Kamu hastanesinde faaliyet tabanlı maliyet analizi
An the activity analysis of base's cost in a public hospitals
- Tez No: 164009
- Danışmanlar: PROF.DR. AYŞEGÜL MUTLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Health Care Management
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Kurumları Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
ÖZET BİR KAMU HASTANESİNDE FAALİYET TABANLI MALİYET ANALİZİ Dünyada ve Türkiye'de kişisel sağlık hizmeti üretim birimlerinin en büyük alt sistemi hastanelerdir. Türkiye'de hastane başlığının en büyük kısmım ise kamu hastaneleri oluşturmaktadır. Mevcut sistemin oldukça önemli problemleri vardır. Bu problemlerin başında, hastanelerin kamu kurumu olmasının yanında hizmet üreten ve satan bir işletme kimliğinin olmasıdır. Bu kimlik nedeniyle hizmet verdiği bireyler kaliteli ve ucuz hizmet beklerken bağlı bulundukları üst yönetimler ise verimli ve düşük maliyetli kurumlar olmasını beklemektedir. Bu çalışmada, kamuda sağlık hizmeti veren genel hastanede faaliyet tabanlı maliyet analizi yapılmıştır. Çalışmanın amaçlarından birisi de mevcut kamu muhasebe ve bütçe sisteminde herhangi bir değişikliğe gerek duyulmaksızın eldeki veriler ışında maliyetlemenin yapılmasıdır. Hastanenin 2004 yılı muhasebe kayıtlan kullanılmıştır. Bu kayıtlar ışığında önce üretim ve yönetim giderleri sınıflandırılmış ve maliyet anahtarları oluşturulmuştur. Oluşturulan maliyet anahtarları tüm hizmet birimlerine uygulanılabilmekte ise de biyokimya ve mikrobiyoloji laboratuarları ele alınmıştır. Loboratuvarda yapılan testler birim bazında maliyetlendirilmiştir. Sonuç olarak; Maliyet çalışması yapılabilmesi için kamu hastanelerinin muhasebe sisteminde gereken veriler mevcuttur. Bu veriler kullanılarak yapılan maliyet çalışması sonucundaki elde edilen bilgilerle; diğer etkenler de kullanılarak karlılık analizleri, karın maksimizasyonu çalışmaları, diğer kurumlarla maliyet karşılaştırılmaları yapılabilir. Tüm kamu kurumlarında benzer çalışmalar yılsonu faaliyet raporlarında standart çalışmalar içine alınarak kamu hastanelerinin performanslarının değerlendirilmesinde sadece gelir-gider tabloları değil karlılık bilgilerine de yer verilebilir. Bunların sonucunda ise kamu maliyesinde sınırlı kaynakların etkin ve verimli kullanılması amacına ulaşılabilir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY ANTHE ACTIVITY ANALYSIS OF BASE'S COST IN A PUBLIC HOSPITALS In the World and Turkey, Hospitals are biggest sub-system of departments of production and personel health services. But the system currently used in turkey have a lots of problems.During last decades »hospitals are converted into revolving funds and the personality of company is shown in display cabinet. In this search, the cost analysis of activity based public hospitals are studied.in activity based cost analysis ; defining and clasifying activities,re-delivering the general production expenses according to activities,m order to designate new prices to select the suitable cost effects are also studied. Another aim of this study is to make the cost analysis through the light of ready feedback and datas without any need to change of the existing public account and budget system.Hospital account records of year 2004 are used. Through the light of these records expenses of production and administration are classified and cost keys are embodied.The test which were performed in labs are costed in unit-based. As a conclusion,in this study,as well as around the world,questioning the health system in our country and the importance of cost effect analysis are highlighted.In order to perform a cost study,the account records of the hospitals are needed. With this aim not only income-expense chart,but also profit report can be wieved.as a result the effective and productive usage of fertile and insufficient sources in public organizaitons aim can be achieved.