İntrakoronal ağartma işleminde kullanılan sodyum perborat trihidrat ile yeni bir ağartma materyali olan sodyum perkarbonatın ağartma etkinliğinin karşılaştırılmalı incelenmesi
Comparison of sodium perborate trihydrate and sodium percarbonate which is a new bleaching material in intracoronal bleaching procedure
- Tez No: 164075
- Danışmanlar: PROF. DR. AYLİN KALAYCI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
95 ÖZET İNTRAKORONAL AĞARTMA İŞLEMİNDE KULLANILAN SODYUM PERBORAT TRİHİDRAT İLE YENİ BİR AĞARTMA MATERYALİ OLAN SODYUM PERKARBONATIN AĞARTMA ETKİNLİĞİNİN KARŞILAŞTIRILMALI İNCELEMESİ Bu çalışmanın amacı, intrakoronal ağartma işleminde kullanılan sodyum perborat trihidrat ile sodyum perkarbonatı, %10 ve 30'luk H2O2 ile karıştırıp Walking Bleach yöntemiyle in vitro olarak karşılaştırılmasıdır. Deneyde 70 adet periodontal nedenler ile çekilmiş insan maksiller santral ve lateral dişi kullanıldı. Dişlerin kök kanalları, Protaper kullanılarak üretici direktifleri doğrultusunda hazırlanıp AH-Plus ve guta perka ile lateral kondenzasyon yöntemiyle dolduruldu. Dişler 15' erli 4 deney; 10 adet dişte kontrol grubu olarak ayrıldı. Dişlerin standart dijital fotoğrafları alınarak gruplar arasında herhangi bir renk farklılığı olmadığı belirlendikten sonra dişler demir sülfit ile doyurulmuş kan dolu deney tüplerine yerleştirildi, 3 kez santrifüj edildi. Sonra tekrar standart dijital fotoğrafları alınarak boyama etkinliği değerlendirildi. %30'luk H2O2 ile sodyum perborat trihidrat 2 gr/ml oranında karıştırılarak, Grup l'deki örneklerin giriş kavitelerine yerleştirilmiş üzeri küçük bir pamuk pelet ve Citodur Hard ile kapatılmıştır. Grup 2' deki giriş kavitelerine %10'luk H2O2 ile sodyum perborat trihidrat; Grup 3'deki giriş kavitelerine %30'luk H2O2 ile sodyum perkarbonat; Grup 4'teki giriş kavitelerine %10'luk H2O2, sodyum perkarbonat; aynı şekilde yerleştirilip üzerleri kapatıldı. Grup 5'te, kontrol grubu olarak ayrılan 10 dişin giriş kavitelerine ise saf su emdirilmiş pamuk pelet yerleştirilerek Citodur Hard ile kapatıldı. Dişler 37°C'de %100 nemli ortamda bekletildi. Bu patlar 3 ve 7. günlerde yenilenip 14. günde standart ölçüm ve fotoğraflama işlemi yapılarak ağartma işlemi bitirildi. Dişlerin renkleri, her örnekten alman boyama öncesi, boyama sonrası ve ağartma sonrası fotoğraflardan, 5 'er noktanın ortalaması, L a* b* renk ölçüm sistemiyle, Adobe Photoshop 7.0 bilgisayar programı kullanılarak tespit edildi. AW değeri bakımından tüm gruplar, kontrol grubu ile karşılaştırıldığında ağartma etkinlikleri bakımından istatistiksel olarak aralarında anlamlı bir farkın bulunduğu tespit edildi.
Özet (Çeviri)
96 SUMMARY COMPARISON OF SODIUM PERBORATE TRIHYDRATE AND SODIUM PERCARBONATE WHICH IS A NEW BLEACHING MATERIAL IN INTRACORONAL BLEACHING PROCEDURE The aim of this study was in vitro comparison of the materials using in intracoronal bleaching called sodium perborate trihydrate and sodium percarbonate mixed with 10 and 30 % of H2O2 in Walking Bleach technique. In this experimental procedure, we used periodontally extracted 70 intact human maksiller central and lateral teeth were used. The root canals were prepared by Protaper serious of rotary instruments in manufacturers' instructions and filled with gutta-percha and AH-Plus with lateral condensation technique. Teeth are divided 15 of 4 experimental groups and 10 of them separated as control group. Standard digital photographs were taken and the teeth were inserted in tubes full of the blood saturated by ferric sulfate and centrifuged 3 times to stain the specimen. 30% H2O2 and sodium perborate trihydrate mixed at a concentration of 2gr/ml and put into the teeth's pulp cavity in Group 1. Cotton pellet put above the bleaching material and closed with Citodur Hard. In Group 2, 10% H2O2 and sodium perborate trihydrate; in Group 3, 30% H2O2 and sodium percarbonate; in Group 4, 10% H2O2 and sodium percarbonate placed as the same way. 10 specimens in the Group 5 serve as a control group, only cotton pellet dipped into the distillated water, put into the pulp chamber and closed with Citodur Hard. After all, teeth were placed in 37°C, 100% humidity. Bleaching pates were changed in 3rd and 7th days and standardized photographs were taken and the bleaching procedure were ended in 14th day. The average of the 5 points by the photographs taken from the specimens at a time before staining, after staining and after bleaching were evaluated with L* a* b color measurement System by using Adobe Photoshop 7.0 computer program. The statistical analysis of AW of all experimental groups were different from control group.