İdyopatik hipogonadotropik hipogonadizmli erkeklerde testotteron replasman tedavisinin insülin direncive serum adiponektin düzeyine olan etkisinin değerlendirilmesi
- Tez No: 164196
- Danışmanlar: ÖĞR.GÖR. YAVUZ SONSİOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
VI. ÖZET Hipogonadizmli erkeklerde insülin direnci hakkındaki bilgilerimiz oldukça kısıtlıdır. Bu çalışmanın amacı idyopatik hipogonadotropik hipogonadizmli (İHH) erkek hastalardan oluşan homojen bir grupta insülin direncini ve testosteron replasman tedavisinin insülin direnci ve sağlıklı insanlarda insülin direncinin bir göstergesi olarak kullanılan serum adiponektin düzeyine olan etkisini incelemektir. Çalışmaya yeni tanı konmuş 24 IHH'li erkek hasta (yaş; aritmetik ortalama±standart sapma: 20,75±0,74 yıl, vücut kitle indeksi; 62,94±8,81 kg/m2) ile kontrol grubu olarak 20 sağlıklı ögonadal erkek (yaş; aritmetik ortalama±standart sapma: 21,05±0,83 yıl, vücut kitle indeksi; 61,70±5,90 kg/m2 ) alınmıştır. Çalışmanın başlangıcında tüm olgularda ve 6 aylık replasman tedavisinden sonra İHH'li erkek olgularda antropometrik ölçümler yapılıp, serum adiponektin, serbest ve total testosteron (T), östradiol, seks hormon bağlayıcı globulin (SHBG), açlık kan şekeri ve plazma insülin düzeyi ölçüldü. İnsülin direnci HOMA-IR ve Quicki formülü ile hesaplandı. Olguların vücut yağ kitlesi ve yağsız vücut kitlesi ölçümleri bioelektrik impedans analizi ile yapıldı ve değerler vücut ağırlığının yüzde (%) değeri olarak verildi. Verilerin ortalamaları; aritmetik ortalama±standart sapma olarak verilmiştir. Parametrik değerler arasındaki ilişki paired samples f-test ve independent samples t- test ile hesaplanmıştır. Tüm değişkenler arasındaki ilişki korelasyon testleri ile değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
VH. SUMMARY We have quite limited information regarding insulin resistance in male patients with hypogonadism. In this study, we aimed to evaluate insulin resistance along with probable influence of testosterone replacement therapy onto insulin resistance and serum adiponectin levels, which have been used as a marker of insulin resistance in healthy individuals, within a homogenous group of patients with idiopathic hypogonadotrophic hypogonadism (IHH). Newly diagnosed 24 male patients with IHH (age, 20,75±0,74 years, body mass index, 62,94±8,81 kg/m2, expressed as arrhythmetic mean±standard deviation) and 20 healthy eugonadal male individuals (age, 21,05±0,83 years, body mass index, 61,70±5,90 kg/m2) were enrolled into study. All participants at the initial phase and additionally, patients with IHH after 6 months of replacement therapy underwent anthropometric evaluation, and measurement of serum adiponectin, free and total testosterone, estradiol, sex hormone binding globulin (SHBG), fasting blood glucose, and plasma insulin level. Insulin resistance was measured by HOMA-IR and Quicki formula. Body fat mass and lean body mass of all study population were evaluated by bioelectric impedance analysis, and the results were expressed as percentage of body weight. Parametric data were expressed as arrhythmetic mean± standard deviation. Independent sample's t test was used to compare parametric variables, and, paired sample's t test to evaluate temporal change of parametric data along with correlation tests to evaluate association among all variables. A p value of < 0.05 was accepted significant.