Farklı kandida türlerinin in vitro ortamda hemolitik aktivitelerinin araştırılması
- Tez No: 163908
- Danışmanlar: PROF.DR. AHMET AYYILDIZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
ÖZET Bu çalışmada çeşitli klinik örneklerden izole edilen 107 kandida susunun katı ve sıvı ortamdaki hemolitik aktiviteleri incelendi. Ayrıca glikozun bu aktiviteyi ne şekilde etkilediği araştırıldı. Kandida suşlannın tanımlanması için germ tüp testi, mısırunu-Tween80 besiyerinde üreme şeklinin mikroskopik değerlendirilmesi, Chrom Agar ve Biggy Agar'daki krompjenik koloni morfolojüerinin incelenmesi gibi testler yapıldı. Ayrıca tanıyı kesinleştirmek için API 20 CAUX identifikasyon test kitleri de kullanıldı. İdentifikasyon sonunda 107 susun 26'sı C. albicans, 22'si C. glabrata, 15'i C. parasitosis, 14'ü C. kefyr, 17'si C. tropicalis,,5'i C. kruzei, 4'ü C. guillermondii ve 4'ü Geotricum candidum olarak tanımlandı. Dört standart kandida susu {C.albicans 26555, C.albicans 90028, C.glabrata 90030, C.parapsilosis 90018) da çalışmaya dahil edildi. Tanımlanan kandidalann hemolitik aktiviteleri % 7 oranında defîbrine insan kam ilave edilmiş sıvı glikozlu, sıvı glikozsuz, kaü glikozlu ve katı glikozsuz olmak üzere dört farklı ortamda araştırıldı. Katı ortamdaki hemoliz, koloni çevresinde renk değişikliği olup olmaması ve besiyerinin o bölgesinin mikroskopta incelenerek eritrositlerin bulunup bulunmamasına göre değerlendirildi. Sıvı ortamdaki hemoliz ise besiyerinde oluşan hemoglobinin spektrofotometrik yöntemle ölçülerek önceden hazırlanmış bir standart ile kıyaslanması sureti ile belirlendi. Suşlar glikozsuz katı ortamda 24-48. saatlerde genel olarak hemoliz oluşturmadı. Buna karşın glikozlu katı ortamda 24. saatte değişik derecelerde alfa hemoliz gözlendi ve 48. saatte hemoliz oranlarında belirgin bir artış oldu. Sıvı glikozsuz ortamlarda düşük derecede hemoliz gözlenirken Candida kefyr dışında tüm türlerde sıvı ortama glikozun katkısı ile hemolizde belirgin bir artış gözlendi. Tüm ortamlarda en fazla hemolitik aktivite gösteren tür C. albicans oldu. En düşük hemolitik aktivite gösteren tür ise C. parasitosis idi. Çalışmada bir virulans faktörü olan hemolitik aktivitenin türler arası değişkenlik gösterdiği, glikozun bu aktiviteyi arttırdığı ve sıvı ortamda hemolizin miktarının daha iyi belirlenebildiği sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
VI SUMMARY In this study, the haemolytic activities of 107 Candida strains obtained from different clinical samples were researched in both liquid and solid medium. The effect of the glucose on this activity was also researched. Strains were identified to the species level by using germ tube test, microscopic evaluation of the growing type on cornmeal-tween 80 medium, colonial morphology on Chrom agar and Biggy agar. Moreover, the API 20 CAUX identification kits were also used to definite the identification. Of the strains tested, 26 were C. albicans, 22 were C. glabrata, 17 were C. tropicalis, 15 were C. parapsilosis, 14 were C. kefyr, 5 were C. krusei, 4 were C. guilliermondii and 4 were Geotricum candidum. Four standard Candida species (C. albicans 26555, C. albicans 90028, C. glabrata 90030, C. parapsilosis 90018) were also included in the study. The haemolytic activities of the strains were tested on four different mediums supplemented with 7% defibrinated human blood, the Saboraud broth with glucose, the Saboraud broth without glucose, the Saboraud agar with glucose, the Saboraud agar without glucose. The haemolysis on the solid medium was evaluated according to the colour change around the colony, and by examining the plates under light microscope. As for in the liquid medium, the haemolysis was detected by measuring the amount of haemoglobin spectrophotometrically, and comparing with a standard which was prepared prior to test. Strains which were inoculated at the solid medium without glucose did not generally produce haemolysis at both 24th and 48th hours. Contrary to this, at the solid medium with glucose, alpha haemolysis in different degrees was observed at 24th hour, and the rate of haemolysis increased at 48th hour. In the liquid medium without glucose, strains generally produced haemolysis in low degrees. The degree of haemolysis produced by all species except C. kefyr evidently increased in the liquid medium with glucose. Overall results of the study indicate that the haemolytic activity as a virulence factor differed between the Candida species, and glucose increased this activity. In the all kinds of mediums the highest haemolytic activity was shown by C. albicans and the least by C. parapsilosis.