Erken gebelik dönemi bulantı ve kusması olan gebelerin günlük yaşam aktivitelerinin etkilenme durumunun incelenmesi
The Investigation of daily living activities of pregnants with vomiting and nausea in early pregnancy period
  1. Tez No: 91378
  2. Yazar: EMEL EGE
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜLŞEN ERYILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Nursing, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Doğum ve Kadın Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
V ÖZET Erken gebelik dönemi bulantı ve kusması olan gebelerin, günlük yaşam aktivitelerinin etkilenme durumunun incelenmesi Erken gebelik dönemi bulantı ve kusmaları gebeliğin en yaygın sorunlarından biri olmasına rağmen çok dikkate alınmamaktadır. Bulantı ve kusma nedeniyle gebenin ailevi ve sosyal hayatı etkilenmekte ve gerekli önlemler alınmadığı takdirde anne ve fetüs sağlığın olumsuz yönde etkileyen sorunlar ortaya çıkabilmektedir. Bu araştırma erken gebelik dönemi bulantı ve kusması olan gebelerin günlük yaşam aktivitelerinin etkilenme durumunu incelemek amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın evrenini, Malatya il merkezindeki Üniversite ve devlet hastanelerinin kadın doğum polilkliniklerine erken gebelik döneminde (0-16 haftalık) bulantı ve kusma şikayeti ile gelen 15-49 yaş arası gebeler oluşturmuştur. Poliklinik kayıtları incelenerek basit rastlantısal örneklem yöntemi ile evrenin yaklaşık %10'nunu oluşturan 271 gebe örnekleme alınmıştır. Gebelerin %35.1'inin 21-25 yaş grubunda, %41'inin okur-yazar veya ilkokul mezunu olduğu, %73.4'ünün çekirdek ailede yaşadığı saptanmıştır. Gebelerin %69.4'ünün multigravida, %39.5'inin hiç doğum yapmadığı, %69.7'sinin isteyerek gebe kaldıkları belirlenmiştir. Gebelerin %43.9'u bulantı ve kusma şikayetlerinin günün herhangi bir zamanında olduğunu ve %58.7'si şikayetlerinin 0-1 saat sürdüğünü ifade etmiştir. Bulantı ve kusmayı önlemek amacıyla kraker türü tuzlu şeyler yiyen gebelerin %38.4'ünün ve açık havaya çıkanların %56.9'unun tamamen rahatladığı bulunmuştur. Gebelerin %3 0.2 'sinin günlük yaşam aktivitelerinin çok, %38.4'ünün biraz etkilendiği saptanmıştır. Gebelerin %86.7'si güvenli çevrede hissetme, %80.8'i yeme- içme, %72.7'si hareket, %68.3'ü çalışma ve uğraş, %57.9'u sexuel ve %74.5'i uyku aktivitesinin etkilendiğini ifade etmiştir.VI Gebelerin eğitim, evlilik süresi, gebelik ve doğum sayısı ile bulantı ve kusmaya bağlı günlük yaşam aktivitelerinin etkilenmesi arasında bir ilişki saptanırken (p0.05).
Özet (Çeviri)
VII SUMMARY The investigation of daily living activities of pregnants with vomiting and nausea in early pregnancy period Although vomiting and nausea in early pregnancy period are the most common problems of pregnancy, they are not cared for much. Owing to vomiting and nausea, family and social life of pregnant is affected, and unless necessary precautions are taken, the problems negatively affecting pregnant and fetus health may occur. This research was made in the aim of investigating daily living activities of pregnants with vomiting and nausea in early pregnancy period. The pregnants, at the age of 15 and 49, consulting the departments of maternity in university and state hospitals in Malatya city centre with the complaints of vomiting and nausea in early pregnancy period (0-16 week), are involved in this research. Policlinic records were evaluated and 271 pregnant samples were taken with simple random method, which formed 10 percent of this research scope. It was determined that 35.1% of research material were in 21-25 age group, 41% were literate or graduate of primary school, 73.4% lived in nuclear family. We also determined that 64.9% of pregnants were multigravida, 39.5% had no birth, 69.7% were willingly pregnants. 43.9% of the subjects stated that complaints of vomiting and nausea occured in any time of the day, and 58.7% lasted 0-1 hour. It was determined that 38.4% of the subjects eating salty cracers to prevent vomiting and nausea and 56.9% of the subjects going out open-air were completely relieved. 30.2% of the subjects were much affected from daily living activities and 38.4% were seldom. 86.7% of the subjects were affected from safe environment emotion, 80.8% from eating-drinking, 72.7% from activity, 68.3% from daily work, 57.9% from sexual activity and 74.5% from sleeping activity. raigfa&MMYON MEMMÛVIII It was determined a relationship between education, marriage period, the number of pregnancy and birth, and effect of daily living activities due to vomiting and nausea (p0.05).