Fenwal-amicus cihazı ile yapılan çift doz trombosit toplama işleminin etkinliği
Efficacy of fenwal-amicus blood cell seperator in double dose platelet collection
  1. Tez No: 163985
  2. Yazar: SEDA GÜRAK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ÖNDER ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hematoloji, Hematology
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 37
Özet
25 ÖZET Fenwal-Amicus Cihazı İleYapıIan Çift Doz Trombosit Toplama İşleminin Etkinliği Günümüzde gerek yoğun kemoterapi gerekse gelişmiş tedavi uygulamaları sonucu trombosite duyulan ihtiyaç her geçen gün artmaktadır. Buna paralel olarak aferez sistemlerindeki teknolojik gelişmeler, tek donörden emniyetli bir şekilde, oldukça düşük bir lökosit kontaminasyonu ile kısa sürede terapotik dozda trombosit toplanmasını mümkün hale getirmiştir. Yıllık olarak hastanemiz Kan Merkezinde üretilen 18.000 adet random donör trombositinin tüketilmesine rağmen double doz toplama işlemiyle aferez ürünlerinin maliyetini düşürmek gündemimize gelmiştir. Bu retrospektiv çalışmanın amacı; Fenwal-Amicus devamlı akım cihazı kullanılarak double doz trombosit trombosit toplama deneyimimizi aktarmaktır. Rutin kan bankası doktor muayenesinden geçen, uygun bulunan donörler trombosit vericisi olarak kabul edildi. Ocak-Aralık 2004 tarihleri arasında çift doz toplama işlemi toplam 479 donöre (474 erkek ve 5 bayan) yapıldı. İşlem öncesi trombosit sayımı > 225x1 09 /L ve > 63 kg 'm üzerinde olan donörler Fenwal-Amicus cihazına çift doz trombosit toplama (>6.0xlöH) işlemi için yönlendirildi. Fenwal-Amicus cihazı kullanarak 500'ün üzerinde işlem yapıldı. Gerek donör reaksiyonu nedeniyle tamamlanamayan işlemlerden dolayı gerekse veri eksikliğinden dolayı 479'u değerlendirmeye aidindi. Trombosit ön sayımı >225*109 /L ve ağırlığı >63 kg olan 479 donörün 289'u aferez ünitesinin belirlemiş olduğu minimum >6,0xl0n trombosit seviyesine ulaşmıştır. %60,3 basan elde edilmiştir. Avrupa kalite kontrol standartlarına göre üründe lökosit sayısı
Özet (Çeviri)
27 SUMMARY Efficacy of Fenwal- Amicus Blood Cell seperator in Double Dose Platelet Collection Requirements for platelet concentrates increased in recent years due to both intensive chemotherapy regimens and advanced treatment applications. In paralel, technological developments in apheresis systems have made safe collection of platelets in a short period of time from a single donor with a quite low leucocyte contamination. Although our hospital annually consumes 18.000 pieces of random donor platelets, double dose collection procedure has come into our agenda to decrease the cost of apheresis products. The aim of this retrospective study was to document our double dose platelet collection experience by using Fenwall-Amicus (version2.51) continuous flow apheresis device. Donors survived from routine blood center medical examination were accepted as platelet donors. Between January-December 2004, double dose collection procedure has been performed on a total of 479 donors (474 male and 5 female). Donors with a platelet count of >225xl09 /L and > 63 kg before procedure were directed to Fenwal- Amicus device for double dose collection (>6.0xlOn ). More than 500 procedures were performed. 479 of them were taken into evaluation either because procedures not completed due to a donor reaction or lack of data. Of 479 donors with preliminary platelet counts of >225*109 /L and weight of > 63 kg, 289 have reached to the minimum platelet level of >6.0xlOn. We obtained 60,3% success. According to the European Quality Control Criteria, leukocyte count in the product should be