İnterstisyel sistitli olgularda tedavi alternatiflerinin karşılaştırılması
  1. Tez No: 164189
  2. Yazar: EMİN OZAN AKAY
  3. Danışmanlar: PROF.DR. DOĞAN ERDURAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
VI-OZET intersitisiyel sistit (İS) kronik pelvik ağrı, ani idrara çıkma isteği ve sık idrara gitme semptomları ile karakterize, tedavi edilebilir fakat tam kürü olmayan etyolojisi bilinmeyen bir semptomlar kompleksidir. Klinik semptomatoloji değişkenlik gösterir, hayat kalitesini önemli şekilde etkiler ve yüksek seviyede depresif semptomlarla birliktedir. Hastalığın tanısında standardizasyon amacıyla 1987'de Amerikan Ulusal Diabet.Sindirim ve Böbrek Hastalıkları enstitüsünde (NIPDK) diğer patolojilerin ekartasyonuna dayalı kriterler oluşturulmuştur ve spesifik tanısal testi yoktur. Bazı kliniklerde mesane epitelyal kaçakların oluşturduğu sinir hücrelerinin depolarizasyonu ve ait üriner sistem semptomatolojisi teorisine dayanan intravezikal potasyum sensitivite testi (PST) interstisyel sistit tanısında kullanılmaktadır. İS tedavisinde en çok kullanılan oral ajanlar hidroksizin ve pentosanpolisülfattır. Ayrıca intravezikal olarak Heparinin. de içinde olduğu çok geniş bir ilaç grubu kullanılmaktadır. Bu çalışma pentosanpolisülfat (PPS),PPS+hidroksizin kombinasyonu ve intravezikal heparinin tedavi etkinliğini klinik olarak Potasyum sensitivite testi (PST) ve hayat kalite endeksi olan SF-36'yı kullanarak araştırmak üzere dizayn edilmiştir. NIDDK kriterlerini karşılayan toplam 38 hastaya tedavi öncesi.tedavi sonrası ve 6.ay kontrolü olarak sistoskopi, PST ve SF-36 uygulanmıştır ve sonuçlar not edilmiştir. Sonuç olarak PPS.PPS+hydroksizin ve intravezikal heparin tedavileri arasında semptomatolojide ve hayat kalitesinde istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunamamıştır. Ve tedavi bitiminden sonra 6 ay içinde semptomlar tedavi başlangıcına geri dönmektedir. Bununla birlikte tüm tedavi seçeneklerinde hastalar tedavi süresince iyileşmektedir. İS'nin tanı ve tedavisi Ürolojide bir bilinmeyen, hasta ve doktorlar için de şaşırtıcı bir deneyim olarak devam etmektedir. İS'yi anlamak ve tedavi etmek için daha fazla olgu içeren ileri çalışmalara ihtiyaç vardır. 57
Özet (Çeviri)
VII-SUMMARY Interstitial cystitis (IC), is a treatable but essentially incurable symptom complex manifested by chronic pelvic pain.urgency and urinary frequency occurring in the absence of any known etiology. Clinical symptoms vary significantly,have poorer quality of life and higher levels of depressive symptoms. In an attempt to standardize the diagnosis of interstitial cystitis the National Institute for Diabetes and Digestive and Kidney Diseases (NIDDK) has established diagnostic criteria based on the absence of other identifiable pathology in 1987. It is a diagnosis of exclusion as no specific diagnostic test is yet available. The intravesical potassium sensitivity test (PST) is used at some centers to diagnose interstitial cystitis and is based on the theory that a bladder epithelial leak that allows cations to penetrate the mucosa, depolarize sensory nerves and create lower urinary tract symptoms.The most commonly used oral medications are such as hydroxyzine and pentosanpolysulfate in the treatment of IC. A wide range of intravesical compounds have also been used, including heparin. This study was designed to evaluate the efficacy of oral pentosan polysulfate sodium (PPS), the combination of PPS + hydroxyzine and intravesical heparine to consider their use in clinical follow-up with PTS and quality of life index SF-36 (Short form -36). A total of 38 patients who met NIDDK criteria for interstitial cystitis and underwent cystoscopy, PST and SF-36 before therapy.after therapy and 6 months control after end of therapy.and results was noted. There was no statistically significant symptomatic or quality of life difference at the end of treatment between PPS, PPS+Hydroxyzine and intravesical heparine. And after end of treatment all symptoms returns to beginning in 6 months. In addition to this there was an improvement in symtoms and life quality in all kinds of therapy while using them. Diagnosis and treatment of IC remain an enigma in the urology,a confusing experience for physicians and patients. IC require further research effort in big numbers to understand and manage. 58