Kronik böbrek yetmezlikli kedilerde kemik metabolizmasının bazı biyokimyasal belirteçleri
Some biochemical signs of bone metabolism in cats with choronic renal failure
  1. Tez No: 164077
  2. Yazar: NİLGÜN ÜREN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ARİF ALTINTAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
75 ÖZET Kronik Böbrek Yetmezlikli Kedilerde Kemik Metabolizm asinin Bazı Biyokimyasal Belirteçleri Araştırmada, serum üre ve kreatinin değerleri yüksek, poiiüri, düşük idrar dansitesi ve proteinüri gözlenen ve böylece kronik böbrek yetmezliği (KBY) olduğu doğrulanan kedilerde hematolojik ve biyokimyasal değişikliklerin ve kemik metabolizmasının değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla, 22 adet KBY tespit edilen yaşlan 3-12 arasında değişen dişi kedi ile aynı yaşlarda 10 adet sağlıklı dişi kedi araştırmanın hayvan materyalini oluşturmuştur. Hayvanlardan alman kan ve serum örneklerinde; kan sayımı, üre, kreatinin, sodyum, potasyum, kalsiyum, fosfor, osteokalsin, t- ALP ve k-ALP analizleri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
77 SUMMARY Some Biochemical Signs of Bone Metabolism in Cats with Choronic Renal Failure In this research, it is aimed to evaluate the bone metabolism and biochemical and haematological changes in cats which have high serum urea and creatinin values, polyuria, low urine dancity and proteinuria. For this aim, 22 female cats aged between 3-12 and in which chronic renal failure (CRF) determined and 10 heaity female cats aged near patient groups formed the researche's animal material. The analysis of blood counting, urea, creatinin, sodium, potassium, calcium, phosphorus, osteocalcin, total ALP and bone ALP had been made in blood and samples taken from this animals.