Disfonksiyonel uterin kanama medikal tedavi seçeneklerinin randomize prospektif plasebo kontrollü karşılaştırılması
A randomised prospective placebo controlled comparement of medical treatment modalities for dysfunctional uterine bleeding
- Tez No: 164198
- Danışmanlar: DOÇ.DR. MÜFİT CEMAL YENEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
VI-ÖZET Bu çalışma GATA Kadın Hastalıkları ve Doğum A.D. Jinekoloji polikliniğinde 2005 Ocak-2005 Mart aylan arasında yürütülmüştür. Çalışma bu süre içinde polikliniğe anormal uterin kanama şikayetiyle gelen 353 hasta üzerinde yapıldı. Hastalara uygulanan tanı testleri (anamnez, fizik muayene, tam kan, rutin biyokimya, koagulasyon testleri, hormon testleri, gebelik testi, TVUSG, endometrial örnekleme, sonohisterografi, histerosalpingografi ve histeroskopi) sonucunda 152 hastaya disfonksiyonel uterin kanama tanısı kondu. Disfonksiyonel uterin kanama (DÜK), pelvik bir patoloji olmaksızın veya altında medikal bir neden olmaksızın oluşan uterin kanamalardır. Bu nedenle DÜK tanısı, diğer kanama yapan nedenler dışlandıktan sonra konan bir tanıdır. DÜK tipik olarak ara kanamayla birlikte veya birlikte olmaksızın seyreden ağır uzamış kanamadır. Çalışmaya dahil olan DÜK tanısı alan hastalar (kapalı zarf usulü ile) 5 ayrı gruba randomize edildiler. l)Progesteron grubu (31 hasta), 2) Kombine oral kontraseptif grubu (28 hasta), 3) Progesteron içeren rahim içi araç grubu (31 hasta), 4) Traneksamik asir grubu (32 hasta) ve 5) Plasebo grubu (30 hasta). Hastalardan şu parametrelere; yaş, parite, görsel menstruel kan kayıp oranı, menstruasyon süresi, menstruasyon siklus uzunluğu, hemoglobin (g/dL), serum demir (jag/dL) ve serum ferritin (mg/mL) göre elde edilen sonuçlar tüm gruplar arasında karşılaştırıldı. Bu sonuçlar başlangıç, tedavi öncesi değerler ile 3 aylık tedavi sonrası alınan değerlerin değişim yüzde(%)leridir. Ayrıca grupların başlangıç ve 3.ay sonundaki değerleri birbirleriyle ve 3.ay sonundaki değerler ikili gruplar halinde de karşılaştırıldı. Bu değişim yüzdeleri SPSS istatistik programı kullanılarak yorumlandı. Bu çalışmada elde edilen sonuçlara göre Pro-RlA tüm parametreler göre disfonksiyonel uterin kanama tedavisinde en etkin yöntem olarak bulunmuştur. Görsel menstruel kan kayıp miktarı ve menstruasyon süresi bizim çalışmamızın en önemli parametreler olup bunlara göre sonuçlar; Pro-RİA (%83/ %71), TRA (%50/ %29), KOK (%43/ %29), PRO (%34/ %29) ve PLA (%10.4/ %14) şeklindedir. Diğer parametrelere göre de sonuçlar bu şurada olup yüzde değişim oranlan yaklaşık aynıdır. Fakat gruplann bu parametrelere göre başlangıç değerleri istatistiksel olarak farklı (pO.OOl) çıktığından bu parametreler çalışmamızda bize elde ettiğimiz sonuçlan yorumlama konusunda yardım etsin diye ele alınmıştır. Hastalar randomize edilirken hastaların kanama durumuna dikkat edildi, anemi kriterleri ikinci plana bırakıldı. Gruplar randomizasyon sonucu belirlendiğinden hastalar arasında çok sık ve çeşitli yan etkilerle karşılaşılmadı. En sık görülenler genel olarak 77memede hassasiyet, baş ağrısı, bulantı, kusma, amenore, disparoni ve ara kanamalardı. Tedavi seçeneklerinde kullanım süresi kontrasepsiyon amaçlı kullanımın olup olmamasına göre hasta memnuniyeti ve yaşam kalitesi artmaktadır. Sonuç olarak bu çalışmada karşılaştırılan medikal tedavi seçenekleri açısından etkinlik olarak sırayla progesteron içeren rahim içi araç, traneksamik asit, kombine oral kontraseptif, progesteron ve son olarak plasebo bulundu. Disfonksiyonel uterin kanama şikayetiyle gelen hastalara bu tedavi seçeneklerinden birisini tercih edilecek olursa mutlaka hastanın genel durumu değerlendirilmeli ve seçeneklerin olası avantaj ve dezavantaj lan hastalarla paylaşılmalıdır. 78
Özet (Çeviri)
VII-YABANCI DİL ÖZETİ A RANDOMISED PROSPECTIVE PLACEBO CONTROLLED COMPAREMENT OF MEDICAL TREATMENT MODALITIES FOR DYSFUNCTIONAL UTERINE BLEEDING These study has been done in GATA Obstetrics and Gynecology Department- Gynecology Polyclinic between January 2005-March 2005. The study was performed on total 353 individuals who complaint of abnormal uterine bleeding. As a result of the diagnostic tests (taking history, physical examination, laboratory tests, hemoglobin, serum iron, serum ferritine, koagulation tests, hormone profile, pregnancy test, TVUSG, endometrial sampling, sonohysterography, hysterosalpingography and hysteroscopy) 152 patients were diagnosed as dysfunctional uterine bleeding. Dysfunctional uterine bleeding are that şort of uterine bleedings that are not caused by a pelvic pathology ör a medical reason. For this reason dysfunetional uterine bleeding is diagnosed after ali the other problems have been excluded. DUB is a typical kind of bleeding, which is heavy and prolonged ör is with ör without intermenstruel bleeding. These patients who had DUB and were placed at this study (randomised with closed envelope) had been randomised to five different gruops. 1) Progesterone group (31 patients), 2) Combined oral contraseptive group (28 patients), 3) Progesterone releasing intrauterine device group (31 patients), 4) Tranecsamic ascit group (32 patients) and 5) Placebo group (30 patients). The groups were compared according to the results hejd from these parameters; age, parity, pictoral menstruel blood loss ratio, menstruation period, menstruation cycle length, hemoglobine, serum iron, serum ferritine. These results were the differentiation rate of the beginning data, before the treatment, and the datas after 3 months of treatment. Beside this the beginning data and the data after 3 months of treatment of each group have been compared and also the data after 3 month treatment were compared between each two groups. These differentiation rates were explained with SPSS statistical programm. According to the results of this study Pro-IUD is the most effective method in the treatment of dysfunctional uterine bleeding. Pictoral menstruel blood loss and menstruation period were the important parameters in our study and according to these parameters the results were like the folİovving; Pro-IUD (%83/ %71), TRA (%50/ %29), COC (%43/ %29), PRO (%34/ %29) ve PLA (%10.4/ %14). According to the other parameters they were similar like inthis order. But the beginning data of the groups according to these parameters were 79statistical different (pO.OOl) for this reason we have taken these parameters in our study so as to help us to make a comment on our study. We payed attention to the bleeding disorder of the patients as we made a randomisation, we left the anemia criteria to a second role. While the groups were determined after a randomisation we didn't meet with different kind and frequent side effects. The most frequent seen side effects are, breast tenderness, headache, nausea, vomitting, amenore, disparonia and intermenstruel bleeding. According to the usuage period of the treatment choices, and if it is used as a contraceptive agent or not the patients pleasure and life quality increases. As a result of the comparison of the medical treatment choices in this study the effectiveness was like the this following order; progesterone relaesing IUD, tranecsamic ascit, combined oral contraceptive, progesterone and placebo. As a doctor who should choose one of these treatment choices to treat his patient who suffers from dysfunctional uterine bleeding, we must consider the patients condition and must share the probable advantage and disadvantages of the treatment with the patients. 80