İskemik inmeli hastalarda serum ve bos oksidatif stres indeksi ile infarkt volümü arasındaki ilişki
  1. Tez No: 163912
  2. Yazar: DİLCAN KOTAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ORHAN DENİZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
ÖZET İnmede beyin iskemi-reperfüzyon hasarında oksidatif stres önemli bir rol oynamaktadır. Bu çalışmada, iskemik inmeli hastalarda serum ve beyin omurilik sıvılarında (BOS) oksidatif stresin bir göstergesi olduğu ileri sürülen oksidatif stres indeksi (OSl) değerlerinin belirlenmesi ve infarkt volümü ile ilişkili olup olmadığı araştırıldı. Çalışma, Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Nöroloji bölümüne ardışık olarak kabul edilen 40 iskemik inmeli hastada gerçekleştirildi. Hastaların 18'i erkek (%45), 22'si kadın (%55) idi. Yaş aralığı 45-74 yıl, yaş ortalaması 60.45±10.66 yıl idi. Hastaların tanıları nörolojik değerlendirme ile konulup, radyolojik incelemeler ile desteklendi. Hastalardan yatışlarının 2. veya 3. günleri sabah aç karnına venöz yolla alınan kan numuneleri 4 °C'de 3000 devirde 5 dakika santrifüj edildikten sonra, elde edilen serumlar, çalışılacağı güne kadar derin dondurucuda - 80 °C'de muhafaza edildi. Bütün hastaların beyin tomografi incelemeleri yatışlarının 2. veya 3. günlerinde tekrarlandıktan sonra yapılacak işlemle ilgili bilgi verilip hasta ve/veya yakınlarının onayı alındıktan sonra lomber ponksiyonla BOS numuneleri elde edilip serumları ile birlikte saklandı. Hastaların total peroksit konsantrasyonları serum ve BOS'ta FOX-2 metodu ile belirlendi. Serum ve BOS total antioksidan kapasite ABTS [2-2' -azinobis-(3-ethyl-benzothiazoline-6-sulphonic acid)] ihtiva eden bir kit ile (Randox Lab. Ireland) ölçüldü. Total peroksit değerleri total antioksidan kapasite değerlerine bölünerek, OSl bulundu, infarkt volümleri multislice BT ile otomatik olarak ölçüldü. Hastaların totalinde ortalama BOS OSl değerleri 1.80±0.47, erkeklerde 1.89±0.52, kadınlarda ise 1.73±0.42 idi. Hastaların genel serum ortalama OSi değerleri 1.74±0.59, erkeklerin 1.72±0.56, kadınların ise 1.75±0.62 idi. Hastaların totalinin ortalama infarkt volümleri 30.14±11.3 cm3, erkeklerde 30.70±11.3 cm3, kadınlarda ise 29.60±11.5 cm3 olarak belirlendi. Hastalar genel olarak değerlendirildiğinde ortalama infarkt volümleri ile serum ve BOS ortalama OSl değerleri arasında anlamlı korelasyon vardı (r=0.514 p=0.001; r=0.510 p=0.001). Erkek ve kadın hastaların ortalama infarkt volümleri ile hem serum hem BOS ortalama OSl değerleri arasında anlamlı pozitif korelasyon belirlendi (erkek serum: r=0.505, p=0.033, BOS: r=0.525, p=0.012; kadın serum: r=0.570, p=0.014; BOS: r=0.458, p=0.032). Sonuç olarak; bu çalışmada infarkt volümü ile oksidatif stresin anlamlı şekilde korelasyon gösterdiği bulunmuştur. Mevcut bulgular iskemik inmeyi takiben gelişen beyin hasarında oksidatif stresin önemli bir rol oynadığını göstermektedir, iskemik inmede oksidatif stresin belirlenmesinde OSİ faydalı bir markır olabilir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Oxidative stress play significant role in the damage of brain ischemia-reperfusion in stroke. This study was carried out with the aim of determining the values of oxidative stress index (OSI), claimed as an indicator of oxidative stress in cerebrospinal fluid (CSF) in the patients with stroke, whether there is connection between infarct volume. This study was carried on 40 patients with acute cerebral ischemia accepted subsequently to Neurology department of Medical Faculty of Atatürk University. 18 of 40 patients were male (%45), 22 of them were female (%55). The interval of age was 45-74 years, and mean age was 60.45i10.66 year. The diagnosis of the patients were made by neurologic evaluations, and supported by radiologic examinations. Blood samples taken from the patients as fast in the morning intravenously 2.-3. day after hospitalization had been centrifuged at 3000gfor5 minutes at 4 °C, the serums obtained kept in deep freeze at -80 °C until the day when they were studied with CSF samples. After CT scans of the brain of all patients were repeated on the second and third day after hospitalization, information about the process to be done was given to the patient or the patient's relatives, and CSF samples after the permission had been taken from the patients and their relatives; and were hidden with their serums. Total peroxide concentrations of the patients were determined in serum and CSF by means of FOX-2 method. CSF and serum samples total antioxidant capacity was measured by means of a kit containing ABTS [2-2' -azinobis-(3-ethyl-benzothiazoline-6-sulphonic acid)]. Total peroxide value was divided into total antioxidant capacity value, and oxidative stress indexi (OSl) was determined. Infarct volumes were measured automatically by means of multislice computarize tomography (CT). In total patients, average CSF OSl values were 1.80±0.47 and it was 1.89±0.52 in males and 1.73±0.42 in females. General average OSl values of the patient was 1.74±0.59, the males was 1.72±0.56, and females was 1.75±0.62. Total infarct volume of the patients was 30.14±11.3 cm3, it was 30.70±11.3 cm3 in males, and it was 29.60±11.5 cm3 in females. When the patients were evaluated, there was significant correlation between average infarct volumes serum and CSF average OSl values (serum r=0.514 p=0.001; CSF r=0.510 p=0.001). Significant positive correlation was determined between both CSF average OSl values and average infarct volume of male and female (male serum: r=0.505, p=0.033; CSF r=0.525, p=0.012; female serum: r=0.570, p=0.014; CSF r=0.458, p=0.032). As a conclusion; it was found out that infarct volume and oxidative stress showed significant correlation. The findings available have shown that oxidative stress developing following to ischemic stroke in brain damage played important role. In the determination of oxidative stress, OSi may be a beneficial marker. VI