Bursa yöresinde yetişen Ahududu meyvesinin bileşimi ve bundan üretilen marmelatların özellikleri üzerine araştırmalar
- Tez No: 16419
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
oz BURSA YÖRESİNDE YETİŞEN AHUDUDU MEYVESİNİN BİLEŞİMİ ve BUNDAN ÜRETİLEN MARMELATLARIN ÖZELLİKLERİ ÜZERİNDE "ARAŞTIRMALAR Bu çalışmada, fiziksel ve kimyasal özellikleri saptanan taze ve üç ay süreyle dondurulmuş ahududu meyvesi dokuz farklı reçete düzenlenerek marmelata işlenmiştir. Reçetelerin düzenlenmesi sırasında pulp, şeker ve glukoz şurubu oranları sabit tutulmuş, buna karşılık sitrik asit ve pektin oranları değiştirilmiştir. Marmelatlar 30 gün süreyle depolandıktan sonra kimyasal, fiziksel ve duyu sal özellikleri saptanmak üzere değerlendirmeye alınmışlardır. Uygulanan yöntemler arasında fo 0.8 pektin-^ 0.2 sitrik asit ve % 0.8 pektin-^ 0.1 sitrik asit düzeyleri en iyi sonuçları vermiştir.R^S 3 ARCHES ON TH3 COMPOSITION 0? RASPBERRY FRUITS GROW IN BURSA REGION AND THE CHARACTERISTICS OF THE MARMALADES PRODUCED FROM THESE FRUITS ABSTRACT : In this research, fresh and frozen for three months raspberries were processed to marmalade using 9 different methods. V/hen the methods were being prepared the amounts of pulp, sugar and glucose syrup were keeped fix and the amounts of pectin and citric acid had been changed. The marmalades were stored for 30 days and phsical, chemical and organoleptic analyses were carried out. Generally the marmalades which had 0.8-1.0 % pectin and 0.1-0.2 % citric acid were preferred.
Özet (Çeviri)
ÎT 6. SUMMARY In this research, fresh and frozen for three months raspberries were processed to marmalade using 9 different^ methods. When the methods were being pre pared the amounts of pulp, sugar and glucose syrup were keeped fix and the amounts of pectin and cit ric acid had been changed. The marmalades were stored for 30 days and physi cal, chemical and organoleptic analyses were carried out. According to the analyses pH of the marmalades changed between 2.68- «ad 2.82, total acidity 0.722 $> and 0.948 %, total dry matter 68.4 % and 75.6 fo, values of the brix 64.2 and 72.6, amounts of the ash 0.204 fo and 0.211 f>, formol numbers 10 and 11, total sugar 65.1 fo and 66.1 f>, invert sugar 21.56 fo and 28.66 fo, sucrose 34.62 fo and 41.36 fo, ascorbic acid 0.96 mg/100g. and 1.92 mg/100g, pectin 1.024 f> and 1.394 f>, v t&e amounts of HMP 54.1 mg/kg and 193 mg/kg, polyphenols @*12T % and 0.159 f>, the amounts of total caroten 0.14.10"4 fo and 1,54.10~4 fo, the colours of the mar malades as a/b 10.38 and 2.18. According to the organoleptic analyses the: mum-- * bers of the samples changed between 12.6 and 16.6. Generally the marmalades which had 0.8-1.0 f> pectin and 0.1-0.2 fo citric acid were preferred. A strong jelation occured in the marmalades and the jel was broken if 1.2 % pectin was used. The marma lades which had 0.3 ^ citric acid were sour then normal.