Afyonkarahisar termal turizm sektöründe destinasyon yönetimi ve pazarlaması çabaları üzerine bir değerlendirme
An assessment of destination management and marketing efforts in the thermal tourism sector of Afyonkarahisar
- Tez No: 722426
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SABRİ ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 163
Özet
Teknolojinin gelişmesi, sağlık problemlerin artması, boş zaman kavramının önem kazanması ve insan ömrünün uzaması ile sağlıklı yaşam arayışlarına rağbet artmıştır. Türkiye'nin en önemli termal turizm destinasyonlarının başında gelen Afyonkarahisar sahip olduğu termal su havzaları, modern konaklama tesisleri, yatak kapasitesi, coğrafi konumu, yemek çeşitliliği ve ulaşılabilirliği ile Türkiye'nin termal turizm sektörünü sırtlamış durumdadır. Termal turizmin başkenti haline gelen Afyonkarahisar, nitelikli konaklama tesisleri ve termal su potansiyeli ile yıldan yıla artış gösteren bir yoğunlukta yerli ve yabancı turistlerin akınına uğramaktadır. Afyonkarahisar'daki doğal mineralli termal sular, insan sağlığını olumlu yönde etkileyen tamamlayıcı bir tedavi ve terapi imkanı sunmaktadır. Termal kaynaklar, fiziksel ve ruhsal açıdan yüksek oranda iyileştirici, arındırıcı ve tedavi edici özellikler taşımaktadır. Bu kaynaklardan çıkarılan zengin mineralli suların, deri ve cilt hastalıkları, akciğer, karaciğer, romatizma gibi birçok rahatsızlığı tedavi edici etkisi bulunmaktadır. Bu çalışma kapsamında, nitel bir araştırma gerçekleştirilmiş, Afyonkarahisar'da T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı denetiminde faaliyet gösteren 4 ve 5 yıldızlı termal turizm işletmelerinin orta ve üst düzey yöneticileri ile yarı yapılandırılmış mülakat yöntemi ile görüşmeler gerçekleştirilerek gerekli veriler elde edilmiştir. Bu bağlamda, geçmişte alınmış kararlar, gerçekleştirilmiş yatırımlar ve mevcut durum analiz edilmiş, ayrıca, gelecekte yapılabilecek çalışmalar değerlendirilmiştir. Sonuç olarak, Afyonkarahisar'ın termal turizm sektöründe sürdürülebilirlik ilkesi doğrultusunda paydaşların ortak katılımı ile çaba sergileyen başarılı bir destinasyon olması için belirleyici olacak bir çalışma ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
With the development of technology, the increase in health problems, the importance of the concept of leisure and the prolongation of human life, the demand for a healthy life has increased. Afyonkarahisar, which is one of the most important thermal tourism destinations of Turkey, has supported Turkey's thermal tourism sector with its thermal water basins, modern accommodation facilities, bed capacity, geographical location, food variety and accessibility. Afyonkarahisar, which has become the capital of thermal tourism, is flooded by local and foreign tourists with an increasing intensity from year to year with its qualified accommodation facilities and thermal water potential. The natural mineral thermal waters in Afyonkarahisar offer a complementary treatment and therapy opportunity that positively affects human health. Thermal springs have high physical and spiritual healing, purifying and therapeutic properties. The rich mineral waters extracted from these springs have a therapeutic effect on many diseases such as skin and skin diseases, lung, liver, rheumatism. Within the scope of this study, a qualitative research was carried out, necessary data was obtained by conducting semi-structured interviews with middle and senior managers of 4 and 5 star thermal tourism enterprises operating under the supervision of the Ministry of Culture and Tourism in Afyonkarahisar. In this context, the decisions taken in the past, the investments made and the current situation have been analyzed, and the work that can be done in the future has been evaluated. In conclusion, a study has emerged that will be decisive for Afyonkarahisar to be a successful destination that strives with the joint participation of stakeholders in line with the principle of sustainability in the thermal tourism sector.