Antidepresanların flukonazole dirençli candida türlerine antifungal etkisinin mikrobiyolojik ve elektron mikroskopik olarak araştırılması
Investigation of synergistic effect of sertraline on fluconazole-resistant Candida spp. by microbiological methods and electron microscopy
  1. Tez No: 164010
  2. Yazar: NİHAN NUHOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. GÜNER SÖYLETİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
1. ÖZET Bağışıklık sisteminin baskılandığı ya da yetersiz olduğu hasta grubunda özellikle artan boyutta sorun oluşturan bir mikroorganizma grubu olarak mantarlar, ciddi nötropenik ataklar sırasında uzun süre geniş spektrumlu antibiyotiklerin kullanımı sonucu fungal kolonizasyona ve böylece mantar infeksiyonlanmn gelişimine zemin hazırlar. Bu infeksiyonlarda etken olarark Candida türleri önemli bir yer tutar. Bir triazol olan flukonazolun nötropenik ataklarda profilaktik kullanımı hastalarda fungal kolonizasyon gelişimini önlemektedir; ancak bu uygulama, hastalarda flukonazole dirençli Candida türleriyle infeksiyon gelişmesi riskini beraberinde getirmektedir. Bu çalışmada flukonazole dirençli Candida izolatlarında antidepresan ilaç olan sertralinin sinerjistik etki gösterip göstermediği ve böylece flukonazol direncini ortadan kaldırıp kaldırmadığı araştırılmıştır. Flukonazol Minimal Inhibitor Konsantrasyon (MİK) değerleri 32-128 p.g/ml arasında olan 5 Candida izolatı (3 Ckrusei, 2 C.glabrata) çalışmaya alınmıştır. Bu kökenlerin sertralin MİK değerleri 24-48 ng/ml olarak bulunmuştur. Dama tahtası (checkerboard) yöntemiyle yapılan sinerji çalışmalarında sertralinin ulaşılabilir plazma konsantrasyonlarında (0,09-0,18 u-g/ml) flukonazol MİK'lerinin 4-32 u-g/ml'ye düştüğü ve bu iki ilaç için Fraksiyonel İnhibisyon Konsantrayon (FİK) indeksinin 0,06-0,5 arasında olup sinerji gösterdikleri saptanmıştır. Buna ek olarak MİK konsantrasyonlarında gözlenen geri dönüşümsüz elektron mikroskopik değişimlerin sinerji konsantrasyonlarında da gerçekleştiği gözlemlenmiştir. Elde edilen in vitro verilerin, in vivo çalışmalarla desteklenmesi koşuluyla, flukonazole dirençli kandida infeksiyonlarında tedaviye sertralinin eklenmesi halinde flukonazol tedavisinin başarılı olabileceğini düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
2. SUMMARY Investigation of antifungal effects of anti-depressive drugs on fluconazole- resistant Candida spp. by microbiological methods and electron microscopy. Fungal infections constitute an increasing problem in neutropenic patients who are under long-term broad-spectrum antibiotic therapy during their neutropenic episodes. This creates a selective environment for fungal growth in those patients and Candida spp. are the most frequently isolated agents. Fluconazole, a triazole, has been observed to inhibit the fungal colonization in patients during neutropenic attacks; however, this prophylaxis carries the risk of selecting fluconazole- resistant Candida spp. which can further lead to serious infections. In this study we investigated the synergism between fluconazole and sertraline, an anti- depressive drug which has been shown to have antifungal activity in concentrations higher than its achievable serum levels, in order to assess its value in plasma levels to overcome the resistance problem against fluconazole. Five Candida isolates (3 C. krusei, 2 C glabrata strains) with MIC values ranging between 32-128 ug/ml were evaluated for their MIC ranges for sertraline, which were found to be between 24- 48 |ag/ml. The checkerboard method was applied to investigate the synergy and it was found that the MIC values for fluconazole dropped to 4-32 p.g/ml at sertraline's plasma achieveable concentrations (0,09-0,18 ug/ml). The fractional inhibition concentration (FIC) index for these two drugs were 0,06-0,5 indicating the presence of synergy. We also observed that irreversible changes of the yeast cells morphology both at MIC levels of drugs and their synergistic concentrations under electron microscope. In conclusion, we can suggest that, in the case of candidiasis due to fluconazole resistant strains, routine dosages of sertraline can be added to treatment protocol provided that these in vitro results are furtherly confirmed with in vivo studies.