Gebeliğe bağlı bulantı kusmaların önlenmesinde akupresör uygulamasının etkinliği
Efficiency of acupressure in the treatment of nausea and vomiting during pregnancy
- Tez No: 164053
- Danışmanlar: PROF.DR. HEDİYE ARSLAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Nursing, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Doğum ve Kadın Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
l.OZET Araştırma gebeliğe bağlı kusmalı ya da kusmasız bulantı şikayetleri yaşayan ve şikayetleri nedeniyle ilaç tedavisi kullanmayan gebelerde, akupresör uygulamasının etkinliğini belirlemek amacıyla plasebo, kontrollü deneysel bir çalışma olarak planlandı. Araştırmanın evrenini 1 8 Mart 2004 ve 1 5 Mart 2005 tarihleri arasında İstanbul ilinde bulunan sağlık bakanlığına bağlı bir araştırma ve uygulama hastanesinin, gebe takip polikliniğine başvuran gebeliğe bağlı kusmalı ya da kusmasız bulantı şikayeti yaşayan gebe kadınlar oluşturdu. Deney grubuna 26, kontrol grubuna 25 ve plasebo grubuna 24 olmak üzere toplam 75 hasta çalışma kapsamına alındı. 9 günlük uygulama sürecinde, deney grubundaki gebeler çalışmanın 4, 5, 6. günlerinde akupresör bantlarını ?e noktasına uyguladı. Plasebo grubundaki gebeler ise çalışmanın 4, 5, 6. gününde akupresör bantlarım Pö noktasından farklı bir noktaya bileğin üst tarafına yerleştirerek kullandı, kontrol grubundaki gebelere bant kullanımı önerilmedi. Elde edilen veriler; yüzdelik dağılımlar, Ki-kare, Fisher' in exact testi, Kruskal- Wallis varyans analizi, Wilcoxon işaretli sıralar testi, Pearson korelasyon tekniği ve Mann- Whitney U testi kullanılarak değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
2. SUMMARY EFFICIENCY OF ACUPRESSURE IN THE TREATMENT OF NAUSEA AND VOMITING DURING PREGNANCY The study was designed as placebo- controlled experimented in order to evaluate the efficiency of using acupressure in pregnant women suffering from nausea with or without vomiting and weren't receiving medical treatment. The universe of the research covered pregnant women having symptoms of nausea with or without vomiting who admitted to the antenatal clinic of a training research hospital bound to the ministry of health in Istanbul between dates of March 18 2004-March 15 2005. A total of 75 patients were enrolled to the study; 26 patients for experimental group, 25 for control group and 24 for placebo group. During nine days, pregnant women in experimental group applied acupressure bands to the point Pö in days of 4,5,6. Pregnant women in placebo group applied acupressure bands to a different point upper side of the wrist in days 4,5,6. Pregnant in control group weren't advised using acupressure bands. Acquired data were analyzed by using frequency, chi-square, Fisher's exact test, Kruskal-Wallis variance analysis, Wilcoxin's matched pairs, signed-rank tests, Pearson correlation and Mann- Whitney U test.