Multipl Skleroz'lu kadın hastaların cinsel fonksiyonları ve yaşam kalitelerinin belirlenmesi
Defining sexual functions and quality of life of female patients with Multiple Sclerosis
- Tez No: 164166
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. NİMET SEVGİ GENÇALP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Doğum ve Kadın Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
l.ÖZET Bu çalışma, Multipl Skleroz' lu kadın hastaların cinsel fonksiyonlarının dolayısıyla yaşam kalitelerinin ne derece etkilendiğinin altını çizmek, bu hastalara bakım veren hemşirelerin eğitici ve danışmanlık rollerinin önemini vurgulamak amacıyla tanımlayıcı olarak planlanmıştır. Araştırmanın örneklemini; Marmara Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Nöroloji Anabilim Dalı'na kayıtlı 62 Multipl Skleroz' lu kadın hasta oluşturmuştur. Veriler, araştırmacı tarafından oluşturulan sosyodemografîk özellikler ve hastalığa ilişkin değişkenleri içeren Genel Bilgi Formu, kadınlara uygulanan cinsel fonksiyon ölçeği (FSFI) ve yaşam kalitesi ölçeği (SF-36) ile toplanmıştır. Veriler, bilgisayarda SPSS (Statistical Package for Social Sciences) for Windows 10.0 programı kullanılarak tanımlayıcı istatistiksel metodların (ortalama, standart sapma, frekans ve yüzde dağılımları) yamsıra t Student testi, Mann Whitney U test ve Kruskal Wallis testi, Pearson korelasyon analizi uygulanarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
2. SUMMARY DEFINING SEXUAL FUNCTIONS AND QUALITY OF LIFE OF FEMALE PATIENTS WITH MULTIPLE SCLEROSIS The purpose of this descriptive study is to define how sexual functions, and consequently the quality of life, of female patients are affected by multiple sclerosis, and to underscore the importance of educator and counselor roles of nurses that are serving to these patients. The sample of the research comprised 62 female patients with multiple sclerosis registered at the University of Marmara Research and Practice Hospital Neurology Department. Data were collected by a General Information Form, developed by the researcher involving sociodemographical characteristics and disease-related variables, and the Female Sexual Function Index (FSFI) and quality of life scale (SF-36). Obtained data were evaluated on computers with SPSS (Statistical Package for Social Sciences) for Windows 10.0 software, using descriptive statistical methods (average, standart deviation, frequency and percentage dispersion) as well as Student's t test, Mann Whitney U test, Kruskal Wallis test, and Pearson correlation analysis.