ST yükselmesiz akut koroner sendromlarda bazal ST segment depresyonunun rezolusyon oranının prognostik önemi
Prognostic value of the degree of ST-segment depression resolution in patients with non-ST segment elevation acute coronary syndrome
  1. Tez No: 164165
  2. Yazar: BURÇAK KILIÇKIRAN AVCI
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SEDAT TAVŞANOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 30
Özet
Özet ST Yükselmesiz Akut Koroner Sendromlarda Bazal ST Segment Depresyonunun Rezolusyon Oranının Prognostik Önemi GİRİŞ VE AMAÇ: ST yükselmesiz akut koroner sendromlarda (STYAKS) geliş EKG' sinde saptanan ST segment depresyonu kardiyak olaylarda artmış risk ile ilişkilidir. Bu çalışmada STYAKS' li hastalarda ST segment depresyon rezolusyonunun kısa dönem prognostik önemi değerlendirilmiştir. Ayrıca geliş EKG' sindeki farklı prezentasyon şekillerinin prognostik önemi kendi hasta populasyonumuzda tekrar değerlendirilmiştir. YÖNTEM: STYAKS tanısı ile yatırılan 203 ardışık hasta çalışmaya alındı. Geliş EKG' sinde %7 hastada önceden dökümente edilmiş sol dal bloğu (SDB) vardı, %16 hastada anlamlı EKG değişikliği yoktu (EKGD(-)), %23 hastada T tersleşmesi ve %54 hastada ST segment depresyonu (STD) mevcuttu. Koroner bakım birimine giriş ve çıkış EKG' lerindeki ST segmentinin durumuna göre; STD(-): geliş ve çıkışta ST depresyonu olmayan hastalar(n=:92); STR50%: gelişte ST depresyonu olan ve çıkışta >50% rezolusyonu olan hastalar (n=62) olmak üzere gruplara ayrıldı. ST depresyon rezolusyonu: geliş ST depresyonu olan tüm derivasyonların genlik toplamından, çıkış toplamı çıkarılıp, gelişteki toplama bölünmesi ile hesaplandı. Hastane-içi dönemde ölüm, reinfarktüs veya refrakter angina primer son nokta olarak tanımlandı. Hastane-içi ölüm sekonder son nokta olarak değerlendirildi. BULGULAR: Hastane-içi ölüm, reinfarktüs veya refrakter angina sol dal bloklu hastalarda %14.3, EKGD(-) hastalarda %15.6, T tersleşmesi olanlarda %17.4 ve STD' Marda %35.1 sıklığında saptandı. ST segmentinin durumuna göre ayrılan grupların sonuçlan tablo İde gösterilmektedir. STR50% olan grup STR2 olması (odds ratio 3.6, %95 confidence interval 1.7 - 7.5, p=0.001), diğer faktörler dışlandığında, ölüm, reinfarktüs, refrakter anginadan oluşan bileşik son nokta açısından bağımsız risk faktörleri olarak saptandı. İRDELEME: STYAKS' li hastalarda ST segment depresyonu artmış kardiyak olay sıklığı ile ilişkilidir ve geliş EKG'sinde ST depresyonu olan hastalarda 50% Primer son nokta 16.3 44.9 27.4 Sekonder son nokta 2.2 2.2 3.2
Özet (Çeviri)
Summary Prognostic value of the degree of ST-segment depression resolution in patients with non-ST segment elevation acute coronary syndrome BACKROUND AND OBJECTIVE: In patients with non-ST segment elevation acute coronary syndromes (NSTEACS), ST-segment depression in the presenting ECG has a markedly increased risk for future major adverse cardiac events. In this prospective study, the short-term prognostic value of ST-segment depression resolution in patients with NSTEACS is evaluated. We also reassesed the prognostic value of various admission electrocardiogram (ECG) presentation in our patient population. METHOD: 203 consecutive patients with NSTEACS were studied. On the presenting ECG, 7% of patients had previously documented left-bundle-brunch-block (LBBB), 16% had no significant ECG changes, 23% had T-wave inversion (T(+)), and 54% had ST-segment depression (STD). According to the ST segment status on admission and at discharge from the coronary care unit, the patients were classified as; NoSTD: patients with no ST depression either on admission or discharge (n=92); STR50%: patients with ST depression on admission and resolution >50% by discharge. ST-depression resolution was defined as: difference between the sum of the amplitude of ST depression on admission and the sum on the discharge divided by the sum on admission. The primary end-point was in-hospital death, reinfarction or refractory angina. In-hospital mortality was the secondary end point. RESULTS: In-hospital incidence of death, reinfarction or refractory angina were 14.3% in patients with LBBB, 15.6% in those with no significant ECG changes, 17.4% in those with T wave inversion, and 35.1% in those with STD (p=0.027). The results of the groups which were devised in respect to the ST segment status are shown in table 1. Compared with NoSTD, primary and secondary end points were significantly higher in STDR 50% group is compared with STDR 2 (odds ratio 3.6, %95 confidence interval 1.7 - 7.5, p=0.001) and ST-segment resolution < 50% (odds ratio 2.3, %95 confidence interval 1.1 - 4.9, p=0.028) remained an independent predictors of poor outcome. CONCLUSION: This study confirmed that, ST-segment depression at admission is a predictor of in-hospital cardiac events and we conclude that, ST segment resolution 5()% Primary end point 16.3 44.9 27.4 Secondary- end point 2.2 2.2 3.2