Behçet hastalığında ileri yaş tutulumunun özellikleri, juvenil ve erişkin tutulum gösteren behçet hastaları ile farklılıkların araştırıldığı, retrospektif kontrollü bir araştırma
The characteristics of late-onset behçet's disease: a retrospective case-control study evaluating the differences with juvenile and adult-onset behçet's disease
  1. Tez No: 799615
  2. Yazar: KÜBRA NURSEL BÖLÜK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AFET AKDAĞ KÖSE
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Dermatoloji, Dermatology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Giriş ve Amaç: Behçet hastalığı, genetik ve çevresel etkenlerle ortaya çıkan, her sistemi tutabilen, alevlenme ve remisyonlarla seyreden, kronik, sistemik bir vaskülittir. İleri yaş başlangıç gösteren olgularda hastalığın seyri bilinmemektedir. Bu nedenle ileri yaş başlangıç gösteren hasta grubunun özelliklerini ve sistem tutulumlarını belirlemek amacıyla, ileri yaş başlangıç gösteren hastaları, juvenil ve erişkin yaş başlangıç gösteren gruplarla kıyaslayarak, ileri yaş Behçet hastalarının farklılıklarını ortaya koymak amacıyla bu çalışmayı planladık. Gereç ve Yöntemler: Bu retrospektif, kesitsel ve kontrollü çalışmada; İstanbul Tıp Fakültesi Deri ve Zührevi Hastalıklar Anabilim Dalı Behçet Hastalığı Polikliniği'ne başvuran ve takip edilen 4100 hasta içinden ISG ve/veya ICBD kriterlerine göre Behçet hastalığı tanısı alan 700 hasta dosyası, randomize seçilerek incelendi. Hastalar yaş gruplarına göre ileri yaş Behçet Hastalığı (İBH), erişkin (EBH) ve juvenil Behçet Hastalığı (JBH) olarak 3 gruba ayrıldı. Behçet hastalığı tanı kriterlerini 42 yaş ve üzerinde dolduranlar İBH, 17-42 yaş arasında dolduranlar EBH ve 16 yaş ve altında dolduranlar JBH kabul edildi. Hastalar demografik (cinsiyet, yaş, yaşadıkları bölge, aile hikayesi), ISG ve/veya ICBD kriterlerini doldurma yaşı, HLA-B5/B51 pozitifliği, paterji testi pozitifliği, komorbid hastalıklar, Behçet hastalığının ilk semptomu, hastalığın başlangıç yaşı, hastalığın seyri süresince olan mukokutan ve sistemik tutulumları ve tutulum yaşları, hastalık ve takip süresi açısından incelenerek EBH ve JBH'ler ile karşılaştırıldı. Bulgular: Araştırma grubunun tamamını oluşturan 700 hastanın 369'u kadın (%52.7), 331'i (%47.3) erkekti. Eritema nodozum ve genital ülser kadın hastalarda daha sık görülürken, papülopüstüler lezyonlar, göz tutulumu ve vasküler tutulum erkek hastalarda daha sıktı. Araştırma için 4100 hasta içinden 183 İBH (%4.7), 358 EBH (%8.7) ve 159 JBH (%3.9) incelendi. İleri Yaş Behçet Hastalarının oranı tüm hasta grubu içinde %4.7 (183/4100) olarak bulundu. Hastaların yaşı 63 (42-92) yaş , hastalığın başlangıç yaşı 41 (10-62) yaş ve hastalık kriterlerini doldurma yaşı 46 (42-70) yaş olarak saptandı. Hastaların %53'ü kadın (97/183), %47'si erkekti (86/183). Oral aft %99.5 (182/183), genital ülser %69.9 (128/183), papülopüstüler lezyon %64.5 (118/183), eritema nodozum %46.4 (85/183), artrit %21.3 (39/183), göz tutulumu %20.2 (37/183), vasküler tutulum %13.1 (24/183), nörolojik tutulum %3.3 (6/183), akciğer tutulumu %0.5 (1/183), epididimoorşit %0.5 (1/183), gastrointestinal tutulum %0.5 (1/183), paterji pozitifliği %61.8 (107/173), HLA-B5/B51 pozitifliği %54.2 (39/72) sıklığındaydı.
Özet (Çeviri)
Introduction and Objectives: Behçet's disease is a chronic, systemic vasculitis that occurs with genetic and environmental factors. It might involve any system and progresses with exacerbations and remissions. The course of the disease in cases with late-onset is unknown. Therefore, to determine the characteristics and system involvements of the late-onset patients, we planned this study to reveal the differences in patients with late-onset Behçet's disease by comparing them with the juvenile and adult-onset groups. Materials and Methods: In this retrospective, cross-sectional case-control study, the files of 700 patients who were diagnosed with Behçet's disease according to the ISG or ICBD criteria among 4100 patients who applied to the Behçet's Disease Outpatient Clinic of the Department of Dermatology and Venereal Diseases of Istanbul Faculty of Medicine and were followed up, were randomly selected, and analyzed. Patients were divided into three groups according to age: Late-onset Behçet's Disease (LBD), adult-onset Behçet's disease (ABD), and juvenile-onset Behçet's disease (JBD). Those who fulfilled the diagnostic criteria of Behçet's disease at the age of 42 and over were considered late-onset, those between the ages of 17-42 were considered adult-onset, and those aged 16 and younger were considered juvenile-onset. By comparing with ABD and JBD patients, patients were examined in terms of demographic features (sex, age, region of residence, family history), age at fulfilling the ISG or ICBD criteria, HLA-B5/B51 positivity, pathergy test positivity, comorbidities, first symptom and age of onset of Behçet's disease, mucocutaneous and systemic involvement during the disease, age of involvement, duration of disease and follow-up. Results: Of the 700 Behçet's disease patients, 369 (52.7%) were female and 331 (47.3%) were male. Females suffered more frequently from genital ulcers and erythema nodosum than males, while papulopustular lesions, ocular, and vascular involvements were more frequent in males than in females. Among 4100 patients, 183 LBD (4.7%), 358 ABD (8.7%), and 159 JBD patients (3.9%) were examined for the study. The rate of LBD patients in all patients with Behçet disease was 4.7% (183/4100). The median age of the patients was 63 (42-92) years, the median age of disease onset was 41 (10-62) years, and the median age at completing the disease criteria was 46 (42-70) years. Of the 183 with LBD, 97 were female (%53), and 86 were male (%47). The most common symptom was oral ulceration (99.5%, 182/183), followed by genital ulcer (69.9%, 128/183), papulopustular lesion (64.5%, 118/183), erythema nodosum (46.4%, 85/183), arthritis (21.3%, 39/183), ocular involvement (20.2%, 37/183), vascular involvement (13.1%, 24/183), neurological involvement (3.3%, 6/183), lung involvement (0.5%, 1/183), epididymo-orchitis (0.5%,1/183), and gastrointestinal involvement (0.5%, 1/183). The positivity of the pathergy test was 61.8% (107/173), and HLA-B5/B51 positivity was 54.2% (39/72).