Kronik hastalıklı kardeşe sahip çocukların sosyal yeterlilikleri ve problem davranışları
Social competence and behaviour problems of siblings of children with chronic illness
- Tez No: 164090
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLER CİMETE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Nursing, Child Health and Diseases
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu çalışma kronik hastalıklı kardeşe sahip çocukların sosyal yeterlik ve problem davranışlarını belirlemek amacıyla Pediatrik Göğüs Hastalıkları Polikliniği ve Diyaliz Ünitelerinde gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın örneklemi astımlı ve kronik böbrek yetmezlikli kardeşe sahip 6-18 yaşlan arasındaki 217 çocuktan oluşmaktadır. Veri toplama aracı olarak tanıtıcı bilgi formu ile Çocuk ve Gençler İçin Davranış Değerlendirme Ölçeği (CBCL/4-18) kullanılmıştır, ölçek anneler tarafından doldurulmuştur. Verilerin değerlendirilmesi SPSS paket programında yüzde hesaplamaları, Kruskal Wallis, Mann- Whitney U, ki-kare, çoklu karşılaştırmalı Z ve Chronbach Alpha testleri kullanılarak yapılmıştır. Kronik hastalıklı kardeşe sahip çocukların dikkat problemleri, anksiyete- depresyon, sosyal içe dönüklük ve saldırgan davranış puanlan yüksek, suça yönelik davranış, düşünce problemleri ve somatik problem puanlan düşük bulunmuştur. Öfke/kıskançlık, anksiyete yaşayanlann, bakım ve ev işi sorumluluğu fazla olanlann, Kronik Böbrek Yetmezlikli (KBY) ve hastaneye sık giden kardeşi olanların, anne- babası genç ve eğitim düzeyi düşük olanlann, annesi tarafından daha az ilgi gösterilenlerin, özellikle anksiyete-depresyon, saldırganlık/dışa yc'.aelim ve dolayısıyla toplam problem puanlanmn yüksek olduğu saptanmıştır. Bu bulgular doğrultusunda kronik hastalıklı çocuklara bakım veren hemşirelerin yalnız hasta çocuğu değil aileyi, özelliklede sağlıklı kardeşleri içeren bir bakım sunması gerektiği sonucuna vanlmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was performed at pediatric chest disease policlinic and dialysis units in order to determine social competence and behaviour problems of siblings of children with chronic illness. The sample was composed from 217 children aged between 6-18 who have siblings with asthma or chronic renal failure. Information form and Child Behaviour Check List scale (CBCL-4/18) were used to collect the data. Data collection forms were filled by mothers. The data was evaluated using percentage calculation, Kruskal Wallis, Mann Whithney U, Chi-square, multiple comparisons Z value and Chronbach Alpha tests on SPSS package program. According to the results of this study siblings of children with chronic illness have had high scores in attention problems, anxious/depressed, withdrawn and aggressive behavior but their scores about rule-breaking behaviour, thought problems and somatic problems were low. It was determined that score of anxiety/depression, aggressive/externalizing behaviour and total problem of children who feel resentment/jealousy, anxiety, take more housework and care responsibility, have siblings with chronic renal failure and frequent to hospital, have young and low educated parents and are paid low attention by their mother were high level. It was concluded that nursing care should include whole family especially healthy siblings.