Akut iskemik inmeli hastalarda serum YKL-40 düzeyi ile infarkt volumü ve şiddeti arasındaki ilişki
Serum YKL-40 levels correlate with infarct volume and stroke severity in acute ischemic stroke patients
  1. Tez No: 408264
  2. Yazar: NURSEN ASLAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RECEP DEMİR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Amaç: YKL-40 çeşitli nörolojik hastalıklar ile bağlantılıdır. Akut iskemik stroke sonrası YKL-40 düzeyler ile NIHSS (National Institution Health Stroke Scala) ve enfarkt volümü arasında ilişkiyi araştırmak ve bunun sonucunda iskemik inmenin tanı ve tedavisinde yol gösterici olabilecek belirteçleri saptamayı amaçladık. Methods: Serum YKL-40 düzeyi AIS hastalarında (n = 28) zaman içinde takip edildi ve inme olmayan kontroller (n = 28) ile karşılaştırıldı. İnme şiddeti (Ulusal Sağlık Enstitüleri İnme Ölçeği; NIHSS) semptom başlangıcı ve 10.günde ölçüldü. İnfarkt völüme düzeyi ise semptom başlangıcında ölçüldü.
Özet (Çeviri)
Background: YKL-40 is associated with various neurological disorders. We aimed to study the association between serum YKL-40 levels, NIHSS (National Institution Health Stroke Scala) and infarct volüme in acute ischemic stroke patients. We also want to evaluate the markers which could be a predictor of diagnosis and treatment of ischemic stroke. Methods: Serum YKL-40 levels were monitored over time in AIS patients (n=28) and compared with those stroke-free controls (n=28). Stroke severity (National Institution Health Stroke Scala) were measured within symptom onset and 10 days. Infarct volüme were measured within symptom onset.