Üçüncü gününde sağlam bebek polikliniğine kontrole gelen yenidoğan bebeklerin yeniden hastaneye yatış nedenlerinin ve oranlarının araştırılması
- Tez No: 164168
- Danışmanlar: PROF.DR. ERDAL GÖKÇAY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
ÖZET ÜÇÜNCÜ GÜNÜNDE SAĞLAM BEBEK POLİKLİNİĞİNE KONTROLE GELEN YENİDOĞAN BEBEKLERİN YENİDEN HASTANEYE YATIŞ NEDENLERİNİN VE ORANLARININ ARAŞTIRILMASI Son yıllarda yenidoğan bebeklerin takibinde gözlenen önemli değişikliklerden biri; doğum sonrası hastanede kalış süresinin kısalmasıdır. Günümüzde, term ve terme yakın sağlıklı yenidoğan bebeklerin büyük çoğunluğu vajinal doğumlardan sonra 24 saat içinde, sezaryen sonrasında ise 72 saat içinde taburcu edilmektedir. Erken taburcu edilen bu bebeklerin bir kısmı, çeşitli nedenlerle yeniden hastaneye yatmaktadırlar. Bu çalışmada, doğum sonrası sağlıklı olarak değelendirilip, 3. gün kontrole çağrılan ve yeniden hastaneye yatan yenidoğan bebeklerde; yatış nedenlerinin belirlenmesi ve bu nedenler açısından risk faktörü olabilecek özelliklerin saptanması amaçlandı. Çalışmaya alınan 1598 yenidoğan bebeğin, ilk-28 gün içinde yeniden hastaneye yatırılan 161'i çalışma grubunu, hastaneye yatmayan 1437'si ise kontrol grubunu oluşturdu. Her iki grup, yeniden yatış için risk faktörü olduğu düşünülen özellikler açısından karşılaştırıldı. Yeniden hastaneye yatırılan bebeklerdeki yatış nedenleri ve oranları belirlendi ve bu nedenler açısından risk faktörü olabilecek özelliklerle olan ilişkileri araştırıldı. Hiperbilirubinemi, infeksiyon ve dehidratasyon/ağırlık kaybı yeniden hastaneye yatışın en sık nedenleri olarak belirlendi. Normal vajinal yolla doğum, gestasyon yaşının 38 haftanın altında, anne yaşının 25 yaş ve altında, anne öğrenim düzeyinin lise ve altında olması, primiparite, prenatal takip sayısının fazla olması, anne sütüyle yetersiz beslenme ve kilo kaybı yeniden hastaneye yatış açısından önemli risk faktörleri olarak bulundu. Primiparite ve anne sütü ile yetersiz beslenmenin, yeniden hastaneye yatış açısından anlamlı risk faktörleri olmasının; bebeğin bakımı ve beslenmesi konusunda yeterli bilgi sahibi olmayan, erken taburcu edildiği için de yeterli eğitim alamayan tecrübesiz annelerden kaynaklandığı düşünüldü. Yeniden hastaneye yatışların çoğunluğunun ilk 7 gün içinde olduğu ve hekim tarafından tespit edildiği saptandı. Annelerin hamilelik boyunca düzenli takibi ve bebeklerin 3. gün kontrollerinin yapılması erken dönemde hastalıkların tanı ve tedavisini sağlamaktadır 53
Özet (Çeviri)
SUMMARY THE INVESTIGATION OF THE CAUSES AND RATES OF RE-HOSPITALIZATION OF THE NEONATAL INFANTS WHO WERE CONTROLLED AT THE HEALTHY- BABY OUTPATIENTS CLINIC IN THE POSTPARTUM THIRD DAY One of the most important changes on the care of newborn has been the reduction of the hospitalization. Today the majority of term or near term newborns are discharged from hospital at less than 24 hours after vaginal deliveries and at less than 72 hours after cesarean deliveries. Some of these newborns discharged early are rehospitalized for some health problems. In this study, it is aimed to determine the risk factors and the causes of rehospitalization of the neonatal infants who were considered as healthy at the postpartum third day control. The study group was consisted of 161 babies who were re-hospitalized in the first 28 days and the control group was consisted of 1437 babies who were not hospitalized among 1598 neonatal infants. Both groups were compared according to the characteristics that may be a risk factor for re-hospitalization. The characteristics and the rates of hospitalization were determined and their relations with the characteristics that may be a risk factor for these reasons were investigated. Hyperbilirubinemia, infection and dehydration/weight loss were determined as the most common causes of re-hospitalization. Normal vaginal delivery, gestation age below 38 weeks, maternal age 25 years or below, maternal education level high school or less, primiparity, frequent prenatal follow-up controls, insufficiency nutrition with breast feeding and weight loss were the important risk factors for re-hospitalization. It's thought that the mothers with insufficient knowledge of baby care and feeding and inadequate education because of early discharge from hospitals were thought to be the risk factor for rehospitalization because of primiparity and insufficient breast feeding. Most of the re- hospitalization were in the first 7 days and determined by the physician. It was though that the follow-up of the mothers regularly during their pregnancy and the control of the babies on the third day provides the early diagnose and therapy of the diseases. 54