Sankın tip 1 (hidroksiapatit+trikalsiyumfosfat) kanal dolgu patının marjinal adaptasyon yönünden SEM'de incelenmesi
Marginal adaptation of sankin type 1 (hyrdroxyapatite+tricalciumphosphate) root canal sealer SEM evaluation
  1. Tez No: 164068
  2. Yazar: EMRE ETİ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. HESNA SAZAK ÖVEÇOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Diş Hastalıkları ve Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
l.OZET Çalışmamızda Sankin Tip I kanal dolgu patı ile kontrol grubu olarak kullandığımız AH Plus ve Roekoseal kanal dolgu patlarının kök kanalına adaptasyonlarının SEM'de incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmamızda, 60 adet tek köklü insan dişi protaper döner aleti ile %2.5'lik NaOCI solüsyonu kullanılarak genişletildi. Dişler rastgele 20'şer dişten oluşan 3 ana grup altında 2' şerli alt gruba ayrıldı. Ana grupları Sankin Tip I, RoekoSeal ve AH Plus kanal dolgu patlan, alt gruplan da smear tabakasının var veya yok hali oluşturdu. Smear tabakasının kaldırılması işleminde %17'lik EDTA ve %5.25'lik NaOCI kullanıldı. Dişler lateral kondensasyon tekniği uygulanarak Sankin Tip I, RoekoSeal ve AH Plus kanal dolgu patlan ile doldurulduktan sonra %100 nemli ortamda 37° C'de 1 hafta bekletildi. Dişler yüzeylerinden çentikler açılarak dikey olarak ikiye ayrıldı. Numuneler karbon kaplandıktan sonra kurona!, orta ve apikal bölgede maksimum dentin-pat mesafesini ölçmek için SEM' de incelendi. Elde edilen sonuçların istatiksel değerlendirilmeleri için Kruskal Wallis ve Mann Whitney U testleri kullanıldı. Araştırmamızın sonuçlanna göre; kök kanalının kuronal, orta ve apikal bölgelerinde, smear tabakasının kaldırıldığı grupta, Sankin Tip I kanal dolgu patanın AH Plus ve RoekoSeal kanal dolgu patlarına göre kök kanal dentinine istatiksel olarak ileri düzeyde anlamlı derecede daha iyi (p< 0.01) adaptasyon göstermiştir.
Özet (Çeviri)
2.SUMMARY MARGINAL ADAPTATION OF SANKIN TYPE I (HYDROXYAPATITE+TRICALCIUMPHOSPHATE) ROOT CANAL SEALER. SEM EVALUATION. The aim of this study was to determine the coronal, middle and apical adaptation of Sankin Type I as experimental group with control groups; AH Plus and RoekoSeal, to the dentin of the root canals. Sixty single-rooted teeth were selected. The roots were instrumented using protapered rotary installments and during instrumentation canals were irrigated with 2.5% NaOCI solution.The teeth were randomly divided into three groups of 20 teeth each according to the root canal sealer (Sankin Type I, Ah Plus and RoekoSeal) used in the study. The groups were randomly divided into two subgroups of 10 teeth according to the presence or absence of the smear layer.To remove the smear layer 10 ml. of 17% EDTA followed by 10 ml. of 5.25 % NaOCI was used. Sankin Type I, Ah Plus and RoekoSeal root canal sealers with laterally condensed gutta-percha technique was used for obturation. The roots were stored at 37°C and 100% humidity for 1 week. Each tooth was grooved longitudinally on the buccal and lingual/ palatinal surfaces of the root, then fractured. After carbon coated, the scanning electron microscopic analysis concentrated to measure the maximum void between dentin and sealer on the coronal, middle and apical one-thirds of each specimen. For statistical anlysis Kruskal Wallis and Mann Whitney U tests were used.