T.C. Sağlık Bakanlığı deri ve tenasül hastalıkları hastanesindeki hayat kadınlarının AIDS bilgileri ve uygulamaları
Unregistered prostitutes knowledge and practices about AIDS at R.T. Ministry of Health dermatology and venereal disease hospital
- Tez No: 164113
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. NİMET SEVGİ GENÇALP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Nursing, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Doğum ve Kadın Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
1. ÖZET Bu araştırma AİDS I HP/'e yakalanma ve bulaştırma yönünden risk grubu olduğu düşünülen izinsiz çalışan hayat kadınlarının AİDS bilgilerini ve uygulamalarım tanımlamak için yapılmıştır. Araştırma evrenini Aralık 2002- Mart 2003 tarihleri arasında T.C. Sağlık Bakanlığı Deri ve Tenasül Hastalıkları Hastanesindeki emniyet güçleri tarafından getirilen tüm hayat kadınları alınmıştır. Araştırma örneklemine; kendilerini hayat kadını olarak kabul eden, araştırmaya katılmaya istekli 78 yabancı uyruklu, 65 Türk uyruklu hayat kadım alınmıştır. İstatistiksel değerlendirmelerde yüzdelik ve Ki-Kare testi, Fisher Kesin Ki-Kare testi kullanılmıştır. Elde edilen verilere göre gizli fuhuş yapanlarda AİDS konusunda bilgi düzeyi yeterli olsa da, bu bilgilerin davranışlara yansıtılmadığı görülmüştür. Hayat kadınlarının kondom kullanma oranları düşük bulunmuş ve kondom uygulamalarında yanlışlıklar tespit edilmiştir. Hayat kadınlarının kondom kullanmama nedenlerinin başında müşterilerinin istememesi gelmektedir. Hayat kadınları vajinal lavajın kendilerini cinsel yolla bulaşan hastalıklardan koruyacağına inandıklarını ve her cinsel ilişkiden sonra vajinal lavaj yaptıklarını ifade etmişlerdir.
Özet (Çeviri)
2. SUMMARY Unregistered prostifates knowledge and practices about AIDS at R.T. Ministry of Health Dermotology and Veneral Disease Hospital. This research is performed to define unregistered prostitutes AIDS knowledge and preventive behavior for AIDS who were thougt to be the risk factors for spreeding and being infected with AIDS/ HIV. The environment of research was the unregistered prostitutes who was captured by the police and brought to the R.T. Ministry of Health Dermotology and Veneral Disease Hospital between December 2002-March 2003. The sample of this research were 65 Turkish and 78 foreign prostitutes who accept herself as a prostitute and volunteered the participate the research. For statistical assesment percentage and chi-square, Fisher's chi- square test was used. Data shows that, altough unregistered prostitutes have sufficient knowledge about AIDS, they do not apply these in practice. The ratio of condom use was low and there are lots of mistakes in the usage of the condoms. The main reason not using condom is the resistance of the clients. The unregistered prostitutes makes vajinal douching after every intercouse because they believe that it protects them from sexual transmitted diseases.