Risk gruplarında TRAM delay yöntemlerinin araştırılması: Rat modelinde (deneysel çalışma)
Comparing tram surgery delaying methods in the risk groups: Experimental study (summary)
  1. Tez No: 164191
  2. Yazar: YAKUP ÇİL
  3. Danışmanlar: DOÇ. MUSTAFA IŞIK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
VII. (TÜRKÇE ÖZET) RISK GRUPLARINDA TRAM CERRAHI GECİKTİRME YÖNTEMLERİNİN KARŞILAŞTIRILMASI: DENEYSEL ÇALIŞMA Diyabetik veya radyoterapi uygulanmış olan hastalarda(risk grubu), pediküllü TRAM flep basan şansını artırmak için, farklı cerrahi geciktirme yöntemleri kulanılmaktadır. Literatürde bu yöntemlerinin etkinliği sağlıklı rat modellerinde uygulanmıştır. Değişik arter ligasyonlarının etkinliği diyabetik veya radyoterapili rat TRAM flebinde araştırıldı. Çalışmada 70 adet Sprague-Dawley dişi rat(180-240g) kullanıldı. Denekler radyoterapi(35) ve diyabetik(35) rat alt grubuna ayrıldı. Diyabetik ratlar 60mg/kg streptozotosinin uygulanması ve 12 haftalık bekleme süresinin ardından öpere edildi. Radyoterapili rat grubu ise; 30 gy radyoterapinin 5 er gün ara ile 3 eşit dozda ratlann sağ inguinal bölgesine uygulanması ve 4 haftalık bekleme süresini takiben öpere edildi. İki grupta kendi içinde 6 şar rat içeren 7 alt gruba ayrıldı. Geciktirme yöntemlerinin hepsi sağ alt derin epigastrik damar tabanlı olarak kaldırılacak TRAM flep modeline göre planlandı. Gruplar: Hiçbir arter ligasyonu uygulanmayan kontrol grubu 1. Karşı taraf alt yüzeyel epigastrik, 2. Aynı taraf alt yüzeyel inferior epigastrik, 3. İki taraflı alt yüzeyel epigastrik, 4. Karşı taraf üst derin epigastrik, 5. Aynı taraf üst derin epigastrik, 6. İki taraflı üst derin epigastrik arter ligasyonlarının yapıldığı alt gruplardan oluşturuldu. 2 haftalık geciktirme süresini takiben TRAM flep kaldınldı. 48 saat sonra flep nekroz bölgeleri asetatlı kağıda işaretlendi. İşaretlenen bölgeler bilgisayara aktanldı ve flep canlılık oranlan hesaplandı(Adobe SP). İstatiksel analiz Kruskal Wallis ve Mann Whitney u testi ile yapıldı(P0.05).
Özet (Çeviri)
VIII. COMPARING TRAM SURGERY DELAYING METHODS IN THE RISK GROUPS: EXPERIMENTAL STUDY(SUMMARY) Different surgery delaying methods being used to increase pedicled TRAM flap success rate; on the patients (risk groups) who are diabetic or had taken radiotherapy. On the literature ; the efficiency of these methods have been put into practice on healthy rat models. The efficiecy of different artery ligations have been search thorough/ diabetic and radiotherapied rat TRAM flap. 70 Sprague-Dawley female rats(180-240g) are used at the study. Animals are seperated to radiotherapied(35) and diabetic (35) rats lower groups. Diabetic rats been operated after the 60mg/kg streptozotocinin application and 12 weekly waiting period. Radiotherapied rats had been operated after the 30gy radiotherapy appication to the rats' right inguinal region with 3 equal dose at 5 days intervals and 4 weekly waiting period. These two groups also seperated to 7 lower groups ; each have 5 rats. All of the delaying methods planned for right profound epigastric vessel based TRAM flap. Groups; control group without any artery ligation, 1. contralateral inferior superficial epigastric, 2.ipsilateral inferior superficial epigastric, 3. bilateral inferior superficial epigastric, 4.contralateral superior profound epigastric, 5. ipsilateral superior profound epigastric, 6. bilateral superior profound epigastric artery ligations. TRAM flap have been raised after 2 weekly waiting period. Flap necrotic areas had been marked onto acetate paper after 48 hours. Marked areas transfered to computer and flap survival rates calculated (Adope SP). Statistical analysis done with Kruskal Wallis and Mann Whitney U tests (P0.05).