Ankara'da bir eğitim ve araştırma hastanesi kadın hastalıkları ve doğum polikliniği'ne başvuran gebelerde 'Edinburgh doğum sonrası depresyon ölçeği' ile depresyon sıklığı ve ilişkili etmenler
The frequency of depression and associated factors determined with the 'Edinburgh postnatal depression scale' (EPDS) in pregnant women applying to the gynecology and obstetrics outpatient clinic of a training and research hospital in Ankara
- Tez No: 334123
- Danışmanlar: PROF. DR. MELTEM ÇÖL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Public Health, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 179
Özet
Bu çalışma; Dr. Sami Ulus Kadın Doğum, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum polikliniklerine gebelik takibi için gelen kadınlarda, gebelik depresyonunun sıklığı, gebelikteki komplikasyonları ve diğer ilişkili etmenleri ve depresyonun gebelik, doğum ve yenidoğan üzerine etkilerini belirlemeyi amaçlayan tanımlayıcı bir araştırmadır. Hastanenin Kadın Hastalıkları ve Doğum polikliniklerinden, rastgele olarak seçilen polikliniğe gelen gebelerden son trimesterinde olan toplam 600 gebe çalışmaya alınmıştır. Çalışmada, ?Edinburgh Doğum Sonrası Depresyon Ölçeği? 13 ve üzerinde puan alma durumu depresyon olarak kabul edilmiş ve karşılaştırmalar buna göre yapılmıştır. Araştırma grubunda, depresyon sıklığı % 25,5 olarak bulunmuştur. Yaş, öğrenim durumu, çalışma durumu, sağlık güvencesi varlığı, medeni durum, evlilik sayısı, eşle birliktelik süresi, ilk evlilik yaşı, evlenme şekli, eşin öğrenim ve çalışma durumu, kişi başına düşen yıllık gelir, yaşanılan evin kendine ait olma durumu, evde birlikte yaşanılan kişi sayısı ve kişiler, gebeliği isteme durumu, doğurganlık özellikleri, geçmiş depresyon tanısı, daha önceki gebelik/doğum sonrası depresyon tanısı, birinci derece akrabalarda depresyon varlığı, tanı konmuş kronik hastalık varlığı, gebelik esnasında gebeliğe bağlı önemli tıbbi sorun, gebeliğe bağlı bulantı-kusma, sorunları eşle paylaşabilme, aile içerisinde huzursuzluk, akraba/arkadaşlarla sorunların paylaşımı-destek alma durumu depresyon varlığı ile ilişkili bulunmuş, gebelerin ilk doğum öncesi bakım (DÖB) haftası, toplam DÖB sayısı, gebelik süresince ağırlık artışı, iştah durumu, sigara-madde kullanımı, doğum sırasında komplikasyon varlığı, yenidoğanların doğum haftası, ağırlığı, boyu ve apgar skorları depresyondan etkilenen faktörler olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Today psychological problems have become a major public health issue, the most common form being depression. Depression during pregnancy has a negative impact on the mother?s as well as the baby?s health. The aim of this study was to determine the impact of pregnancy related depression, its frequency, complications in pregnancy and other associated factors in women visiting the Gynecology and Obstetrics outpatient clinics of Dr. Sami Ulus Gynecology & Obstetrics and Pediatrics Training and Research Hospital (TRH) for the monitoring of their pregnancy and secondarily to determine the impact of depression on pregnancy, delivery and the newborn. The study is a descriptive study which was executed between February 2012 ? July 2012. During this process a random outpatient clinic of the Dr. Sami Ulus Gynecology & Obstetrics, Pediatrics TRH Gynecology and Delivery clinics was selected and a total of 600 pregnant women who visited the hospital daily and were in their third trimester and those who had had their deliveries at the hospital and for which newborn information was available were selected. In the collection of the data, first the pregnant women were informed about the subject of the research and their written consent was obtained after which a survey form containing information in terms of their socioeconomic status and information related to risk factors associated with depression was filled during a face to face interview; afterwards the pregnant women answered the EPDS form by themselves under supervision. The information related to the delivery and newborn of these women were researched from the records in the delivery service and the results were recorded into the pregnancydelivery method and newborn assessment form. In the study, those assessments which scored 13 and over in terms of the EPDS were accepted as depression and the comparisons were carried out accordingly. The data was assessed by establishing a database in the computer with a SPSS 17.0 program. In the statistical assessment, Chi Square test, Student-T Test and Mann Whitney-U Test were used as univariate analysis while Multiple Logistic Regression Analysis was used for multiple analyses. The depression rate among the study group was determined as 25,5%. In univariate analyses it was determined that age, educational status, employment status, the existence of health insurance, marital status, numbers of wedlock, the time the couple had been together, age of first marriage, form of marriage, education and employment status of spouse, annual income per capita, whether they were homeowners, the number of individuals living at home and their association, whether the pregnancy was intended, characteristics of fertility (total number of pregnancies, live deliveries, stillborn deliveries, abortions and number of living children), depression diagnosed in the past, antenatal depression/postnatal depression diagnosis