Behçet hastalığında erkek cinsiyet hormonu testosteronun nötrofil aktivitesi üzerindeki etkisi
Effects of testosterone on neutrophil activity in Behçet's disease
- Tez No: 164154
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞULE YAVUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Allerji ve İmmünoloji, Allergy and Immunology
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 42
Özet
1.0ZET Behçet hastalığı nötrofil hiperaktivitesi ile karakterize, erkeklerde şiddetli seyir gösteren, inflamatuar bir hastalıktır. Çalışmamızda testosteronun hastalık patogenezindeki rolünü göstermek amacıyla, testosteron uyarısı yapılmadan ve uyandan sonra nötrofil fonksiyonları in- vitro gözlenmiştir. Behçet hastalarında nötrofil fonksiyonlarına bakabilmek ve bu bulguları kontrol gruplarıyla karşılaştırabilmek için 49 (26E:23K) Behçet, 8 Hirsutzim, 17 (3E:14K) Romatoid Artirit, 16 (8E:8K) Ankilozan Spondilit hastası ve 31 (19E:12K) sağlıklı kontrol grubu ile çalışılmıştır. Oksidatif patlama tayininde DCFH-DA ve PMA kullamlmıştrr. Apoptoz protokolü, Phi philux ve propidyum iyodit ile gerçekleştirilmiştir. Aktivasyon belirteci olarak CD66b ve erken apoptoz belirteci olarak CD 16 monoklonal antikorları ile flow sitometrik analizler yapılmıştır. Hirsutik kadınlarm sağlıklı kadınlara oranla yüksek O.P.K (Oksidatif patlama katsayısı) gösterdiği tespit edilmiştir (7.13±4.3 vs 4.29±1.7, p< 0.03). Hasta kontrol gruplarının (RA ve AS) O.P.K'lan hem Behçet hastalanna hem de sağlıklı kontrollere oranla yüksek bulunmuştur (uyaransız: 8.6±4.7 vs.
Özet (Çeviri)
2. SUMMARY Effects of testosterone on neutrophil activity in Behcet's disease Behcet's disease (BD) is an inflammatory disease, characterized by neutrophil hyperactivity, also known to be much severe in male patients. To investigate the role of testosterone, in the disease pathogenesis, neutrophil functions were examined both untreated and treated with testosterone, in- vitro. For observing the neutrophil functions and compare them with control groups, 49 patients (23F:26 M) with Behcet's disease, 8 patients with hirsutism, 17 patients with Rheumatoid Arthritis (RA) (14F:3M),16 patients with Ankylosing spondylitis (AS) (8F:8M) and 31 healthy individuals (12F:19 M) were enrolled in the study. DCFH-DA and PMA were used for demonstrating the O.B.I (Oxidtaive burst index) and the apoptosis protoccol had done with Phi philux and propidium iodide. Surface expressions of CD66b and CD 16 were analyzed with flow cytometry. Hirsutic patients, had significantly high O.B.I compared to healthy women (7.13±4.3 vs 4.29±1.7, p< 0.03). O.B.I of diseased controls (RA and AS) showed an increase, compared to BD patients and healthy controls (untreated: 8.6±4.7 vs.