUN GASTRİK EPITELYAL APOPTOZIS ÜZERİNDEKİ ETKİSİ Dokulardaki mevcut hücre sayısı, apoptozis ve mitoz arasındaki denge ile sağlanır. Hücre proliferasyonu mitoz ile belirlenirken, belirli bir dokuda olması gereken hücre sayısıda apoptozis ile belirlenir. Apoptozis ve mitoz dokuda sürekli denge halindedir. Tüm dokularda olduğu gibi gastrik epitelyal hücre döngüsüde dinamik bir süreci kapsamaktadır. Midede bu süreç büyük oranda apoptozisin aracılık ettiği hücre kaybını dengeleyen, hücre proliferasyonu ile dengelenmektedir. Bu çalışma; Helicobacter pylori (Hp) nin gastrik epitelyal hücre döngüsünün önemli bir bileşeni olan apoptozisi nasıl etkilediğini, Hp (+) ve (-) gastritli hastalarda araştırmayı ve modifiye sydney kriterleri ile gastrik epitelyal apoptotik indeks arasındaki korelasyonu incelemeyi amaçlamaktadır. Çalışmamıza toplam 46 (26'sı kadın, 20'si erkek) gastritli hasta dahil edildi. Erkeklerde yaş ortalaması 48,15±13,39 kadınlarda ise 47,85±15,80 olarak saptandı. 23 hastada hızlı üreaz testi ve histopatolojik olarak Hp pozitif tesbit edildi. 23 hastada ise hızlı üreaz testinde Hp negatifti, histopatolojik olarakta Hp gastritini gösteren kanıt mevcut değildi. Gastritli hastalarda patolojik değerlendirme, modifiye sydney sistemine göre yapıldı; Apoptozisin tesbiti için“ TÜNEL”metodu kullanıldı.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT THE EFFECT OF HELICOBACTER PYLORI INFECTION ON GASTRIC EPITHELIAL APOPTOSIS The number of available cell in the tissues provides with the balance between apoptosis and mitoz. While cell proliferation is determined with mitoz, the number of cell which should be in certain tissue is determined with apoptosis. Apoptosis is constant in balance in mitoz tissue. As in all tissues, Gastric epithelial cell cycle includes a dynamic process. This process, in stomach, is balanced with cell proliferation balancing cell loss which apoptosis contributes to. This studty aims the investigation of correlation between gastric epithelial apoptotic index and modified Sydney criteria, and to investigate how helicobacter pylori (Hp) affected apoptosis, being an important component of gastric epithelial cell cycle in the patients with gastric. 46 patients with gastric were included in our studty. (26 of them female, 20 of them male). The mean age in the male was 48,1 5±1 3,39 and It was 47,85±15,80. Speed ureaz test and histopathologic Hp positive was detected in 23 of the patients. The other 23 patient's tests were negative, and there was no evidence indicating the existence of Hp gastrit histopathologically. Pathologic evaluation in the patients with gastrit was carried out in terms of modified Sydney system. In order to determine apoptosis, TUNEL method was used.