Myomektomi operasyonlarında intraoperatif traneksamik asit uygulamasının etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of intraoperative tranexamic acid administration in myomectomy procedures
- Tez No: 963405
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞÜKRÜ YILDIZ, DR. AYSUN FENDAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Amaç: Uterin leiomyomlar, reprodüktif çağdaki kadınlarda en sık rastlanan benign tümörlerdir. Semptomatik olgularda cerrahi tedavi seçeneklerinden biri olan myomektomi, intraoperatif kanama riski nedeniyle dikkatle planlanmalıdır. Traneksamik asit, fibrinolitik aktiviteyi inhibe ederek kanamayı azaltan bir antifibrinolitiktir. Bu çalışmada, laparotomik myomektomi operasyonlarında traneksamik asit uygulamasının postoperatif hematolojik parametreler, komplikasyonlar ve transfüzyon ihtiyacı üzerine etkisi araştırılmıştır. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmaya, Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği'nde 2018–2025 yılları arasında abdominal myomektomi yapılan 258 hasta retrospektif olarak dahil edilmiştir. Olgular, traneksamik asit uygulanan (n=129) ve uygulanmayan kontrol grubu (n=129) olmak üzere ikiye ayrılmıştır. Hastaların yaş, VKİ, obstetrik öykü, geçirilmiş cerrahiler, cerrahi süresi, miyom sayısı ve hacmi, endikasyon, insizyon tipi, preoperatif ve postoperatif hemogram değerleri; ayrıca komplikasyon, transfüzyon gereksinimi, patoloji ve tekrar yatış verileri incelenmiştir. Veriler IBM SPSS 28.0 programı ile analiz edilmiş, p0.05). Ancak, traneksamik asit verilen hastalarda preoperatif ve postoperatif hemoglobin, hematokrit ve platelet değerlerindeki düşüş kontrol grubuna kıyasla anlamlı derecede daha düşük izlendi (p0.05). Alt grup analizlerinde, endometrial kavite ile ilişkili miyomların çıkarıldığı ya da miyom sayısının ≥4 olduğu olgularda hematolojik parametrelerde iki grup arasında anlamlı fark gözlenmedi (p>0.05).
Özet (Çeviri)
Aim: Uterine leiomyomas are the most common benign tumors in reproductive-age women. Myomectomy, a surgical option for symptomatic cases, carries a high risk of intraoperative bleeding. Tranexamic acid, an antifibrinolytic agent, reduces blood loss by inhibiting fibrinolytic activity. This study aimed to evaluate the effect of tranexamic acid during laparotomic myomectomy on postoperative hematological parameters, complications, and transfusion requirements. Materials and Methods: A total of 258 patients who underwent abdominal myomectomy between 2018 and 2025 at the Department of Obstetrics and Gynecology, Bakırköy Dr. Sadi Konuk Training and Research Hospital, were retrospectively analyzed. Patients were divided into two groups: those who received tranexamic acid (n=129) and those who did not (n=129). Data collected included age, body mass index, obstetric history, prior surgeries, operative time, number and volume of myomas, indication, incision type, pre- and postoperative hemogram values, as well as complications, transfusion requirements, pathology, and readmission rates. Analyses were performed using IBM SPSS 28.0, with p0.05). However, decreases in hemoglobin, hematocrit, and platelet levels were significantly lower in the tranexamic acid group compared with controls (p0.05). Subgroup analyses revealed no significant differences in patients with endometrial cavity–related myomas or those with ≥4 myomas (p>0.05).