Pediyatrik üriner sistem dilatasyonlarında manyetik rezonans ürografinin yeri
MR urography in pediatric uropathologies with collecting system dilatation
  1. Tez No: 164188
  2. Yazar: AHMET TURAN ILICA
  3. Danışmanlar: PROF.DR. İBRAHİM SOMUNCU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyodiagnostik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
VI- ÖZET ÜRİNER SİSTEM DİLATASYONUNA SEBEP OLAN PEDİYATRİK ÜROPATOLOJİLERDE MR ÜROGRAFİ Amaç: Üriner sistem dilatasyonu olan çocuklarda manyetik rezonans ürografinin yerini belirlemek. Gereç ve Yöntem: Kırküç çocuk (yaşları 2 ay-14 yıl arasında, ortalama yaş 7, 29 erkek, 14 kız) T2 ağırlıklı (T2A)ve kontrastlı T1 ağırlıklı (T1A) sekanslarla manyetik rezonans görüntüleme ile incelendiler. Sonuçlar, ultrasonografi (43 hasta), intravenöz ürografi (22 hasta), Tc99m-DTPA sintigrafi (18 hasta) ve miksiyon sistoüretrografi (18 hasta) ile karşılaştırıldı. Bulgular: Manyetik rezonans ürografi üriner sistem dilatasyonunu, obstrüksiyonun yeri ve etiyolojisi ile normal ve komplike çift toplayıcı sistemleri klasik görüntüleme yöntemlerinden daha iyi ortaya koydu. MR ürografi T2A sekanslarla patolojik olan 53 sistemin 50 sini (94.3%) gösterdi. Normal olan 34 sistemin 16 sı (47.1%) ağır T2A görüntülerde ortaya konabildi. T1A sekanslar ile incelenebilen 34 sistemden 30 u (% 88.2) görüntülenebilirken, yetersiz fonksiyon ve/veya dilate sistemler içinde kontrast maddenin dilüe olmasına bağlı olarak 15 sistemde (% 28.3) pelvikaliksiyel sistem ve üreterler gösterilemedi. Sonuç: Manyetik rezonans ürografi çocuklarda diğer üroradyolojik yöntemlerin yerini alabilir. 41
Özet (Çeviri)
VII-YABANCI DİLDE (İNGİLİZCE) ÖZET MR UROGRAPHY IN PEDIATRIC UROPATHOLOGIES WITH COLLECTING SYSTEM DILATATION SUMMARY Purpose: To determine the value of magnetic resonance (MR) urography in children with urinary tract dilatation. Materials and Methods: Forthy-three children (age range 2 months- 14 years, mean age 7 year, 29 male, 14 female) were evaluated with MR imaging using T2 weighted (T2W) and contrast enhanced T1 weighted (T1W) sequences. The results were compared with the findings of ultrasonography (n=43), intravenous urography (n=22), Tc99m-DTPA scintigraphy (n=18) and micturating cysto-uretrography (n=18). Results: MR urography better demonstrated the urinary system dilatation, the site and the etiology of obstruction and the normal and complicated duplex kidneys than the conventional imaging methods. MR urography using T2W sequences, demonstrated 53 (94.3%) of 50 dilated renal collecting systems, while 16 (47.1%) of 34 normal systems were revealed by heavy T2W images. 30 (88.2%) of 34 renal collecting systems were demonstrated by T1W sequence; however, 15 systems (28.3%) could not be showed secondary to poor renal function and/or dilution of contrast agent within the dilatated urinary tract. Conclusion: MR urography has the potential to replace other uroradiologic methods in children. 42