Kalp tek damar tıkanıklığı olan kadın hastalarda planlanmış düzenli yürüyüşün vücut kompozisyonu ve kan lipidleri üzerine etkisi
The effects on blood lipids and body composition of organized walking in the women patients who have cardio single vascular congestion
  1. Tez No: 164069
  2. Yazar: YONCA SÜREYYA BİÇER
  3. Danışmanlar: PROF.DR. İSMAİL PEKER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
1. ÖZET Kantitatif anjiyografi sonucu tespit edilen kalp tek damar tıkanıklığı olan kadın hastaların ilaç kullanımlarına ilave olarak haftada 3 gün, 12 haftalık yürüyüş egzersiz programının, kan lipidlerine ve vücut kompozisyonuna etkisinin araştırılmasıdır. 40-60 yaş arası (kontrol grubun yaş ortalamaları 47.48±5.83, deney grubun yaş ortalamaları 47,07±5.85) bayanlar kontrol grubu (sadece ilaç kullanan grup) ve deney grubu (ilaçla beraber egzersiz yapan grup) olarak ayrılarak; çalışmamıza aynı damar hastalığına sahip olan, aynı risk faktörünü taşıyan ve aynı grup ilaçları (Asetil Salisitik Asit preparatları, aspirin, Statin grubu, gerek görülen vakalara Blokerler) kullanan ve daha önce herhangi bir miyokard infarktüsü veya kardiak operasyon geçirmemiş hastalar dahil edildi. 1 mil Rockport yürüme testi egzersiz programına dahil edilen deneklerin MaxV02'lerinin kestirilmesinde uygulanmak üzere seçildi. Egzersiz programı öncesi ve sonrasında kan lipidleri ve vücut kompozisyon ölçümleri yapıldı.
Özet (Çeviri)
2. SUMMARY THE EFFECTS ON BLOOD LIPIDS AND BODY COMPOSITION OF ORGANIZED WALKING IN THE WOMEN PATIENTS WHO HAVE CARDIO SINGLE VASCULAR CONGESTION The purpose of this study was to investigate the effects of a walking exercise program for 3 days a week and 12 weeks on blood lipids and body composition of patient women who have cardio single vascular congestion in addition to using drug of hers. Patients between aged 40-60 (aged mean 47,48±5.83, of control group, aged mean 47,07±5.85 of exercise group) who have same vascular illness, have same risk factors, have no cardiac surgery and a myocardiel infarction and using same drugs (acetil salicetik acid preparate, aspirine and blockers) participiated to the study. 1 mill Rockport walking test used to MaxV02 For subjects. Pre-test and Post-test meauserements were made to determine the blood lipids and body composition.