Acil servis hemşirelerinin stres kaynakları ve başa çıkma yöntemlerinin belirlenmesi
Stress sources of emergency unit nurses and determining management strategies
  1. Tez No: 164143
  2. Yazar: ZEYNEP SAĞLAM
  3. Danışmanlar: PROF.DR. NECMİYE SABUNCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
1. ÖZET Araştırma, acil serviste çalışan hemşirelerin stres kaynaklan ve başa çıkma yöntemlerini belirlemek amacıyla tanımlayıcı ve analitik olarak planlandı. Araştırma, İstanbul ilinde bulunan Sağlık Bakanlığı, SSK ve Üniversite hastanelerinde yazalı izinler alınarak, 13 Aralık 2004 ile 13 Nisan 2005 tarihleri arasında yapıldı. Yapılan analiz sonucunda örneklem büyüklüğü 197 hemşire olarak belirlendi. Veriler, anket formu, stres kaynağı ölçeği ve stresle başa çıkma ölçeği kullanılarak toplandı. Verilerin değerlendirilmesinde; Ortalama, Standart sapma, Oneway Anova testi, Tukey HDS testi, Kruskal Wallis testi, Mann Whitney U testi, Ki- Kare testi, Pearson korelasyon testi kullanıldı ve geçerlilik güvenilirlik analizi için Cronbach's alpha katsayısına bakıldı.
Özet (Çeviri)
2. SUMMARY STRESS SOURCES OF EMERGENCY UNIT NURSES AND DETERMINING MANAGEMENT STRATEGIES This study was planned both as descriptive and analytic with the aim of determining stress sources and management strategies of nurses who work in the emergency department. The study was done in Istanbul at the hospitals of Ministry of Health and Universities after consents were obtained, between December 13, 2004 and April 13, 2005. Sampling size was determined as 197 nurses according to pre-study evaluation. Data was obtained using a questionnaire, a“stress source scale”and a“stress management scale”. In the analysis of the data mean, standard deviation, One-way ANOVA test, Tukey HDS test, Kruskal Wallis test, Mann Whitney U test, Chi-square test and Pearson correlation test were used and Cronbach's alpha constant was used for validity confidence analysis.