El osteoartriti hastalarında balneolojik yöntemlerden peloidoterapi ve termomineralli suya immersiyonun ağrı ve fonksiyona etkilerinin karşılaştırılması
Comparing the effects of two balneological methods ? immersion in thermal mineral water and local mud pack therapy ? on pain and function of patients with osteoarthritis
- Tez No: 324293
- Danışmanlar: PROF. DR. M. ZEKİ KARAGÜLLE
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Tıbbi Ekoloji ve Klimatoloji, Medical Ecology and Climatology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Ekoloji ve Hidroklimatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
El osteoartriti el eklemlerini tutan dejeneratif hyalin kıkırdak hastalığıdır. Eklemin bütün yapılarını etkiler ve belirgin disabiliteye yol açabilir Etiyolojisinde cinsiyet, genetik, obezite ve travma önemli rol oynar. Prevalansı yaşla birlikte artış göstermektedir ve menopoz öncesi dönemde kadın-erkek arasında görülme sıklığı eşitken, postmenopozal dönemde kadınlarda sıklığı belirgin artar.El osteoartriti tedavi seçenekleri arasında EULAR tarafından 2007'de yayınlanan ?El osteoartriti için kanıta dayalı tedavi önerileri? (1) ve ACR tarafından 2012'de yayınlanan ?El, kalça ve diz osteoartritinin farmakolojik ve non-farmakolojik tedavileri için önceki çalışmaların metaanalizleri ve uzman görüşüne dayalı öneriler? (2) arasında termal tedavi yöntemleri yer almaktadır.Bu çalışmada, el osteoartriti hastalarında iki farklı balneolojik yöntemin ağrı ve fonksiyon üzerine etkilerini araştırmayı amaçladık. İki farklı hasta grubuna“ellerin termomineralli suya immersiyonu”ve "ellere lokal peloid uygulaması? tedavi yöntemlerini uyguladık. Çalışmamıza İstanbul Tıp Fakültesi Tıbbi Ekoloji ve Hidroklimatoloji Anabilim Dalı Lokomotor Sistem Hastalıkları Polikliniği'nde izlenen ve ACR el osteoartriti kriterlerine (3) göre tanı almış 70 hasta dahil edildi. Katılımcılar bilgisayar destekli randomizasyonla 2 gruba ayrıldı. İlk hasta gurubunda, sıcaklığı 38°C olan termomineralli suya her iki elin bileklere kadar immersiyonu, diğer gurupta ise sıcaklığı 42°C olan peloidin her iki ele lokal uygulaması yapıldı. Her iki gruptaki hastalara 2 hafta boyuca toplam 10 gün olmak üzere günlük 20 dakikalık kürler halinde tedavi uygulandı.Hastalar; tedavinin başlangıcında, tedavinin bitiminde, tedavi başlangıcından 3 ay ve 6 ay sonra olmak üzere toplam 4 kez, tedavi gruplarının dağılımından habersiz (kör) bir hekim tarafından değerlendirildi. Vizüel analog skala (VAS) ile Hastanın ağrısını değerlendirmesi, Hastanın global değerlendirmesi, Hekimin global değerlendirmesi, The Health Assessment Questionnaire (HAQ), AUSCAN Osteoartrit El indeksi, Duruöz El İndeksi (DHI) değerlendirmeleri yapıldı ve Jamar el dinamometresi ile her iki elin kavrama gücü ölçüldü.Bulgular değerlendirildiğinde; her iki tedavi gurubunda da; ağrı (VAS), doktorun global değerlendirmesi (VAS), hastanın global değerlendirmesi (VAS), HAQ, AUSCAN ve DHI tedavi sonu ölçümlerinde iyileşme yönünde istatistiki olarak anlamlı sonuçlara ulaşıldı. 3. ve 6. ay kontrollerinde iyilik halinin devam ettiği görüldü.Bu çalışmayla iki farklı balneolojik yöntem olan ellerin mineralli suya immersiyon ve ellere lokal peloid uygulamalarının el osteoartriti tedavisinde ağrı ve fonksiyon üzerine benzer olumlu etkilere sahip olduğu ve bu etkilerin uzun dönem devam ettiği sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
Hand osteoarthritis is a degenerative disease of hyaline cartilage which harms the hand joints. It affects the entire structure of the joints and causes a significant disability. In its etiology, gender, genetics, obesity and trauma play a crucial role. The prevalence increases with age, and although no difference is observed in its occurrence between men and pre-menopausal women, it is frequently seen in post-menopausal women.As it was claimed in the ?EULAR evidence based recommendations for the management of hand osteoarthritis Report of a Task Force of the EULAR Standing Committee for International Clinical Studies Including Therapeutics? which was published in 2007 and ?ACR 2012 Recommendations for the Use of Nonpharmacologic and Pharmacologic Therapies in Osteoarthritis of the Hand, Hip, and Knee?; local thermal therapies are among the treatment options of hand osteoarthritis.In our trial we aim to prove how local peloidotherapy and immersion of hands into thermomineral water are beneficial on patient?s pain and functioning, and to investigate which method is more effective. We have compared the ?immersion of hands into thermomineral water? and the ?local peloidotherapy? methods. 70 patients who have been observed at Istanbul University, Istanbul Medical Faculty, Medical Ecology and Hydroclimatology Department and diagnosed with hand osteoarthritis according to the ACR criteria were included to our trial. The participants have been divided into two groups by computer-based randomization. The method of ?immersion of hands into the 38°C thermomineral water has been applied to one group and the method of local application of 42°C peloid has been applied to the other group. The treatment has been applied in cures to the patients in both groups for 2 weeks in total, 20 minutes every day for ten days.Patients have been examined by a blind doctor four times: before the treatment, after the treatment, three and six months after the beginning of the treatment. They were examined by Visual Analog Scale (VAS) (pain, patient?s overall assessment, physicians global assessment), Australian/Canadian (AUSCAN) Index (pain, stiffness, and function), Health Assessment Questionnaire (HAQ), Duruöz Hand Index (DHI), Grip strength by Jamar hand dynamometer.When the results have been analyzed it has been observed that both treatment groups have reached statistically significant results for improvements of pain and function which show parallelism. These improvements have also been observed in their 3rd and 6th month follow-up controls.In this trial, it has been demonstrated that two different balneological methods ? immersion of hands into thermomineral water and local peloidotherapy of hands ? have similar positive effects on pain and function and that these effects continue for a long time.